• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • „Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

  10.4.2018
  Soňa Brunnerová
  Další fotky

  Ota Hofman byl nejen scenáristou, ale také dramaturgem i spisovatelem. Jeho Návštěvníci, Pan Tau, Chobotnice z II. patra nebo Lucie, postrach ulice se vryli do paměti dětí i dospělých. V úterý 10. dubna 2018 by se dožil devadesáti let.

  Herec Marvan natočil za 50 let přes dvě stovky filmů. Totalita mu v tom nezabránila

  Díky jeho scénářům čeští režiséři natočili řadu filmů, pohádek i seriálů pro děti i dospělé. Mezi nejznámější patří záhadný Pan Tau s kouzelnou buřinkou nebo sci-fi seriál Návštěvníci. Vymyslel příběh dívenky Lucie, která se stala postrachem ulice, nebo chobotniček z druhého patra. Je autorem scénářů k netradičním pohádkám ze 70. a 80. let, mezi které patří Třetí princ, Malá mořská víla nebo Panna a netvor (tu režíroval nedávno zesnulý Juraj Herz). Byl dramaturgem pohádky Tři oříšky pro Popelku.

  „Jako dramaturg prosadil spoustu zajímavých filmů, které zůstávají dodnes v povědomí diváků. Kdo by se nadál, že se z pohádky Tři oříšky pro Popelku stane takový kulturní fenomén nejen u nás, ale také v Německu, v Rusku, v Norsku, ve Švýcarsku, ale i v dalekém Mexiku,“ stojí na oficiálním webu k jeho jubileu otahofman90.cz.

  Věznice v Říčanech chátrá. Je rozestavěná a nikdo ji neplánuje dostavit. Najde lepší využití?

  Žil a studoval v Praze, v Říčanech měl chatu, k Poděbradům ho vyhnala válka

  Ota Hofman (* 10. dubna 1928) vyrůstal v žižkovském činžáku spolu se staršími sourozenci Evženem a Stellou. Po obchodní akademii se vydal studovat práva na Univerzitě Karlově, ale po roce studia (r. 1949) přešel na FAMU, kde až do roku 1953 studoval dramaturgii a scenáristiku. Jeho životní partnerkou se stala jeho spolužačka Irena Zapadlová, se kterou má dceru Irenu a syna Ottu. Právě Otto Hofmann Našemu REGIONU prozradil, že jeho otec měl blízko nejen k Praze, ale i ke středním Čechám.

  „Táta žil celý život v Praze. Na Žižkově – U Kněžské louky 13, pak na Spořilově (Praha 4) a nakonec v Podolí,“ uvedl syn Otto Hofmann. „Ke středním Čechám měl dvě úzké vazby, a to ke Kostelní Lhotě u Sadské a Poděbrad a k Říčanům u Prahy,“ dodal.

  Režisér prince Bajaji oslavil 95. narozeniny. Trumfne Otakara Vávru, který se dožil stovky?

  „Válku prožil V Kostelní Lhotě u Poděbrad. Jeho rodiče, můj děda a babička, byli zatčeni gestapem a měli jít do Reichu na nucené práce, nicméně jeho o dost starší sestra Stella Linková měla s manželem statek a vyžádala si ho na práce v zemědělství,“ prozradil Otto Hofmann. Získal tu v roce 2004 in memoriam čestné občanství k příležitosti 650. výročí vzniku obce.

  V Říčanech u Prahy měl chalupu, kde často a rád pracoval a také žil. Vznikaly tu jeho knihy, seriály i filmy.

  Scénář Oty Hofmana

  Děda Prchlík z Návštěvníků měl svůj předobraz v Říčanech

  K jeho chatě se vážou dvě zajímavosti. Jednak ji namaloval na obraz český herec Jiří Lír. Zároveň v Říčanech poznal místního všeuměla, který se stal předobrazem postavy dědka Drchlíka v seriálu Návštěvníci.

  Obraz chalupy v Říčanech od Jiřího Líra

  „Táta jednou našel inzerát o prodeji chaty v Říčanech. Myslím v roce 1973 nebo 74. Moc se mu zalíbila zahrada uprostřed města, tak chatu koupil. Domek byl ale v dezolátním stavu. Následovala tedy rekonstrukce v rámci tehdejších možností. Při rekonstrukci pomáhal místní všeuměl děda Prchal, který dal inspiraci k postavě dědka Prchlíka v Návštěvnících. Nicméně domek postavil v roce 1943 stavitel Kolman jako poděkování Rudolfu Pachlovi za dlouholetou spolupráci při výstavbě čokoládovny RUPA v Modřanech (dnes Orion). Domek byl určen pro zahradníka pana továrníka, který koupil v okolí řadu pozemků a postavil si také vlastní vilu.  Tato vila sousedí s chatou a dnes je z ní školka,“ uvedl Otto Hofmann.

  Zajímavosti
  S Karlem Zemanem chystali film Cesta do pravěku II. (uvedl syn Otto Hofmann)

  Karel Zeman byl světovým průkopníkem fantastiky. Obdivoval ho Spielberg, Burton, Chaplin i Picasso

  V sobotu 7. dubna byl na ČT Art odvysílán dokument Ota Hofman.
  V současné době je v tiskárně kniha. Supraphon vydal Pana Tau, kterého namluvil Jan Werich.
  Pohádka Třetí princ nedávno vyšla v remasterované kopii.

   

  Klaun, který v soukromí trpěl depresemi. Nacisté ho připravili o divadlo, po válce nesměl hrát

  Zemřel půl roku před sametovou revolucí

  Během svého života získal titul zasloužilý umělec, v roce 1989 se z něj stal národní umělec. Dne 17. května 1989 Ota Hofman předčasně umírá. „Jeho náhlé onemocnění ho zastihlo uprostřed nejvyšší pracovní vytíženosti a zcela oddaný své profesionalitě upřednostňoval termíny odevzdání scénářů před vlastním zdravím,“ stojí na webu otahofman90.cz.

  Jeho dílo ovšem neskončilo. Podle oficiálního webu se začíná natáčet nová série Pana Tau v mezinárodní koprodukci a zřejmě nepůjde o poslední projekt, který se uskuteční.

  FOTO: Ota Hofman – 90 let

  Ota Hofman – 90 let - Ota Hofman 70 001 (1)Ota Hofman – 90 let - Ota Hofman (1)Ota Hofman – 90 let - Ota Hofman (4)Ota Hofman – 90 let - Ota Hofman (3)Ota Hofman – 90 let - Ota Hofman (2)
  Další fotky
  Ota Hofman – 90 let - Jiří Jír chataOta Hofman – 90 let - Chata Oty Hofmana – Říčany (2)Ota Hofman – 90 let - Chata Oty Hofmana – Říčany (4)Ota Hofman – 90 let - Chata Oty Hofmana – Říčany (3)Ota Hofman – 90 let - Chata Oty Hofmana – Říčany (1)Ota Hofman – 90 let - Plaketa pro Rudolfa PachlíkaOta Hofman – 90 let - scénář

     Nepřehlédněte