• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Tip na výlet: Velké Losiny. Místo s malebným zámkem i dějištěm nejrozsáhlejších čarodějnických procesů u nás

    20.6.2018
    Další fotky

    O co menší je severomoravská obec Velké Losiny, o to zajímavější je její architektura a historie. Lázeňské letovisko se nachází na úpatí jesenických hřebenů nedaleko Šumperka a láká turisty na zdejší renesanční zámek s ruční papírnou. Bývalá středověká vodní tvrz obklopená krásným parkem má ale i svou temnou stránku.

    Inkvizice na Velkých Losinách

    Velké Losiny prosluly nechvalně známými čarodějnickými procesy, které se zde odehrávaly od roku 1678 do roku 1696 a padlo jim za oběť 56 osob, přičemž přímo na zámku byl zřízen inkviziční soud.

    Jak naši předci slavili čarodějnice? Nezávazně souložili v kouzelném lese a upalovali loutkám tělíčka

    V českých zemích docházelo k čarodějnickým procesům jen lokálně a Losinsko, respektive celé Jesenicko, bylo jednou z takových lokalit. Podle místních legend vše začalo u jedné chudé ženy, které onemocněla kráva a nedojila mléko. Kořenářka jí poradila, že kráva musí sníst proměněnou hostii, a tak šla žena do sobotínského kostela a po přijímání vyplivla přijatou hostii do připraveného šátku. Viděl ji však ministrant, který vše okamžitě prozradil knězi. Ten uložil ženě pokání ve formě modlitby a propustil ji. Tím to ale neskončilo.

    Buštěhradský zámek potřebuje zajistit sklepy i peníze na projekt

    Záhy byla selka spolu se dvěma dalšími ženami nařknuta z čarodějnictví a do Velkých Losin přijel na pozvání pověrčivé regentky panství Angely Sibylly z Galle rakouský advokát Jindřich František Boblig, který začal „hon na čarodějnice“ v pravém slova smyslu. Hraběnka z Galle mu přidělila byt a denní stravu pro něj i pro sluhu a vyplácela mu nejen denní honorář, ale i tzv. čekací a stravné při komisionálních cestách. Boblig za to na panství zřídil inkviziční soud.

    Inkvizitorská bible popisuje zločiny čarodějnic. Upalovaly se proto, že mužům zaklínaly penisy

    Majetek odsouzených měl teoreticky připadnout státu, prakticky ale propadal inkvizitorům a losinskému panstvu. Zájem sadistického a hrabivého Bobliga se tedy obrátil především směrem k těm, kteří vlastnili lány nebo jiné nemovitosti a nakonec poslal na smrt více než 100 nevinně odsouzených – 56 osob nechal upálit v Losinách, 48 v Šumperku.

    Velké Losiny fascinují umělce

    Čarodějnické procesy na Losinsku se staly předlohou pro známou knihu Kladivo na čarodějnice od Václava Kaplického a za šest let byl podle ní Otakar Vávra natočil stejnojmenný film, jenž patří mezi největší klenoty československé kinematografie. Řada scén se natáčela v exteriérech i interiérech losinského zámku. Ten okouzlil i režiséra Jakubiska, který jej použil jako jednu z lokací pro svůj velkofilm o největší vražedkyni světa – uherské hraběnce Alžbětě Báthoryové nazývané Čachtická paní.

    Není Karlštejn jako Karlštejn. Jeden z nich v noci obchází krutá Bílá paní

    Do Velkých Losin na výlet

    Areál zámku je národní kulturní památkou a vlastní jej stát. Objekt je přístupný veřejnosti a v rámci jeho návštěvy (ve dvou prohlídkových okruzích) se můžete seznámit jak s historií stavby a souvisejících událostí, tak s ukázkou mimořádně cenných interiérů s bohatými uměleckými sbírkami. A když k tomu přidáte prohlídku sousední ruční papírny (poslední v Evropě) a procházku zámeckým i lázeňským parkem, máte postaráno o nezapomenutelný zážitek.

    FOTO: Velké Losiny

    Velké Losiny - kladivo_na_carodejniceVelké Losiny - Zámek Velké LosinyVelké Losiny - Zámek Velké LosinyVelké Losiny - Zámek Velké LosinyVelké Losiny - Zámek Velké Losiny
    Další fotky
    Velké Losiny - Zámek Velké LosinyVelké Losiny - Zámek Velké Losiny


    Nepřehlédněte