5 filmových postav z českých filmů, které nám nahánějí hrůzu

29.12.2018
Redakce

Děsivé smírčí kameny a kříže. Jsou to němí svědkové nepotrestaných vražd?

Pan Kopfrkingl

Jedna z výrazných rolí pana Rudolfa Hrušínského, který ve filmu Spalovač mrtvol (režie: Juraj Herz) hrál hlavní postavu psychicky nevyrovnaného a později fanatického přívržence nacistické ideologie, který začal vyvražďovat vlastní rodinu. Autorem knižní předlohy je Ladislav Fuks. Spisovatel se spolu s režisérem Herzem podíleli na scénáři, který vznikal dva roky. Film vznikl v roce 1968 a od 69. roku byl zakázán a zákaz se nevyhl ani protagonistům. Dáte si věneček nebo rakvičku?

Tátovi šli soudruzi po krku! Protekci jsem nikdy neměl, říká Jan Hrušínský

Netvor

Možná i v dospělosti nás děsí úvodní scény filmu Panna a netvor, též v režii Juraje Herze. Pod děsivou ptačí maskou se pohyboval baletní mistr Vlastimil Harapes (namluvil ho Jiří Zahajský). K filmu napsal scénář Ota Hofman, podle velice podobného scénáře stejného autora o pár let dříve vznikla i méně děsivá televizní filmová pohádka Kráska a zvíře. Hororový pohádkový snímek byl oceněn Velkou cenu publika v Paříži na Mezinárodním festivalu fantastických filmů a také se stal nejlepším filmem na Filmovém festivalu hororu ve španělském městě Sitges.

Autorku poměrně děsily i scény, kde krvelačný Netvor na koni naháněl laň a neméně děsivé bylo zámecké služebnictvo.

„Táta“ Návštěvníků, Pana Tau i řady netradičních pohádek Ota Hofman by oslavil devadesátku. Co o něm určitě nevíte?

Havran a zlý čaroděj

Když už jsme tu měli hororovou filmovou pohádku, nemůžeme zapomenout ani na kreslený horor Karla Zemana Čarodějův učeň. Hlavní postava čaroděje, který se umí proměňovat v různá zvířata a nechává vraždit své učně, je děsivá na první pohled.

Karel Zeman byl světovým průkopníkem fantastiky. Obdivoval ho Spielberg, Burton, Chaplin i Picasso

Milada a Chrt

Jelikož je autorka textu milovnicí pohádek, dovolí si připomenout také jednu pohádku z počátku devadesátých let, kde excelovala Ivana Chýlková a Boris Rösner v roli nepřejícné a vypočítavé šlechtičny Milady a jejího neméně děsivého sluhy Chrta. Jedná se o lehce hororovou pohádku Sedmero krkavců, která zdaleka není tak laskavá a ani tak pozitivně hodnocená jako její novější nástupkyně od Alice Nellis. Naštěstí vše dobře dopadne v obou pohádkách. Nicméně, pohádky v období Karla Jaromíra Erbena a Boženy Němcové opravdu děsivé byly, ne jako ty, které máme nejraději my a sjíždíme je v období Vánoc.

Známe nejhezčí zříceniny ve středních Čechách. Čím nás tak uchvátily?

Boblig

Čarodějnické procesy děsí dodnes. Uskutečnily se v mnoha zemích před pár staletími a nevyhnulo se to ani Česku. Zdaleka největší se konaly v okolí Velkých Losin, kde úřadoval pan Boblig z Edelstadtu. Ve filmu Kladivo na čarodějnice od Otakara Vávry byl ztvárněn jako muž, který si rád dopřával a šlo mu hlavně o peníze. Na smrt upálením odsoudil a nechal mučit desítky nevinných lidí, zejména žen. Během 18 let (1678 až 1694) bylo popraveno 63 lidí. Podle informací na ČSFD.cz režiséra Vávru k natočení tohoto filmu přiměl politický proces s Rudolfem Slánským (a ten je v současné době poměrně aktuální) a nedlouho po premiéře v roce 1970 šel do trezoru.

Rodinu mu vyvraždili v Terezíně, otce popravili komunisti. Přesto byl mladý Slánský členem KSČ

A kdo děsil vás?

FOTO: Pět českých filmových postav, které nám nahánějí hrůzu

Pět českých filmových postav, které nám nahánějí hrůzu - HorrorPět českých filmových postav, které nám nahánějí hrůzu - spalovač barrandovPět českých filmových postav, které nám nahánějí hrůzu - Panna a NetvorPět českých filmových postav, které nám nahánějí hrůzu - čarodějův učeňPět českých filmových postav, které nám nahánějí hrůzu - Sedmero ČT
Další fotky
Pět českých filmových postav, které nám nahánějí hrůzu - Kladivo FS Barrandov

 Nepřehlédněte