Pokud bychom se zaměřili na hradní zříceniny nejblíže Praze, vybrali bychom rovnou dvě. Zříceninu hradu Okoř a Jenštejn. Co nás na nich uchvátilo? Jsou atypické tím, že nejsou postaveny na kopci jako řada jiných nedobytných hradů.
Jenštejn
Zříceninu vodního hrádku Jenštejn najdete ve stejnojmenné obci severovýchodně nad Prahou nedaleko města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.
První písemná zmínka o hradu Jenštejn pochází z roku 1341. Hrad patřil Jenci z Janovic, který ho nechal pojmenovat jako Jencestein neboli Jencův Kámen. Na konci čtrnáctého století byl majiteli Janu z Jenštejna hrad zkonfiskován Václavem IV. Poté měnil majitele a roku 1640 byl vypálen Švédy během třicetileté války. Od konce osmnáctého století až do začátku minulého století byl hrad obydlen chudými venkovskými rodinami, které poničily svými zásahy vnitřní prostory věže. Materiál z ruiny lidé využívali ke stavbě svých domů. Hrad prošel rekonstrukcí.
Okoř
Populární zřícenina hradu Okoř je všeobecně známá, je poměrně rozsáhlá a patří stejnojmenné obci, kde měl chalupu významný skladatel Petr Hapka. K Okoři se váže řada legend a pověstí. Nemůže samozřejmě chybět ta o pokladu, které jsme se v minulosti věnovali v několika článcích.
Hrad byl založen již ve třináctém století. První písemná zmínka se objevila v roce 1359. Hrad byl několikrát přestavěn svými majiteli. V roce 1773, po zrušení řádu Jezuitů, byly z Okoře strženy střechy a stavební materiál se začal rozprodávat mezi lidi. Během devatenáctého století se tu ubytovávala chudina a hrad se stal cílovou destinací turistů nebo malířů. Hrad můžete navštívit během sezóny.
Zvířetice
Vydáme-li se až na Mladoboleslavsko, tak i tady se nachází poměrně rozlehlá zřícenina zámku Zvířetice. Najdete ji nedaleko Bakova nad Jizerou. Nejprve tu stál hrad, který byl posléze v období renesance přestavěn na zámek. Zvířeticím se stal osudný požár v roce 1693 (pak byl opraven), ale následoval zásah blesku v roce 1720, kdy zámek znovu zpustošil ničivý požár a pak byl definitivně opuštěn. Lidé si z něj později, jak tomu bylo například u Okoře, brali stavební materiál, což přispělo k další zkáze. Zříceninu navštívil a maloval Karel Hynek Mácha. Natáčel se tu i film Máj. Zřícenina hradu se stala oblíbenou mezi lidmi, kteří rádi přespávají v přírodě.
Žebrák a Točník
Pokud bychom se vydali směrem na jih od Prahy, za návštěvu jistě stojí zřícenina hradu Žebrák a nedaleký Točník. Obě památky spadají pod správu Národního památkového ústavu. Nedaleko odsud je hrad Karlštejn, Koněpruské jeskyně, ale také zřícenina hradu Tetín nebo Solvayovy lomy.
Krakovec
Známá zřícenina, kde pobýval a kázal mistr Jan Hus před upálením v Kostnici, ale také filmový rytíř Brtník z Brtníku se svou dcerou Leontýnkou. Gotický hrádek ze čtrnáctého století byl v šestnáctém století přestavěn na renesanční zámek, poté byl zpustošen za třicetileté války a měl být znovu zrenovován, jenže dílo zkázy dokončila síla přírody.
Krakovec byl roku 1783 zasažen bleskem a kompletně vyhořel a majitel ho již nenechal zrenovovat, a tak začal pustnout stejně podobně jako Zvířetice. Romantickou zříceninu najdete na Rakovnicku stejně jako hrad Křivoklát. Je ve správě Národního památkového ústavu a rozhodně stojí za návštěvu.
Doporučili bychom také volně přístupnou zříceninu hradu Týřov, popř. Krašov, které se tyčí nad Berounkou.
Valdek
Zřícenina gotického hradu Valdek se ukrývá v Brdech a vypadá dosti pohádkově.
Valdek je pustý od třicetileté války, ale jeho atmosféra přilákala spisovatele jako je Božena Němcová, Karel J. Erben nebo Karel Hynek Mácha. Nyní je bohužel veřejnosti uzavřen a čeká na rekonstrukci.
Více informací se dozvíte v našem článku, který na našem webu letos vyšel.