Známe nejhezčí zříceniny ve středních Čechách. Čím nás tak uchvátily?

Po hradních zříceninách se potuloval už věhlasný básník Karel Hynek Mácha. Řadu z nás tato pozapomenutá a znovu objevená místa, která si příroda začala brát zpět, přitahují. Střední Čechy mají vskutku co nabídnout. Vybrali jsme několik hradních zřícenin, které určitě stojí za pozornost.

Pokud bychom se zaměřili na hradní zříceniny nejblíže Praze, vybrali bychom rovnou dvě. Zříceninu hradu Okoř a Jenštejn. Co nás na nich uchvátilo? Jsou atypické tím, že nejsou postaveny na kopci jako řada jiných nedobytných hradů.

Prokletý hrad romantiků Kokořín. Chrání zdejší poklad tajemný černý myslivec?

Jenštejn

Zříceninu vodního hrádku Jenštejn najdete ve stejnojmenné obci severovýchodně nad Prahou nedaleko města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav.

FOTO: Jenštejn

Jenštejn - 640px-Jenstejn_1 Petr VilgusJenštejn - J.Farka1795Jenštejn - Jindřich_Bubeníček,_Jenštejn_kolem_roku_1890Jenštejn - Půdorys_JenštejnJenštejn - Jenštejn

První písemná zmínka o hradu Jenštejn pochází z roku 1341. Hrad patřil Jenci z Janovic, který ho nechal pojmenovat jako Jencestein neboli Jencův Kámen. Na konci čtrnáctého století byl majiteli Janu z Jenštejna hrad zkonfiskován Václavem IV. Poté měnil majitele a roku 1640 byl vypálen Švédy během třicetileté války. Od konce osmnáctého století až do začátku minulého století byl hrad obydlen chudými venkovskými rodinami, které poničily svými zásahy vnitřní prostory věže. Materiál z ruiny lidé využívali ke stavbě svých domů. Hrad prošel rekonstrukcí.

Středověké hradiště připomínají už jen rozvaliny nad údolím Berounky. Na Tetíně zavraždili sv. Ludmilu

Okoř

Populární zřícenina hradu Okoř je všeobecně známá, je poměrně rozsáhlá a patří stejnojmenné obci, kde měl chalupu významný skladatel Petr Hapka. K Okoři se váže řada legend  a pověstí. Nemůže samozřejmě chybět ta o pokladu, které jsme se v minulosti věnovali v několika článcích.

FOTO: hrad Okoř

hrad Okoř - Hrad Okoř (3)hrad Okoř - Hrad Okořhrad Okoř - Hrad Okoř (2)hrad Okoř - Hrad Okoř (4)hrad Okoř - Hrad Okoř (1)
Další fotky
hrad Okoř - hrad Okoř (2)hrad Okoř - hrad Okoř (3)hrad Okoř - hrad Okoř (4)hrad Okoř - hrad Okoř (5)hrad Okoř - hrad Okoř (6)

Hrad byl založen již ve třináctém století. První písemná zmínka se objevila v roce 1359. Hrad byl několikrát přestavěn svými majiteli. V roce 1773, po zrušení řádu Jezuitů, byly z Okoře strženy střechy a stavební materiál se začal rozprodávat mezi lidi. Během devatenáctého století se tu ubytovávala chudina a hrad se stal cílovou destinací turistů nebo malířů. Hrad můžete navštívit během sezóny.

Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?

Na Okoři najdete pozoruhodný šamanský kruh. Kde se tu vzal a k čemu slouží?

Zvířetice

Vydáme-li se až na Mladoboleslavsko, tak i tady se nachází poměrně rozlehlá zřícenina zámku Zvířetice. Najdete ji nedaleko Bakova nad Jizerou. Nejprve tu stál hrad, který byl posléze v období renesance přestavěn na zámek. Zvířeticím se stal osudný požár v roce 1693 (pak byl opraven), ale následoval zásah blesku v roce 1720, kdy zámek znovu zpustošil ničivý požár a pak byl definitivně opuštěn. Lidé si z něj později, jak tomu bylo například u Okoře, brali stavební materiál, což přispělo k další zkáze. Zříceninu navštívil a maloval Karel Hynek Mácha. Natáčel se tu i film Máj. Zřícenina hradu se stala oblíbenou mezi lidmi, kteří rádi přespávají v přírodě.

FOTO: Zvířetice

Zvířetice - 640px-Zviretice-letecky-pohled JardaTravnicekZvířetice - Zvířetice_-_zřícenina_hradu_(12) MartinVeselkaZvířetice - 640px-Zvířetice_-_celek_zpředu VitvitZvířetice - 640px-Zřícenina_hradu_Zvířetice LaSoZvířetice - Liebscher,_Karel_-_Zviretice_,_cekovy_od_V
Další fotky
Zvířetice - Zámek_Zvířetice,_3D_model_1 Mgr. Vojtěch DvořákZvířetice - Zámek_Zvířetice,_fyzický_model Mgr. Vojtěch Dvořák

Žebrák a Točník

Pokud bychom se vydali směrem na jih od Prahy, za návštěvu jistě stojí zřícenina hradu Žebrák a nedaleký Točník. Obě památky spadají pod správu Národního památkového ústavu. Nedaleko odsud je hrad Karlštejn, Koněpruské jeskyně, ale také zřícenina hradu Tetín nebo Solvayovy lomy.

FOTO: Točník a Žebrák

Točník a Žebrák - Hrad_Točník_s_hradem_Žebrák_v_popředí Wector.sectorTočník a Žebrák - Křivoklátsko_-_zřícenina_Žebrák faragasTočník a Žebrák - 640px-073_Točník_od_náměstí_hrad_Žebrák_S janmanakTočník a Žebrák - 640px-Točník_(hrad)_(10) RichenzaTočník a Žebrák - 640px-Křivoklátsko_-_hrad_Točník Faragas
Další fotky
Točník a Žebrák - 640px-Hrad_Točník,_dvůr_a_věžová_brána Cevenol2

Kde je ukrytý tajemný svatý grál? Všechny stopy vedou na Křivoklát

Krakovec

Známá zřícenina, kde pobýval a kázal mistr Jan Hus před upálením v Kostnici, ale také filmový rytíř Brtník z Brtníku se svou dcerou Leontýnkou. Gotický hrádek ze čtrnáctého století byl v šestnáctém století přestavěn na renesanční zámek, poté byl zpustošen za třicetileté války a měl být znovu zrenovován, jenže dílo zkázy dokončila síla přírody.

FOTO: Krakovec

Krakovec - Krakovec (2)Krakovec - Krakovec (1)Krakovec - Krakovec (7)Krakovec - Krakovec (9)Krakovec - Krakovec (6)
Další fotky
Krakovec - Krakovec (8)Krakovec - Krakovec (3)

Krakovec byl roku 1783 zasažen bleskem a kompletně vyhořel a majitel ho již nenechal zrenovovat, a tak začal pustnout stejně podobně jako Zvířetice. Romantickou zříceninu najdete na Rakovnicku stejně jako hrad Křivoklát. Je ve správě Národního památkového ústavu a rozhodně stojí za návštěvu.

FOTO: Křivoklátsko

Křivoklátsko - KřivoklátskoKřivoklátsko - KřivoklátskoKřivoklátsko - KřivoklátKřivoklátsko - KřivoklátskoKřivoklátsko - Týřov, Křivoklátsko
Další fotky
Křivoklátsko - Týřov, KřivoklátskoKřivoklátsko - Křivoklátsko_-_podzimní_les_hraje_všemi_barvami FaragasKřivoklátsko - KřivoklátskoKřivoklátsko - KřivoklátskoKřivoklátsko - Křivoklátsko_-_Skryjská_jezírka FaragasKřivoklátsko - KřivoklátskoKřivoklátsko - KřivoklátskoKřivoklátsko - Křivoklátsko

Doporučili bychom také volně přístupnou zříceninu hradu Týřov, popř. Krašov, které se tyčí nad Berounkou.

V křivoklátských lesích číhá krutá smrt! Ale jen když tam jdete v lichém počtu

Valdek

Zřícenina gotického hradu Valdek se ukrývá v Brdech a vypadá dosti pohádkově.

Prokletý duch zesnulého bloudí v brdských lesích. Děsivý Fabián nese podobu myslivce

Valdek je pustý od třicetileté války, ale jeho atmosféra přilákala spisovatele jako je Božena Němcová, Karel J. Erben nebo Karel Hynek Mácha. Nyní je bohužel veřejnosti uzavřen a čeká na rekonstrukci.

FOTO: Hrad Valdek

Hrad Valdek - ValdekHrad Valdek - Valdek (2)Hrad Valdek - Valdek (1)Hrad Valdek - ValdekHrad Valdek - Valdek_Castle_in_2016_(14) chmee
Další fotky
Hrad Valdek - ValdekHrad Valdek - ValdekHrad Valdek - ValdekHrad Valdek - ValdekHrad Valdek - Valdek (6)Hrad Valdek - Valdek (5)Hrad Valdek - Valdek (4)Hrad Valdek - Valdek (3)

Více informací se dozvíte v našem článku, který na našem webu letos vyšel.

Obdivoval ji Mácha, Erben i Vrchlický. Proč je zřícenina hradu Valdek nepřístupná?

Dnes, 18:25
Rekonstrukce Státního zámku Slatiňany je po necelých třech letech u konce. Zámek má opravenou fasádu...
Dnes, 17:21
V České republice žije podle některých údajů asi 130 tisíc konzumentů drog. Dalších asi 6...
Dnes, 16:19
Každý z nás touží po nesmrtelnosti. Ne té tělesné, to je jaksi ještě stále mimo...
Dnes, 14:22
Mandelinka bramborová, nebo jak se kdysi také říkalo americký brouk, podle legendy o shazování mandelinek...
Dnes, 10:01
Jak se z brusičky v kovovýrobě stane nejúspěšnější odstřelovačka v celé známé historii na světě vůbec? Nenávist k fašistickým...
Dnes, 08:02
Saláty mají obrovskou výhodu ve využití. Můžete je použít jako přílohu i jako hlavní jídlo,...
Včera, 16:31
Na konspirační teorie se většinou díváme jako na něco škodlivého, co má za úkol svést...
Včera, 14:11
A třeba si přitom vzpomenout i na příslušnou báseň Jana Nerudy Romance o Karlu IV....
Včera, 11:30
Z Českých Budějovic se vydáváme na dovolenou na Šumavu. Projíždíme Netolickou pánví a nemůžeme minout...
Slovanská mytologie
Včera, 10:40
Zatímco o řecké či římské mytologii se dnes žáci učí prakticky na každé škole, staly...
Reklama