• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Prokletý hrad romantiků Kokořín. Chrání zdejší poklad tajemný černý myslivec?

  30.5.2018
  Soňa Brunnerová
  Další fotky

  Oblíbený romantický hrádek Kokořín je perlou kraje, do kterého se zamiloval básník Karel Hynek Mácha. Právě po něm se region nazývá Máchův kraj – Kokořínsko. Místo inspirovalo i další umělce jako byl Antonín Mánes nebo Josef Navrátil. Jako správný hrad je i Kokořín opředen řadou legend a pověstí.

  Překrásná příroda je chráněnou krajinnou oblastí, která se nachází mezi městy Mělník, Česká Lípa a Mladá Boleslav, rozléhá se tedy částečně na území Středočeského, Ústeckého i Libereckého kraje.

  Obdivoval ji Mácha, Erben i Vrchlický. Proč je zřícenina hradu Valdek nepřístupná?

  Z prokletého hradu rájem romantiků

  Hrad tu vznikl po roce 1320 a dnešní hrad Kokořín byl na začátku 20. století přestavěn v novogotickém stylu architektem Eduardem Sochorem. Stavby středověkého hrádku se ve čtrnáctém století ujal Hynek Berka z Dubé.

  Jeho majitelé se střídali jako na běžícím pásu a císař Ferdinand II. (1578 – 1637) jej nechal zařadit mezi prokleté hrady, které se nemohly udržovat, proto chátral. Na konci 19. století se zříceniny ujal podnikatel Václav Špaček a nechal ji zrenovovovat v letech 1911 až 1915. V padesátých letech byl konfiskován a navrácen rodině Špačkových byl roku 2006.

  Romantický novogotický hrad není úplně snadno dostupný MHD. Vlak sem nejezdí a autobusy také ne. Vede sem však řada turistických stezek, které jsou značeny.

  Samozřejmě se s krajem pojí řada pověstí. Zaměřme se na samotný hrad Kokořín.

  Pohádkové a romantické zámky ve středních Čechách. Které jsou pro svatbu jak ušité?

  Okoř nebo Kokoř?

  Podle jedné z pověstí hrad kdysi dávno založil rytíř Okoř z rodu pánů z Dubé. Ten svého syna zasnoubil s dcerou rytíře Ctibora, který byl pánem tvrze ve Vidimi. Jenže jeho syn se po smrti otce zamiloval do dcery pána hradu Houska a vzal si ji. Ctibor se stal nepřítelem a přinutil ho, aby i s chotí Kokořín opustil. Jenže podle jiných vyprávění se jednalo o jakéhosi Kokoře, podle něhož je pojmenovaný.

  Na Okoři najdete pozoruhodný šamanský kruh. Kde se tu vzal a k čemu slouží?

  Poklad a tajemný černý myslivec

  Další pověst vypráví o obrovském pokladu, který tu má být zakopán, a o černém myslivci. Podle vyprávění sem chodívali kopat a hledat poklad dva lidé z nedalekého Hradska. Jenže onen poklad měl být k nalezení jen v době, kdy se v kostele čtou pašije. Hradským se nedařilo, i tak se jedné noci prokopali až k železným rezavým dveřím. Objevil se před nimi pěkný mládenec v černém oblečení a kloboukem zdobeným pštrosím pérem a na černé šňůře měl zavěšený černý lesní roh. Jednalo se o pověstného černého kokořínského myslivce. Ten tu projížděl v období bouřek na ohnivém koni i se svou družinou. Po té, co se s myslivcem potkali, vzali nohy na ramena a utekli domů a od té doby sem už kopat nechodili.

  Jedinečné přírodní koupaliště ze Skalního pramene. Víme, kde ho najdete

  Lapkové a chrabrý mlynář

  V době, kdy Kokořín chátral, se podle pověsti stal útočištěm loupeživých rytířů, kteří přepadávali pocestné na odlehlých cestách i u samotného Mělníka. Na Kokoříně si vykopali podzemní chodby a postavili si tu stráže, kteří hlásili, kdykoliv by se k hradu blížil nějaký nepřítel. Jejich náčelníkem byl jistý Petrovský, který byl díky své zuřivosti a nebezpečnosti obávaným na celém Mělnicku. Když lapkové přepadli mlýn v Jelenicích, se zlou se potázali. Mlynář i chasa se jim ubránili a jeden ze zločinců skončil s uťatou rukou. Petrovského to naštvalo tak, že přísahal, že se mlynáři pomstí. Měl to vymyšlené.

  V křivoklátských lesích číhá krutá smrt! Ale jen když tam jdete v lichém počtu

  Tak se přestrojil za slušného občana a ucházel se o mlynářovu dceru Lidušku. Mlynář ho pohostil a po pár dnech převlečený Petrovský krásnou Lídu přesvědčil, aby si s ním vyšla na procházku. Lapkové odvlekli mlynářovu dceru na Kokořín. Loupežníci děvče chtěli zneuctít, zohavit a zmrzačit a poslat ho zpět k otci do mlýna. Jenže se nad ní slitovala jejich hospodyně, proto dívku osvobodila.

  FOTO: Hrad Kokořín

  Hrad Kokořín - Hrad KokořínHrad Kokořín - Kratky,_Frantisek_-_Hrad_Kokorin_(ca_1890)Hrad Kokořín - 640px-Hrad_Kokořín_(Kokořínský_Důl) Michal KmínekHrad Kokořín - 450px-Hrad_Kokořín_05 Martin PeckaHrad Kokořín - Hrad_Kokořín,_Kokořínský_Důl,_obec_Kokořín,_okr._Mělník,_Středočeský_kraj_09 Horakvlado
  Další fotky
  Hrad Kokořín - Hrad_Kokorin_01 Stanislav FerzikHrad Kokořín - Hrad Kokořín

  Lída se za její pomoci dostala domů k vystrašeným rodičům. Otec se vydal na Mělník a další hrady, aby lapky společnými silami porazili. A tak se ozbrojení v noci vydali na Kokořín po cestě, kterou Liduška označila hrachem, a Petrovského i jeho chásku zajali a do jednoho pobili. Ušetřili jejich hospodyni, která Lidušce pomohla utéct.

  Na webu Českého rozhlasu jsme se ovšem dočetli jinou variantu pověstí. Petrovský dívku při útěku potkal a rozhněvaný ji u hradní zdi probodl. Ze skal se od těch dob ozývá sténání dívky, která umírá, a přízrak v bílém šatu se zjevuje u hradní zdi a otírá krvavou skvrnu. Právě z loupežníka se podle článku na webu stal po smrti onen černý myslivec, který hlídal poklad, který podle pověsti byl ukryt v dolní části duté věže.

  Záhada hradu Okoř. Ukrývají tajemné chodby pod ním poklad?  Nepřehlédněte