• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pětinásobný vrah podlehl kulkám policistů

  8.5.2023
  Jitka Kačánová

  Drogy dovedly původně prý hodného chlapce a dobrého kamaráda k bezhlavému a zbytečnému zabíjení. Jeho celkovou bilanci pěti mrtvých ukončila až přestřelka s policisty, jejímž následkům po několika dnech podlehl. Tomuto hrozivému finále předcházela série čtyř vražd během tří dnů.

  Pro své příbuzné a známé byl sériový vrah Roman Postl milým hochem. Dokonce v jednu chvíli pracoval i u celníků stejně jako jeho sestra. Ale tady už jeho image začala dostávat trhliny, protože se spolu s několika dalšími kolegy zapletl do celních podvodů. Sice nakonec vyvázl bez trestu, ale vyhodili ho z práce.

  Do toho jeho sestra podlehla rakovině a on začal kvůli údajně nesnesitelným bolestem spojeným s onemocněním štítné žlázy brát morfium. Jeho psychika se radikálně proměnila a začaly ho pronásledovat halucinace. „Jednou viděl duchy, jindy v autě panikařil, že se proti nám řítí letadlo,“ řekl později reportérům iDNES.cz jeden z jeho známých.

  Vražda na diskotéce

  Protože mu už morfium přestávalo stačit, přešel na pervitin a brzy byl stíhán za výtržnictví a za ublížení na zdraví. U toho to ale neskončilo. Ještě v průběhu vyšetřování zabíjel na diskotéce v restauraci Černý Orel v Oseku na Ústecku. Nejdříve se jen „naparoval“ před jednou dívkou s pistolí. Aby na ni udělal dojem, vystřelil dokonce do stropu. Místo obdivu si ale vysloužil jen pár posměšků od hostů sedících u vedlejšího stolu. Paranoidní Postl na ně okamžitě „naběhl“ a začal na ně křičet: „Kdo to byl?“ A pak jednoho z nich i fyzicky napadl.

  Rozparádil se natolik, že si pak „vyšlápl“ na sedmnáctiletého Jana Š., který dělal na diskotéce ochranku. Měl mít na něj prý zlost kvůli tomu, že mu byl kdysi sokem v lásce. Jan ale ovládal bojová umění a Postl byl vůči němu bezmocný. Vytáhl na něj proto pistoli a sedmkrát vystřelil. Nad ležícím mladíkem pak vítězoslavně zvedl ruku do vzduchu a zvolal: „Sláva! Sláva! Třikrát sláva!“

  „Šméčko“ s autem

  Postl byl odsouzen na třináct let, ale za dobré chování ho po odpykání dvou třetin trestu propustili na svobodu. Ještě nějakou dobu sekal dobrotu, ale pak zase začal brát drogy a jeho pád byl už nezadržitelný. Na závěrečnou vražednou šňůru se vydal se svým společníkem Davidem Černým. Nejprve s autem zastavili na kraji silnice. Na posilněnou si ještě „šlehli“ do žíly pervitin a pak už zastavili okolojedoucího podnikatele Karla D.

  Pod záminkou poruchy na vozidle ho vylákali z auta ven a Postl ho střelil do hlavy. Mrtvé tělo pak naložili do jeho vozu značky Audi a ještě notnou dobu s ním jezdili po Teplicích, dokonce v tu dobu minuli i policejní hlídku. Nakonec tělo schovali u obce Žalany v okrese Teplice a auto utopili ve vápence. Protože měl ale podnikatel u sebe pouze kreditní karty, byli oba dva z lupu zklamaní a hned další den ve vraždění pokračovali.

  Tentokrát si vybrali benzinovou pumpu v Ústí nad Labem. A jejich obětí se stal dvacetiletý čerpadlář Jiří Š., který tam byl pouze na brigádě. Protože mu nechtěl vydat tržbu, Postl ho střelil do hlavy. Mladý muž zemřel kvůli penězům a elektronice za celkem 85 tisíc korun.

  Mrtvý barman i policista

  O den později se zaměřili na hernu Las Vegas v Chomutově. Pervitinem posilněný Postl zastřelil dvacetiletého barmana vietnamského původu, zatímco Černý na něj čekal v autě. A aby zahladil stopy po zločinu a zmátl policisty, Postl hernu ještě před odchodem zapálil.

  Tím na sebe ovšem upoutal pozornost všímavého svědka, kterého k herně přilákal kouř. Postl mu také přiložil k hlavě pistoli, ale svědek naštěstí v poslední chvíli uhnul. Postl začal okamžitě utíkat pryč, ale dotyčný zavolal policistům a popsal jim muže v červeném svetru, který podle něj nejspíš zapálil bar.

  Rozstřílený jako řešeto

  Dvojice policistů z nejbližší hlídky, aniž věděla, že je podezřelý také vrah, ho začala pronásledovat. Postl se před nimi ukryl do křoví, oni na něj zamířili pistole a jménem zákona ho vyzývali, ať vyleze ven. Když to ale udělal, vystřelil na jednoho z nich, osmadvacetiletého Romana Jedličku. Zasáhl ho do srdce a navzdory následné hodinové resuscitaci mu již nebylo pomoci. Pomoci už nebylo ale ani jemu – po přestřelce s policisty byl rozstřílený jako řešeto a po pěti dnech v nemocnici zemřel také.

  Zdroj: Wikipedie, iDnes  Nepřehlédněte