• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Prokletý duch zesnulého bloudí v brdských lesích. Děsivý Fabián nese podobu myslivce

  17.5.2018
  Soňa Brunnerová

  Jako Krkonoše mají svého Krakonoše a řada dalších pohoří v naší zemi má svého patrona, tak i středočeské Brdy mají svého Fabiána. Co o něm říká pověst?

  Hagen prý v podzemních štolách lomu Amerika zešílel. Jeho fantom děsí návštěvníky v hlubinách

  Zhrzená milenka a prokletí

  Podle pověstí se jedná o hodného lesního ducha. Býval to prý rytíř dobromyslné povahy, kterého zaklela jeho milenka, jež byla opuštěná a nešťastná a hlavně to byla čarodějnice. Rytíř se totiž oženil, což těžko nesla. Fabiánovu manželku proměnila v zeměžluč.

  Tajná chodba měla propojovat zámky v Nelahozevsi a ve Veltrusech. Co se v ní ukrývá?

  Kde sídlí?

  Sídlí na hoře Velká Baba poblíž Hostomic a spí na kameni, kterému se říká Fabiánovo lože. Mělo by jít o pozůstatek hradu, kde rytíř Fabián bydlel a jeho drahá ho nechala zmizet. Pokud budete chtít skálu s dírou uprostřed navštívit, vydejte se po modré turistické značce.

  Na hoře Plešivec by měl mít svou zahrádku. Pečuje tu o bylinky, které jsou léčivé, ale lidskému oku neviditelné. Jak vypadá? Měl by vypadat jako tělnatý mužík s vousy, oblečený v mysliveckém.

  Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

  Jakou má povahu a co umí?

  Podle pověstí je to hodný duch, který čas od času houká, protože si vzpomněl na svou ženu. Jenže potrestá toho, kdo by mu houkáním odpověděl. Ovládá přírodní živly a dokáže potrápit pocestné změnami počasí.

  Když se nad brdskými lesy bude zjara kouřit, tak prý Fabián bafá ze své dýmky svůj oblíbený tabák, což má zřejmě společné s Krakonošem.

  FOTO: Fabián a Brdy

  Fabián a Brdy - MyslivecFabián a Brdy - 334px-Centaurium_erythraea_050708 Bernd HaynoldFabián a Brdy - Fabiánovo_lože MaomanFabián a Brdy - Vrch Velká BabaFabián a Brdy - Plešivec

  Podle webu objevbrdy.cz není úplně jasné, kdy se pověsti o něm začaly šířit. Může jít o 17. nebo 18. století, kdy lidé začali do brdských lesů pronikat a využívat zejména dřevo do hutí a dolů.

  A znáte ducha křivoklátských lesů? Pokud ne, přečtěte si náš článek o Dýmovi.

  V křivoklátských lesích číhá krutá smrt! Ale jen když tam jdete v lichém počtu

     Nepřehlédněte