Prokletý duch zesnulého bloudí v brdských lesích. Děsivý Fabián nese podobu myslivce

17.5.2018
Soňa Brunnerová

Hagen prý v podzemních štolách lomu Amerika zešílel. Jeho fantom děsí návštěvníky v hlubinách

Zhrzená milenka a prokletí

Podle pověstí se jedná o hodného lesního ducha. Býval to prý rytíř dobromyslné povahy, kterého zaklela jeho milenka, jež byla opuštěná a nešťastná a hlavně to byla čarodějnice. Rytíř se totiž oženil, což těžko nesla. Fabiánovu manželku proměnila v zeměžluč.

Tajná chodba měla propojovat zámky v Nelahozevsi a ve Veltrusech. Co se v ní ukrývá?

Kde sídlí?

Sídlí na hoře Velká Baba poblíž Hostomic a spí na kameni, kterému se říká Fabiánovo lože. Mělo by jít o pozůstatek hradu, kde rytíř Fabián bydlel a jeho drahá ho nechala zmizet. Pokud budete chtít skálu s dírou uprostřed navštívit, vydejte se po modré turistické značce.

Na hoře Plešivec by měl mít svou zahrádku. Pečuje tu o bylinky, které jsou léčivé, ale lidskému oku neviditelné. Jak vypadá? Měl by vypadat jako tělnatý mužík s vousy, oblečený v mysliveckém.

Magická Praha. Je pověst o Golemovi reálná? A proč stojí v chrámu sv. Jiří socha s vyhřezlými vnitřnostmi?

Jakou má povahu a co umí?

Podle pověstí je to hodný duch, který čas od času houká, protože si vzpomněl na svou ženu. Jenže potrestá toho, kdo by mu houkáním odpověděl. Ovládá přírodní živly a dokáže potrápit pocestné změnami počasí.

Když se nad brdskými lesy bude zjara kouřit, tak prý Fabián bafá ze své dýmky svůj oblíbený tabák, což má zřejmě společné s Krakonošem.

FOTO: Fabián a Brdy

Fabián a Brdy - MyslivecFabián a Brdy - 334px-Centaurium_erythraea_050708 Bernd HaynoldFabián a Brdy - Fabiánovo_lože MaomanFabián a Brdy - Vrch Velká BabaFabián a Brdy - Plešivec

Podle webu objevbrdy.cz není úplně jasné, kdy se pověsti o něm začaly šířit. Může jít o 17. nebo 18. století, kdy lidé začali do brdských lesů pronikat a využívat zejména dřevo do hutí a dolů.

A znáte ducha křivoklátských lesů? Pokud ne, přečtěte si náš článek o Dýmovi.

V křivoklátských lesích číhá krutá smrt! Ale jen když tam jdete v lichém počtu

 



Nepřehlédněte