• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Hagen prý v podzemních štolách lomu Amerika zešílel. Jeho fantom děsí návštěvníky v hlubinách

  11.5.2018
  Soňa Brunnerová
  Další fotky

  Trampové si před desítkami let postavu Hanse Hagena velice oblíbili, soudíme-li podle toho, kolik verzí příběhu o něm vzniklo. Podle všeho z fantoma štol lomů v Mořině měli opravdu respekt. Jeho původ však není úplně jasný.

  Sadistická šlechtična z Čech si nezadala ani s Čachtickou paní. Proč zůstaly její kruté činy zapomenuty?

  Nebyli bychom správný regionální web, kdybychom nezmínili povídačky o Hansi Hagenovi, fantomovi štol v lomech Velká a Malá Amerika, který desítky let děsil nejen trampy. Jeho příběh je velmi košatý a různí se v detailech.

  Tajemství krvavé Ameriky: Jde o sebevraždy nebo nešťastné nehody?

  Hagen jako prchající německý voják

  Mohl by to být příslušník německého Wehrmachtu, který se snažil uprchnout sovětské Rudé Armádě k Američanům. Do štol se schoval a kradl jídlo horníkům, kteří si to s ním později chtěli vyřídit. Údajně po nich hodil ruční granát a způsobil to, že se v dole sám zasypal a měl spáchat sebevraždu tak, že se zastřelil.

  Podle jiné verze tu trávil roky a stal se z něj novodobý poustevník a časem zešílel, dokonce začal nenávidět lidi, kteří přišli z venku a zaútočil.

  FOTO: Hans Hagen

  Hans Hagen - 623px-Lomy_Mořina,_den_otevřených_dveří_ve_štole,_Hagen_(01) šjůHans Hagen - hagenova štola, Amerika (5)Hans Hagen - hagenova štola, Amerika (3)Hans Hagen - hagenova štola, Amerika (4)Hans Hagen - hagenova štola, Amerika (2)
  Další fotky
  Hans Hagen - hagenova štola, Amerika (7)Hans Hagen - hagenova štola, Amerika (6)Hans Hagen - hagenova štola, Amerika (1)Hans Hagen - nature-3260516_640 Pixabay

  Ve štolách najdete zvon přezdívaný Hagenův gong, kterým si horníci dávali znamení. Povídá se o něm, že když na něj třikrát zazvoníte, budete prokletí. Do roka a do dne si pro vás přijde duch Hagena. V jiné verzi příběhu německý voják útočil okamžitě a končilo to smrtí.

  Tajemství ukryté na dně Velké Ameriky a Slap. Co našli potápěči pod hladinou?

  Hagen jako horník, který zešílel

  Trampové si po válce však vyprávěli trochu jiný příběh. Byli to oni, kdo vystřídali ve štolách horníky po konci druhé světové války.

  Hans Hagen v lomech pracoval. Stal se obětí závalu a údajně se mu podařilo ven úzkým otvorem. Své dva kolegy tu našel mrtvé a pak dočista zešílel. Pobíhal po místních štolách a vykrádal trampské osady a spal v jeskyni Modlitebna poblíž lomu Malá Amerika.

  V křivoklátských lesích číhá krutá smrt! Ale jen když tam jdete v lichém počtu

  Když lidé zvolali „Hagene, ozvi se“, shazoval ze skalních stěn velké kameny. Když se zazvonilo na zavěšenou kolejnici známou jako Hagenův gong, šílený Hans přiběhl a snažil se zachránit člověka, který se nacházel v místě křížení štol.

  Trampové věřili, že kdo zazvoní na Hagenův gong, už se ze štol nevrátí. Zachránce Hans ve svém pomatení totiž dotyčného odtáhl opodál a zanechal ho svému osudu ve spleti štol a už se nedostal ven.

  Středověké hradiště připomínají už jen rozvaliny nad údolím Berounky. Na Tetíně zavraždili sv. Ludmilu

  Hagen jako zločinec, který přiživil legendu

  Podle webu moskyt.cz legendy o Hagenovi mohl oživit jistý člověk, který se chtěl ukrýt před světem a možná i spravedlností. Mohlo jít o zločince. Údajně našel kostru pravého Hanse Hagena oblečenou v uniformě německé armády, která v lebce měla díru po výstřelu z pistole. Tento zločinec si uniformu ponechal a strašil tu.

  FOTO: Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody?

  Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NRKrvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (14)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (13)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (11)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (9)
  Další fotky
  Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (7)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (8)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (6)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (4)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (5)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (3)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (2)Krvavá Amerika. Sebevraždy, nebo nehody? - Velká Amerika_Ondřej Zícha, NR (1)

  Hans jako krutý dozorce, ale špatný střelmistr

  Další variantou je, že Hans Hagen byl krutý dozorce, který otrávil svou vlastní rodinu a utekl do štol. Dokonce tu chtěl zasypat vězně, ale vymklo se mu to z rukou a zasypal jenom sebe, protože byl nezkušený střelmistr.

  Hagenův gong si často lidé odnášeli jako suvenýr. Jeden najdete v Solvayových lomech. Gong ve štolách Ameriky je několikátou replikou.

  FOTO: Solvayovy lomy

  Solvayovy lomy - Solvayovy lomy (3)Solvayovy lomy - Solvayovy lomy (2)Solvayovy lomy - Solvayovy lomy (6)Solvayovy lomy - Solvayovy lomy (4)Solvayovy lomy - Solvayovy lomy (5)
  Další fotky
  Solvayovy lomy - Solvayovy lomySolvayovy lomy - Solvayovy lomySolvayovy lomy - Solvayovy_lomy_(wikimedia)Solvayovy lomy - Solvayovy lomySolvayovy lomy - Solvayovy lomySolvayovy lomy - Solvayovy lomySolvayovy lomy - Solvayovy lomy

     Nepřehlédněte