• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • O princezně Jasněnce a létajícím ševci. Kdo měl v pohádce původně hrát a co s ní má společného Leonardo da Vinci?

  25.6.2018
  Lukáš Mucha

  Jedna z nejoblíbenějších českých filmových pohádek natočená na motivy vyprávění Jana Drdy, která letos slaví neuvěřitelných 31 let. Ano, mluvíme O princezně Jasněnce a létajícím ševci – prvním pohádkovém příběhu režiséra Zdeňka Trošky. Co ale o známém filmu ještě nevíte?

  Málokdo asi ví, že režírování pohádky bylo nabídnuto Hynku Bočanovi ihned poté, co v roce 1984 dotočil pohádkový film S čerty nejsou žerty. „Byl jsem ale tak strašně vyčerpaný a unavený, že jsem to odmítl,“ přiznal. Režie příběhu O princezně Jasněnce a létajícím ševci se tak stala velkou příležitostí pro tehdy začínajícího Zdeňka Trošku.

  V původním obsazení měl hrát krále Vlastimil Brodský a postavu komořího Josef Kemr. Avšak z finančních důvodů bylo natáčení odloženo a před novým natáčecím termínem role přeobsazeny. Krále si tak nakonec zahrál Lubor Tokoš a komořího Jaroslav Čejka.

  Za filmy ho buď proklínali, nebo milovali. Známý režisér Zdeněk Troška dnes slaví pětašedesát

  Michaela Kuklová utrpěla při natáčení několik menších úrazů. Při pádu se schodů, které byly plné drobných střepů, se pořezala po celém těle. Yveta Blanarovičová (čarodějnice Černava) např. kopla do lebky a ta rozsekla Michaele hlavu. Od Heleny Růžičkové měla zase modřiny v obličeji a dokonce rozseknutou pusu. To když se Michaela nechala při natáčení i zkoušení tlouct střevícem, aby byla na přání režiséra ve scéně autentická.

  Záběry, kdy Jíra létá, se natáčely ve studiu, v exteriérech za použití jeřábu s kaskadérem. Byla použita i loutka Jíry o velikosti 40 cm.

  Jírova křídla byla vyrobena podle skutečného nákresu, který vytvořil koncem 15. století všestranný renesanční umělec Leonardo da Vinci.

  V roce 1987 získala pohádka první cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu a o rok později zvítězila na Eurofestivalu v Bruselu.

  FOTO: O princezně Jasněnce a létajícím ševci

  O princezně Jasněnce a létajícím ševci - JasněnkaO princezně Jasněnce a létajícím ševci - JíraO princezně Jasněnce a létajícím ševci - KrálO princezně Jasněnce a létajícím ševci - ČarodějniceO princezně Jasněnce a létajícím ševci - Černava

  Kde všude se natáčelo?

  Mnoho scén pochází z barrandovských ateliérů (kde byl vytvořen např. trůnní sál, interiér chaloupky nebo čarodějnické jeskyně či palác Sluneční paní) a exteriéry se natáčely na různých místech republiky. Královským hradem se stal hrad Bouzov nedaleko Mohelnice, sídlem čarodějnic zřícenina hradu Frýdštejn u Malé Skály. Jíra poprvé vzlétl na zámku Vítkovec u Holan.  Nepřehlédněte