Z analýzy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) vyplynulo, že mobiliář je často zanedbaný, nevhodně umístěný a neestetický. V designerské soutěži o jeho novou podobu zvítěžili se svým návrhem Michal Froněk a Jan Němeček ze společnosti Artěl. Mobiliář hlavního města se tak vzhledově sjednotí.
„Mobiliář, který by se měl v Praze používat, dosud sjednocený nebyl, například na I.P. Pavlova stojí čtyři různé koše vedle sebe na šesti metrech. Jeden tam umístila Praha 2, další dopravní podnik,“ sdělil mluvčí IPR Praha Marek Vácha.
Potíží je podle něj to, že institucí spravujících mobiliář je hned několik, vzájemně však nemají vyjasněné kompetence. V širším centru Prahy se tak nachází 72 typů odpadkových košů a neuvěřitelných 131 typů laviček.
K výměně mobiliáře bude docházet postupně, jako první přijdou na řadu kusy, které jsou nedostačující a vadné. „Kdyby se vyměnily všechny prvky plošně, bylo by to nepraktické i drahé. První změny v ulicích se mají projevit na konci příštího roku,“ dodal Vácha s tím, že přesná doba záleží na magistrátu.
Neproblematické části mobiliáře se začnou vyměňovat nejprve v centru Prahy a okolí, postupně pak v celém městě. Neznamená to však, že bude platit v celém městě jeden unifikovaný mobiliář. Pro některá specifická veřejná prostranství bude možné navrhnout mobiliář na míru. Nezmizí ani historické či jinak kvalitní prvky mobiliáře.
„Designéři nyní dopracují návrh a následně vytvoří výrobní dokumentaci. Město pak odkoupí licenci a vybere si dodavatele, kterého může v případě neposkojenosti kdykoli vystřídat,“ dodal mluvčí IPR.
Na nový mobiliář se mohou zvědavci přijít podívat do Centra architektury a městského plánování v areálu Emauzského kláštera. Tam jsou k vidění soutěžní prvky mobiliáře i jeho historie. Výstava potrvá do 19. listopadu.