Praha má nové krále: ANO i Piráty

22.10.2017
Robert Malecký

Novým vládcem hlavního města je stejně jako ve všech krajích Babišovo hnutí ANO 2011. Proti roku 2013 posílilo z 16,5 % na 20,3 %. Ani tak ale nelze výsledek ANO v Praze nazvat úspěchem. V hlavním městě netáhne tak jako jinde, a dokonce tentokrát za republikovým ziskem zaostalo výrazněji. Nebo dokonce velmi výrazně – 20 pražských procent je proti téměř 30 v celé ČR propadák. Na vítězství ale stačil.

Za skutečného skokana roku 2017 je tak třeba vyhlásit Piráty. Zpětinásobili svůj zisk z roku 2013 – z 3,6 % na 17,6. To je famózní.

Selhala tradiční levice a Zelení. ČSSD klesla ze 14 % na 5 a půl. Pro jeden z pilířů současné vládnoucí koalice je to tvrdý direkt. A je to od voličů i trest za angažmá lidí spojených s minulostí – za všechny třeba Karla Březiny. Výrazně ztratili i komunisté – v Praze jsou hluboko pod svým průměrem na 4,6 %. Znamená to mimo jiné, že do sněmovny neprošla jednička komunistické kandidátky Marta Semelová, která je zároveň pražskou zastupitelkou.

Zisk naopak zaznamenala ODS. Republikově je druhá nejsilnější, i když jen s 12 procenty hlasů. V Praze se ale postupně dostává na své starší pozice, přesáhla 16 procent a Pirátům dýchá na záda. Pokud bychom hledali vysvětlení v pražské komunální politice, jsou za tím úspěšní starostové jako Jana Černochová nebo důsledně opoziční zastupitelé typu Filipa Humplíka. Opozice ODS v Praze svědčí.

Co z toho všeho plyne pro pražskou komunální politiku? U hnutí ANO asi nic zvláštního. První trojka sněmovní kandidátky jsou těžké váhy: ministři Martin Stropnický, Robert Pelikán a exministryně Helena Válková. S pražským komunálem ovšem nemají moc co do činění. Řekněme tedy, že ne úplně ideální vztahy mezi Babišem a primátorkou Adrianou Krnáčovou volby nijak dál nenaruší.

Jiná situace je u Pirátů. Lídr kandidátky Jakub Michálek patří k výrazným zastupitelům. A už se nechal slyšet, že na dvou židlích sedět nebude. Přejde do sněmovny. Zároveň ale vzkázal, že sněmovní úspěch bude chtít přetavit i v úspěch v příštích komunálních volbách, které metropoli čekají za rok.

Dá se očekávat, že místo letitého trojboje ČSSD, ODS, TOP 09 si to příště o post pražského primátora rozdají Piráti s Babišovým ANO.Nepřehlédněte