Praha přiláká mozky. Chce být světovým centrem umělé inteligence

30.5.2019
Marcel Mihalik

Do pěti let by se ČR měla pochlubit 5000 Ai výzkumníky a vývojáři, 500 Ai absolventy a každoročně 50 novými firmami v nejmodernější technologické oblasti, která hýbe globální ekonomikou a společností. Kromě magistrátu a tří nejprestižnějších akademických institucí spolupracují na iniciativě i přední české technologické společnosti, které umělou inteligenci již pro svůj byznys využívají.

Chytré semafory zkrátí čekání

„Chceme z Prahy udělat světové centrum v oblasti umělé inteligence. Díky tomu máme příležitost propojovat v Praze špičkové odborníky od nás i ze zahraničí a vyvíjet moderní nástroje s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Přínos pro Prahu vidí v přílivu peněz i pokrokového know-how. „Nová řešení bude možné využít například pro efektivnější plánování objízdných tras při opravách ulic nebo zkrácení čekacích dob na světelných křižovatkách,“ míní.

Vila rudého prezidenta se zbourá. Úřad i památkáři to posvětili

Ředitel Centra umělé inteligence ČVUT v Praze Michal Pěchouček a rovněž spoluzakladatel prg.ai ví, že ve světě je zájem o umělou inteligenci (Ai) veliký a pro Česko jde o výzvu. „Naším hlavním cílem je především přilákat ty nejlepší mozky ze zahraničí a zvyšovat zájem o práci v pražském Ai ekosystému. Důležité je pro nás i budování značky Prahy jako světoznámého města, které je kosmopolitní, technologické a atraktivní jako místo pro práci i život. Pro vývoj umělé inteligence zkrátka potřebujete hlavně tu lidskou,“ uvedl.

Prodává i pronajímá vlastní nemovitosti. Praha má realitní portál

Iniciativa prg.ai má za cíl konkurovat evropským centrům umělé inteligence. Prahu chce změnit ve světové centrum Ai podporou studentů, pedagogů, vědců, ale i mladých Ai startupů.

(krš, šmk, mim)Nepřehlédněte