Vila rudého prezidenta se zbourá. Úřad i památkáři to posvětili

10.5.2019
Marcel Mihalik

„Ano, stavební úřad vede řízení o odstranění stavby na žádost žadatele. Má k tomu mimo jiné kladné závazné stanovisko odboru památkové péče magistrátu hlavního města. Z pohledu úřadu jde o zcela standardní správní řízení,“ potvrdila mluvčí radnice Prahy 5 Markéta Drešlová. Vila z roku 1929 není památkově chráněná, ministerstvo žádost o ochranu v minulosti zamítlo.

Místo prvorepublikové vily zapadající do koloritu čtvrti tak vyroste moderní stavba. Skládat se má z rodinného domu a dvou bytových věžáků. To však kritizují místní. Projekt podle nich představuje trojnásobné navýšení zastavěnosti oproti stávající vile a je na něm patrná snaha o maximální podlahovou plochu bez ohledu na okolí. Rezidentům se nelíbí ani to, že k záměru vydal kladné stanovisko územní výbor Prahy 5, přestože podle občanů porušuje zásady městské části pro zástavbu v podobných vilových čtvrtích.

Podle starosty Prahy 5 Daniela Mazura (Piráti) samospráva nemá možnost, jak soukromému vlastníkovi zabránit v tom, aby nakládal se svým majetkem.

Vila v ulici Na Loužku byla po komunistickém převratu znárodněna a v 50. letech se do ní nastěhoval Antonín Novotný. Mezi lety 1957 a 1968, kdy zastával funkci československého prezidenta, v domě nežil, poté se tam vrátil. Po jeho smrti ve vile pobýval normalizační ministr zdravotnictví Jaroslav Prokopec.

(mim, ČTK)

V ulicích je nedostatek stromů. Město se v létě přehřívá


Témata:

Nepřehlédněte