Cílem centra je informovat veřejnost o významu a technologiích vodního hospodářství. Stavět by se mělo začít ve 4. kvartálu tohoto roku a dokončeno by mělo být ve druhé polovině roku 2026.
Hydropolis nabídne mnoho zajímavostí. V podzemních vodojemech vznikne expoziční část, která bude veřejnosti představovat problematiku hospodaření s vodou. Dále je v plánu vytvořit konferenční sál s kapacitou až 150 míst, kde se budou konat semináře a setkání na téma životního prostředí, udržitelnosti a dalších kulturně společenských příležitostí. Na střeše věže pak bude vyhlídkové místo s jedinečným výhledem na Prahu.
„U adaptace na probíhající klimatickou změnu je obzvlášť důležité, abychom široce pochopili hospodaření s vodou a dokázali to formou zkušeností předat žákům i veřejnosti. Hydropolis to formou herních a vodních prvků a expozicí moderních technologií úpravy a čištění vody zajistí,“ uvedla náměstkyně primátora Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.
Projekt je připravován PVS, přičemž architektonický návrh zpracovala společnost CMC architects a expoziční část navrhla a vyvinula společnost JinJan. V tuto chvíli se čeká na vydání stavebního povolení a probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby.
Celkové investiční náklady jsou odhadovány na 450 milionů korun bez daně, přičemž 100 milionů korun bude financováno společností Veolia prostřednictvím PVK – tyto finance pokryjí návrh, vývoj a realizaci expoziční části.
Centrum vznikne v prostorách bývalé vinohradská vodárenská věž v Korunní ulici v Praze 10, Vznikla v roce 1882 v novorenesančním slohu podle projektu architekta Antonína Turka. V roce 1962 byly čerpací stanice a věžový vodojem vyřazeny z provozu. V roce 1993 proběhla rekonstrukce a byla restaurována sochařská výzdoba na věži vodárenské budovy. Budovu v polovině 90. let 20. století předaly Pražské vodárny nynějšímu vlastníku hlavnímu městu Praze.
Zdroj: PVS