Praha se chystá na Vánoce, projede jí i Mikuláš s čertem a andělem

1.12.2017
Zuzana Půrová

První stromek se rozsvítí na Břevnově

Prahu 6 ozdobí dokonce pět vánočních stromků. První se rozsvítí v pátek 1. prosince v 17.00 hodin v parku u MŠ Za oboru na Malém Břevnově. Na Břevnově je tradiční rozsvícení stromku naplánováno na 2. prosince U Kaštanu začíná se v 16.00 hodin.

FOTO: MIkuláš a čert v Praze

MIkuláš a čert v Praze - Mikulas_a_cert_v_Praze_(3)MIkuláš a čert v Praze - Mikulas_a_cert_v_Praze_(4)MIkuláš a čert v Praze - Mikulas a cert v Praze_wikipediaMIkuláš a čert v Praze - mikuláš, čert, andělMIkuláš a čert v Praze - JAZ41a70e_Lada_Mikulas_cert_a_andel
Další fotky
MIkuláš a čert v Praze - Krampus_at_Perchtenlauf_Klagenfurt

Koledy zazpívá pěvecký sbor ZŠ Marjánka. Stejně jako v posledních letech bude i letos na Břevnově ozdobena živá jedlička. Všechny děti dostanou od Spolku břevnovských živnostníků, který rozsvícení stromku pořádá, malý vánoční dárek.

Kouzelná Mikulášská cesta

Začátkem třicátých let byl vánoční strom na Bělohorské před domem U Sládků, kde byla i kasička na sbírku pro chudé. Koncem čtyřicátých let tato tradice skončila a byla na krátkou dobu obnovena v letech 1990 – 1994 na rohu ulice Bělohorská a ulice 8. listopadu. V dalších letech byly pořádány u Kaštanu na svatou Lucii dětské besídky a také se zde stavěl vánoční smrk s výzdobou. Od roku 2006 organizuje slavnostní rozsvícení stromu Spolek břevnovských živnostníků. V sobotu v 18.00 se stromku dočkají i ve Vokovicích, na neděli je potom naplánováno rozsvícení stromku u Písecké brány a na Vítězném náměstí.

Předvánoční Praha v 60. letech. Menší výběr zboží a auta na Karlově mostě

Šestka připravuje i Kouzelnou Mikulášskou cestu, a to ve spolupráci s Národní technickou knihovnou a projektem Kampus Dejvice. Konat se bude v úterý 5. prosince. Start je v 16.00 hodin před Skleněným palácem a cílem je Národní technická knihovna, kde od 17.00 hodin proběhne další program. Na místě bude kromě trojice Mikuláš, čert a anděl také andělský fotostánek s rekvizitami, budou se opékat buřty na čertově ohni a vystoupí Mikulášský sbor.

Návštěva Mikuláše (a čerta) v domácnosti
(www.youtube.com)

Někde už stromek svítí

Praha 10 si jako centrum vánočních akcí vybrala Kubánské náměstí. Stromek bude rozsvícen 2. prosince, na další dny je naplánována celá řada akcí, třeba vystoupení dětí z místních škol a školek nebo mikulášký program.

V Praze 5 rozsvítí vánoční stromek na první adventní neděli 3. Prosince, osvítí prostranství před kostelem sv. Václava na náměstí 14. října. Začíná se v 17.00 hodin a na místě bude možné si zazpívat koledy a pochutnat si na vánočním občerstvení. Pořadatelé všechny obyvatele pětky, kteří se přijdou na rozsvícený strom podívat, aby doma nezapomněli zvonečky.

Vánoční kapr se stává luxusním zbožím. Ceny žene vzhůru vysoká poptávka a nedostatek ryb

Na sedmičce, konkrétně na Strossmayerově náměstí, už jeden stromek svítí, další na Ortenově náměstí bude rozsvícen příští týden ve středu v 16.00 hodin, zazpívá tady Kühnův dětský sbor. Do výzdoby vánočních stromů se na sedmičce mohu zapojit děti, stromy totiž mají volná spodní patra, na něž lze věšet ozdoby, které děti vyrobily ve škole nebo doma.

Bruslení zdarma

V pondělí 4. prosince navíc na sedmičku přijede Mikuláš, který bude dětem nadělovat dárky společně s hokejisty Sparty na Výstavišti. Děti si zde budou moci zdarma zabruslit, potkat známé hokejisty a zažít netradiční mikulášskou nadílku na ledě. Připraven bude také bohatý doprovodný program plný her, soutěží a zábavy.

Pražské vánoční trhy jsou podle Američanů nejlepší na světě, chválí klobásu i pivo

Předvánoční akce tradičně vyvrcholí Českou mší vánoční od J. J. Ryby, kterou Praha 7 pořádá 21. prosince od 19.30 hodin v kostele sv. Antonína na Strossmayerově náměstí. Sedmička také pořádá soutěž o nejzajímavěji vyzdobené okno nebo výlohu Prahy 7. Kdo se chce přihlásit, musí do konce roku svoji výzdobu vyfotit, na radničním facebooku bude vytvořena vánoční galerie.

Historické ohlédnutí

Podle prvních zmínek se vánoční stromky zavěšovaly nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Tradice zdobení stromků, jak ji známe dnes, pochází z německých měst. Zpočátku nebyl stromek opatřen svícemi. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních řemeslnických domácnostech. Do soukromých prostor začal pronikat až v polovině 17. století. Až ve století 19. opouští německé prostředí. Ujímá se nejprve ve městech, poté i na venkově.

FOTO: MIkuláš a čert v Praze

MIkuláš a čert v Praze - Mikulas_a_cert_v_Praze_(3)MIkuláš a čert v Praze - Mikulas_a_cert_v_Praze_(4)MIkuláš a čert v Praze - Mikulas a cert v Praze_wikipediaMIkuláš a čert v Praze - mikuláš, čert, andělMIkuláš a čert v Praze - JAZ41a70e_Lada_Mikulas_cert_a_andel
Další fotky
MIkuláš a čert v Praze - Krampus_at_Perchtenlauf_Klagenfurt


Nepřehlédněte