„Konečné ceny jsou plně v rukou prodejců, každý si cenu stanoví sám. Obecně se ale předpokládá, že ryba bude dražší. Stouply mzdové náklady, dražší jsou nájmy na prodejních místech,“ vyjmenovává obchodní manažer společnosti FISH MARKET Emerich Čížek.
Právě FISH MARKET zveřejňuje každý rok seznam míst, kde v Praze bude na prodej tradiční Třeboňský kapr přímo od výrobce, kterým je Rybářství Třeboň. Blízkou pobočku má také v Praze Lahovicích.
„My jako dodavatelé jsme také museli zdražit. Poptávka po rybách je enormní a je jich o trošku méně. Důvodem je jednak to, že růst byl letos horší, jednak se kapr dobře prodával v průběhu celého roku. My 80 procent kaprů z celkové produkce vyvážíme do zahraničí, pro české konzumenty se držíme na konstantních 20 procentech,“ dodal Čížek.
Od roku 2012 byla podle něj cena za kapra víceméně stejná, ke zdražení dojde až teď. Jedním z dalších důležitých faktorů je podle něj to, že je čím dál větší problém sehnat někoho, kdo by chtěl v odvětví rybolovu pracovat.
Vlastnímu vánočnímu prodeji Třeboňského kapra předcházejí podzimní výlovy rybníků. Kapři jsou po výlovu skladováni na sádkách v Praze Lahovicích a na sádkách Rybářství Třeboň. Odtud jsou pak převáženi na konkrétní prodejní místa do kádí. Kromě živých ryb se prodávají i rybí výrobky z Třeboňského kapra. Prodejci vánočních kaprů musí splňovat podmínky prodeje živých ryb v souladu se zákony o ochraně zvířat proti týrání a veterinárním zákonem. Při nákupu se může zákazník rozhodnout, zda si odnese živou rybu nebo si ji nechá odborně usmrtit, případně vykuchat a naporcovat.