Praha tone v odpadu! Ojedinělé případy, namítá magistrát

29.11.2021
Jitka Kačánová

Nevyvezené popelnice, nepořádek kolem kontejnerů, přetékající koše. Stížností na nepořádek v ulicích Prahy přibývá. Vedení metropole s tím ale zásadně nesouhlasí. „Někde uklízíme až třikrát denně,“ brání se nařčením opozice. A nejhlasitějším kritikům vzkazuje, že už je po volbách.

Katastrofa. Tak popisuje úklid pražských odpadků místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS) a obviňuje magistrát, že z Prahy dělá smetiště. „Každý den se ke mně dostávají stížnosti Pražanů na nepořádek na chodnících, kolem košů v ulicích a na černé skládky kolem popelnic,“ postěžovala si Udženija. „Od začátku pandemie koronaviru je situace s nepořádkem navíc doslova alarmující, a to kvůli zvýšenému nákupu z e-shopů, dovozu jídla až domů a dalším faktorům. Hlavně kolem stanovišť tříděného odpadu vznikají často hromady papíru z kartonových krabic a jiných obalů. Všude nepořádek a špína,“ tvrdí pražská zastupitelka.

Společně se svým stranickým kolegou Zdeňkem Zajíčkem (ODS) proto vydali v polovině listopadu tiskovou zprávu, ve které obvinili koalici na magistrátě z toho, že odmítá nepořádek v ulicích řešit. „Praha se doslova utápí v odpadcích a pánové Hlubuček (STAN) a Scheinherr (Praha Sobě), místo toho, aby řešili, v čem musí Pražané žít, shazují vinu a odpovědnost jeden na druhého,“ napsali v ní mimo jiné. Hodlali problém řešit na nadcházejícm jednání zastupitelů, tento bod ale nebyl ani zařazen do programu.

Hloupé výkřiky opozice?

Náměstek primátora Petr Hlubuček, který má odvoz odpadů v Praze na starosti, odmítl slova Udženiji a Zajíčka jako hloupé a nekonstruktivní výkřiky z řad ODS. Jeho asistent Tomáš Nakládal Našemu REGIONU vysvětlil, že magistrát při vývozu stanovišť s tříděným odpadem, které má na starosti, vychází z požadavků městských částí, jen letos jich bylo okolo 1400. „Šlo především o zřízení nových stanovišť nebo o zvýšení četnosti svozu. Svozové společnosti mají navíc povinnost uklízet u kontejnerů do vzdálenosti tří metrů, někde se uklízí až třikrát denně,“ řekl Nakládal. „Fotky, kterými opozice své tvrzení dokládala, ilustrovaly jen ojedinělé situace, kde za půl hodiny mohlo být všechno jinak,“ doplnil. Zvýšené náklady magistrátu na úklid okolo kontejnerů a častější jdou podle něj do desítek milionů. Podle Hlubučka si přitom na problémy s odpady stěžují jen ty dvě městské části, v jejichž čele stojí starostky z ODS, které letos na podzim kandidovaly do Poslanecké sněmovny, tedy z Prahy 2 a Prahy 5.

Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací (TSK), která vyváží pražské odpadkové koše Našemu REGIONU sdělila, že stížností na jejich přeplněnost, zaznamenávají v řádu jednotek. „V roce 2020 se snižovala kvůli covidu frekvence vývozu podle lokalit a městských částí, ale teď se to vrátilo na prvotní stav roku 2019. O odpadkové koše v Praze se navíc nestará jen TSK, ale například také Dopravní podnik nebo městská část, kde koš stojí,“ popsala Lišková. Stížnosti podle ní chodí nejčastěji přes aplikaci Změňte.to, přes aplikace městských částí jako je například Čistá trojka nebo přímo na e-mail TSK.

Dárek pod stromeček!

Udženiji Hlubučkova odpověď rozhodně neuspokojila. „Nepořádek v Praze je obrovský problém a pan náměstek Hlubuček ze STANu se snaží tuto dlouhodobě neutěšenou situaci bagatelizovat, místo aby hledal řešení. Městské části jsou zavaleny stížnostmi, snaží se občany edukovat v třídění odpadu a zacházení s ním. Ze svých rozpočtů vynakládají nemalé finance na svoz ‚černých skládek‘, aby se Pražané v odpadcích netopili, i když to není v jejich kompetenci,“ komentovala pro Náš REGION Hlubučkovu reakci. „Pan Hlubuček by se měl po Praze občas projít, aby zjistil, že to není jen problém Prahy 2, a že nejde o nějaké ojedinělé výkřiky,“ navrhla mu Udženija. Zkritizovala i to, že se na zastupitelstvu tento palčivý problém Pražanů neřešil nebo chystané zdražemí popelnic. „Koalice se chystá nadělit Pražanům ‚vánoční dáreček‘ v podobě zdražení vysypávání popelnic, a to již od 1.1.2022. Čtyřčlennou rodinu to může stát až 3.612 Kč ročně. To je enormní zdražení,“ myslí si Udženija. I tuto její stížnost označil Hlubučkův asistent za politický útok. „Nechápu to. Vždyť sama ODS tento návrh ve Sněmovně podpořila,“ diví se Nakládal.Nepřehlédněte