Praha už uprchlíky nezvládá!

23.5.2022
Jitka Kačánová

Ubytovací kapacity hlavního města pro uprchlíky z Ukrajiny už nejsou. Nejkritičtější je momentálně situace na pražském hlavním nádraží, kde pobývá několik set ukrajinských Romů. Smutné obrázky na zemi spících dětí mají přitom prý jedinou příčinu – zájem o finanční dávky.

Čtyři dospělé ženy a devět malých dětí, které posedávají v hale hlavního nádraží, právě přijely z města Čop v Zakarpatí. Chtěly by získat vízum, aby mohly zůstat v Čechách. „Některé rodiny tu čekají celé týdny. Co bude dál?“ ptá se nejmladší z romských matek. „Děcka mají hlad a nikdo nám nepomůže!“ stěžuje si. V tu chvíli k ní ale přicházejí dva dobrovolníci v oranžových vestách. Ty nosí zástupci romských organizací, které pomáhají zástupcům města domlouvat se s uprchlíky. Odvádějí celou skupinu do jednoho křídla nádraží hned vedle slavné Fantovy kavárny. Na zemi tam jsou položené tašky s věcmi a hned vedle nich spící děti, které neruší ani šum několika desítek nervózních dospělých přecházejících tam a zpět. Tísnivou atmosféru podtrhují ještě oprýskané zdi a hned za okny proudící magistrála, na jejíž krajích neopatrně pobíhají další romské děti.

Krize kvůli penězům

„Čekají tu na dávky. To je ten hlavní důvod, proč sem přijeli,“ potvrzuje nám jeden z dobrovolníků, který si nepřál být jmenován, to, co se říká mezi lidmi už dlouho. Totiž to, že v Zakarpatí, odkud sem většina ukrajinských Romů dorazila, se neválčí, a důvodem jejich příjezdu je možnost přijít bezpracně k penězům. Dívá se přitom na spící děti na zemi. „Tyhle problémy si způsobili jen vlastní zištností,“ vysvětluje realisticky. Ale to mu vůbec nebrání v tom, aby se jim snažil pomoci. Na nádraží funguje už od počátku konfliktu, kdy sem začaly přijíždět první vlaky s utečenci z Ukrajiny. Zatímco ale většině bílých Ukrajinců se nějakým způsobem podařilo zapojit do systému pomoci, který pro ně přichystala vláda i magistrát, u romských Ukrajinců situaci komplikuje skutečnost, že mají často kromě ukrajinských pasů i maďarský. A to jim znemožňuje získat jako občanům EU plnou ochranu, jako by ji měli, pokud by byli jen státními příslušníky Ukrajiny. Takhle totiž mohou odjet do Maďarska, kde se neválčí. Jenže případný odjezd do Maďarska si podle již zmiňovaného dobrovolníka musí zajistit sami. A do toho se jim prý moc nechce, protože tam je údajně stejně žádné dávky nečekají. „Zůstávají tak dál na nádraží a čekají, co se stane,“ dodává dobrovolník.

Stanové městečko je už plné

Jsou jich tu zhruba tři stovky. Do stanového městečka v Tróji nedaleko vysokoškolských kolejí nebo legendárního squattu Milada se jich vešlo pouhých 150 a prakticky okamžitě bylo plné. „Toto není místo pro veřejnost. Bohužel to tedy není možné,“ odpověděl Našemu REGIONU mluvčí magistrátu Vít Hofman na otázku, zda bychom mohli vstoupit do tábora. A na stejně neprodyšnou hradbu narážejí každý den i další štáby novinářů. „Snad tam mají v těch stanech klimatizaci,“ prohlásil poblíž stojící policista. „Když tam byli bezdomovci s covidem, tak to tam měli,“ popsal s tím, že dovnitř ani ven tamější uprchlíci téměř vůbec nechodí. „Maximálně je přiveze nebo odveze autobus,“ dodal. Ten je převáží do Krajského asistenčního centra ve Vysočanech, které původně sídlilo v Kongresovém paláci na Vyšehradě. Několik stanů, ve kterých pobývali ukrajinští uprchlíci, a zejména právě Romové, původně stávaly i tam, ale na nátlak starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS), který je označil za zcela nedůstojné, byly odstraněny. Portlík navíc obvinil primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) z amatérismu, když podle jeho slov nastěhoval bez vědomí jeho městské části do jejího středu rozvětvené romské rodiny.

Vysočany zůstávají, nádraží se zavře

Hřib označil Portlíkova slova za krajně nevhodná, nicméně problémy s ubytováním uprchlíků v metropoli považuje za natolik závažné, že podle něj –pokud vláda nevytvoří systém přerozdělování uprchlíků do regionů – hrozí, že Praha bude muset asistenční centrum ve Vysočanech uzavřít. Po opakovaných prosbách ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), ať Hřib nedělá unáhlené kroky, čímž myslel právě uzavření centra ve Vysočanech, se minulý týden krizový štáb magistrátu dohodl, že k jeho uzavření minimálně do konce května nedojde. Skončí ale dobrovolnická pomoc na hlavním nádraží, která se podle primátora rozvinula do podoby, která nebyla původně zamýšlena, kdy tam měl být pouze informační kiosek.Nepřehlédněte