Praha vypráskala Babiše. PirSTAN a SPOLU tu dostali přes šedesát procent hlasů

14.10.2021
Jitka Kačánová

„Praha mě nemá ráda,“ stěžoval si po volbách brzy již bývalý premiér Andrej Babiš. Jeho hnutí ANO, které tu vedl pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher, získalo něco málo přes 17 procent. Je to ještě o tři procenta méně, než v roce 2017. Tehdy sice ANO v Praze v parlamentních volbách vyhrálo, přesto tehdejších 20 procent bylo v porovnání se zbytkem republiky pořád málo. A navzdory nejvyššímu počtu mandátů půjde hnutí ANO s největší pravděpodobností do opozice, nikdo se totiž do vládnutí s ním nehrne.

Volby opět potvrdily dělící čáru mezi Prahou a zbytkem republiky. I když v celostátním průměru prohrálo ANO s koalicí SPOLU jen o prsa, v Praze byl náskok SPOLU víc než dvojnásobný. A kandidáti SPOLU tu dohromady s Piráty a STANEM dosáhli dokonce neuvěřitelných 62,6 %. Na počty mandátů ale v porovnání s minulými volbami o tak dramatickou změnu nejde. ANO má o jeden mandát méně, SPOLU má víc o dva a Pir. + STAN o jeden. SPD zůstala na svých. ČSSD a KSČM, které se letos do parlamentu vůbec nedostaly, měly v minulých volbách shodně po jednom.

Praha bude mít ve sněmovně celkem 23 poslanců, jedenáct z nich ve své funkci pokračují již z minula, například profesorka Věra Adámková (ANO), služebně nejstarší poslanec sněmovny Marek Benda (ODS), bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), jediný pražský poslanec za SPD Jiří Kobza nebo poněkud hrubšími manýry proslulý Pirát Jakub Michálek. V poslanecké lavici rovněž zasednou úspěšní starostové městských částí – Jana Černochová (ODS) z Prahy 2, Renáta Zajíčková (ODS) z Pětky nebo Ondřej Kolář (TOP 09) z Prahy 6. Už se v nich naopak neobjeví někdejší naděje Topky Dominik Feri, kterého z politiky vyhnala dosud nedořešená nařčení ze sexuálního predátorství. Ani syn bývalého prezidenta Václav Klaus, který se krátce po založení Trikolory z politiky z osobních důvodů odporoučel. A samozřejmě také žádní socani nebo komunisté.

Těm, spolu s Piráty, volby příliš nevyšly. Zatímco výsledek KSČM nejspíš ovlivnila generační obměna voličů, kdy její skalní příznivci za posledních 32 let od změny režimu již ve velké míře zkrátka vymřeli, ČSSD zřejmě doplatila na vládní spojení s ANO. Příznivci vládní politiky to totiž mohli raději hodit přímo Babišovi. Její odpůrci naopak neviděli mezi těmito dvěma koaličními partnery velký rozdíl, a proto ani důvod, proč nejstarší českou politickou stranu volit. A Pirátům se vymstilo spojení v koalici se STANEM, jehož voliči své kandidáty vykroužkovali na úkor pirátských. I když v součtu mají za Prahu dohromady sedm poslanců, Piráti, kteří jich měli v minulých volbách pět, zůstali teď u dvou.

S vítězstvím koalice SPOLU agentury předpovídající volební výsledky ve svých průzkumech nepočítaly. Jedním z důvodů může být podle Martina Buchtíka, ředitele STEM, i aféra Pandora Papers, která odstartovala pár dní před volbami na nerozhodnuté voliče. Obvinění z finančních machinací vůči Babišovi mu mohlo odebrat až několik procent. Vítězné SPOLU už s Piráty a STANem, s nimiž mají dohromady 108 mandátů, jedná o budoucí vládě. A i když prezident Zeman avizoval, že vytvořením vlády pověří předsedu vítězné strany, což je Babiš, podle prvních reakcí potenciálních spojenců s ním nikdo do vlády nepůjde. A v tom mu asi nepomůže ani zkušený politický matador Zeman, který momentálně bojuje se svým zdravotním stavem v nemocnici.

Obě koalice měly v Praze víc než třikrát tolik hlasů než ANO


Nepřehlédněte