Expozice Arktidy. Větší i chladnější místo pro lední medvědy

V zoologické zahradě v pražské Troji by měla v budoucnu stát nová expozice s názvem Arktida. Ta by se měla stát domovem především pro lední medvědy. Jejich stávající expozice je totiž otevřena již od roku 1933 a z hlediska dnešních nároků je pro medvědy příliš malá a zastaralá. Půjde o rozsáhlou stavbu větší než 8000 metrů čtverečních. Dva velké výběhy a čtyři bazény? Součástí i nová restaurace? Na to vše se mohou jak medvědi, tak návštěvníci těšit.

Na modelu, jenž představil Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha ale není vidět jedna věc, a to ta, že výtvarné pojetí expozic bude propojeno s příběhem slavného pábitele Eskyma Welzla ve ztvárnění umělce Petra Síse. Navíc by se měla expozice přemístit, jelikož, jak se vyjádřil Bobek, se momentálně nachází na jihovýchodním svahu, a ten se v letních měsících zahřívá do velmi vysokých teplot. Arktida by tedy měla zaujímat místo na severozápadní straně zoo nedaleko Gočárových domů.

„Nároky na kvalitu života ledních medvědů v lidské péči se neustále zvyšují a v budoucnu budou k vidění pouze ve špičkových zoologických zahradách. Pokud zásadně nezlepšíme podmínky jejich chovu v pražské zoo, nepodaří se nám je v Praze udržet,“ poznamenal náměstek primátora Petr Hlubuček. Lední medvědi jsou v pražské zoo téměř od jejího začátku a jejich expozice je momentálně tou nejstarší.

Doplňková expozice v Arktidě by měla patřit tuleňům. Vše je však stále ještě u zřizovatele zoo, tedy hlavního města. A co bude se současnou expozicí ledních medvědů? Pražská zoo se na Facebooku vyjádřila, že prostory tohoto pavilonu by v případě zbudování Arktidy mohli obsadit asijští medvědi. Lední medvědi by na tomto místě měli vydržet už jen nezbytný zbývající čas, jelikož je jejich expozice naprosto nevyhovující. Lední medvědi jsou jedni z nejnáročnějších zvířat na chov. Ve volné přírodě jsou vlivem klimatických změn v ohroženém stavu. Smyslem nové expozice bude mimo jiné ukázat, jak úzce může souviset chování lidí třeba tady v Praze se životem medvědů v Arktidě.

Od osmdesátých let klesl počet ledních medvědů v zoologických zahradách na polovinu. Tradice chovu ledních medvědů v Zoo Praha by měla určitě pokračovat. Je velice náročné vystavět expoziční celek, jenž by odpovídal nárokům medvědů, ale zároveň se držel ve finanční hladině, kterou si město může dovolit. Zatímco v přírodě jsou lední medvědi ohroženi globálním oteplováním, v lidské péči je to právě ta náročnost a nákladnost na jejich chov, proto bude cena pavilonu odpovídat těmto nárokům.

Včera, 18:20
Pražský magistrát letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru neuspořádá slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském...
Včera, 17:40
Magistrát letos přestěhoval z domova ve Svojšicích zpět do Prahy do městských bytů 15 klientů...
Včera, 17:00
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
Včera, 17:00
Pražský magistrát rozdělí v příštím roce v programu projektů týkajících životního prostředí 40 milionů korun,...
Včera, 15:00
Téměř 5000 takzvaných stravenek zatím zakoupili lidé s cílem podpořit zvířata v pražské zoologické zahradě....
Včera, 13:40
V listopadu pražské trasy metra B a C oslavily hned několik výročí. Tím největším bude...
Včera, 13:00
Židovští uprchlíci a loď Patria. Je tomu 80 let, co se tato loď potopila v...
Včera, 12:20
V Praze se rozrůstá populace bobra evropského. Podle odhadů vědců nyní žije v hlavním městě...
Včera, 11:00
Jedno z nejtajemnějších míst Prahy 8 leží nedaleko proslulé bohnické psychiatrické léčebny. I když to...
Včera, 09:40
Na Jarově v Praze 3 otevřela radnice upravený park v ulici U Kněžské louky. Na...
Včera, 08:59
Že si 15letý školák zapálí marihuanu? Možná právě učinil první krok do drogového pekla. Marihuana...
Reklama