Hnízdo i potyčka s úředníkem. Boj o javor se vyostřuje

Javor na pražském Smetanově nábřeží, proti jehož kácení protestují opoziční politici a místní obyvatelé, se zatím kácet nesmí. Hnízdí v něm holub a kácení bude možné poté, až hnízdo i s mláďaty opustí. Proti kácení tento týden na radnici protestovali lidé, tajemník úřadu tvrdí, že ho fyzicky napadli.

O tom, že strom není možné porazit do doby, než jej opustí hnízdící holub a jeho mláďata, informovala radnici Praha 1 Česká inspekce životního prostředí, což potvrdil mluvčí městské části Petr Bidlo. „Celou věc budeme konzultovat s odborníky a případné odvolání bude vycházet z jejich doporučení,“ doplnil. Vedení Prahy 1 minulý týden po protestech a intervenci vedení magistrátu souhlasilo s odkladem kácení do 26. března.

S kácením stromu nesouhlasí i někteří lidé. Ve čtvrtek se u stromu konala protestní akce, po které se účastníci vydali na radnici Prahy 1, kde se chtěli setkat se starostou Petrem Hejmou (STAN). Tam se dostali do slovní a posléze i fyzické potyčky s tajemníkem úřadu Františkem Dvořákem, který je z důvodu epidemiologických opatření odmítl vpustit dovnitř. Tajemník se podle mluvčího poté obrátil na policii.

Měl by být strom pokácen?

Ano
30%
Ne
70%

Lidé svůj nesouhlas vyjadřují také pomocí petice, kterou dosud podepsalo více než 600. lidí. „Takto vzrostlý strom je velkou hodnotou pro město. Podílí se na čištění ovzduší, poskytuje stín a v létě ochlazuje rozpálený vzduch. Nelze opomenout ani velkou estetickou hodnotu vzrostlých stromů v ulicích města a hodnotu památkovou v pražském panoramatu při pohledu z Karlova mostu a Kampy. Dorůst do podobné velikosti trvá stromu desítky let,“ uvádí se v petici.

Zachování stromu podporuje i bývalý radní Prahy 1 pro životní prostředí, nyní opoziční zastupitel Petr Kučera (Zelená pro Jedničku). „Projekt jsem jako čerstvý radní pro životní prostředí osobně zastavil v zimě 2018, protože kácet zdravé vzrostlé stromy uprostřed památkové zóny jen kvůli dílčím stavebním zlepšením je prostě špatně,“ uvedl Kučera. Dodal, že projekt je sice zajímavý, ale není natolik urgentní, aby kvůli němu bylo nutné porazit zdravý vzrostlý strom.

Javor se zatím kácet nesmí, hnízdí v něm holub. Zdroj: Dan Hromada

Praha 1 ale na kácení trvá. Původně získala povolení na pokácení celkem čtyř stromů. „Dva stromy mezitím vlivem svého poškození a povětrnostních podmínek spadly samy,“ uvedl Bidlo. I zbývající stromy jsou podle něj poškozené. „Vysazen bude nový zhruba 15 metrů vysoký strom a další zeleň, v místě bude vybudován vodní prvek a celkově bude zrevitalizovaná a podstatně vlídnější lokalita konečně sloužit k odpočinku, procházkám a posezení,“ sdělil dále mluvčí.

Hlavní město i Praha 1 plánují celkovou revitalizaci Smetanova nábřeží včetně obměny stromořadí lip na chodníku, zřízení nové tramvajové zastávky Karlovy lázně ve směru od Národního divadla nebo třeba zamýšlená rekonstrukce historické Krannerovy kašny.

hpl/čtk

Včera, 12:13
Pražský magistrát propustí do konce letošního roku sedm procent z celkem asi 2 300 zaměstnanců,...
Včera, 07:50
Pasta Oner, český vizuální umělec, se po čtyřech letech představuje v Praze svou sólovou autorskou...
Včera, 06:40
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 06:40
Ulicí V Holešovičkách vedoucí od mostu Barikádníků po Vychovatelnu projede denně sto tisíc aut. Zoufalí...
Včera, 06:30
Když bylo v Praze 28. září 1842 otevřeno tzv. Nové divadlo, byla vlastně otevřena jedna...
Včera, 06:30
Nedávné politické turbulence kvůli pádu Dominika Feriho, čtyřky na pražské kandidátce koalice SPOLU, naznačily, že...
13.6.2021
Exministr Petr Arenberger nebyl jediný, kdo od Prahy 1 koupil velmi výhodně luxusní byt v...
11.6.2021
Výstava stovky historických motocyklů převážně české výroby dnes začíná na pražském výstavišti v Holešovicích na...
11.6.2021
Skvělý výhled na Prahu, dobré občerstvení i spousta mladých talentů v akci. Přijďte podpořit fotbalovou...
10.6.2021
V Říčanech byla potvrzena otrávená rybí návnada, varuje radnice na webu a sociálních sítích s...
9.6.2021
Pražští policisté pátrají po muži, který v úterý 25. května večer masturboval v tramvaji před...
Reklama