Kostra plejtváka, která zažila válku. Co našli odborníci za stopy?

Kostra, která zřejmě patří plejtváku malému, je podle UK unikátní díky zachování části měkkých tkání. Během restaurátorských prací v kostře odborníci objevili stopy po bombardování Prahy za druhé světové války.

„Jedinečnost našeho velrybího exponátu je nejen v jeho kosterní kompletnosti včetně jazylky a rudimentu pánve a stehenních kostí, ale i v zachování některých měkkých tkání, které jsou celosvětovým unikátem,“ upozornil šéf restaurátorského týmu Andrej Shbat. „Konce předních končetin zdobí zbytky kůže ploutví a mezi jednotlivými obratli se nachází zachovalé meziobratlové ploténky. V průběhu času ale začala kostra plejtváka, která nebyla odborně preparována, postupně degradovat, a bylo zřejmé, že bez restaurátorského zásahu jí hrozí zkáza,“ dodal.

Plejtvák malý je nejmenším zástupcem čeledi plejtvákovitých, přesto váží kolem devíti tun. Podle anatomů z 1. LF UK však nelze vyloučit, že jde o plejtváka jižního, neboť určování na základě kostry je sporné. Jasno udělá nynější analýza DNA.

Kostra kytovce je na univerzitě zřejmě od druhé poloviny 19. století, konkrétní datace není známa, protože část univerzitního archivu mapujícího toto období za druhé světové války shořela. Podle doktora Malého se však ví, že počátkem 20. století už kostra v muzejních sbírkách UK určitě byla.

„Na konci druhé světové války byla při bombardování Prahy a Karlova náměstí zasažena tlakovou vlnou i budova Anatomického ústavu. Během restauračních pracích byly v kostech plejtváka nalezeny drobné úlomky skla, které se tam zasekly při bombardování. Exponát je tak zároveň významným monumentem pohnutých dějin 20. století,“ uvedl Malý.

Vzácný nález na Milevsku! Archeologové nalezli část kříže, na kterém zemřel Ježíš Kristus

Kostru kytovce nyní osvětlují bodová světla a nová je i audiovizuální technika. „Změny se dočkal i závěsný systém kolejnic, lanových táhel a přirozenější polohy předních končetin zrestaurované kostry. Hlava plejtváka dnes směřuje ke vchodu do muzea a poskytuje návštěvníkovi pohled přímo na jeho lebku,“ uvedl za 1. LF UK Lukáš Malý. Po stranách kostry kytovce jsou kostry moroně indického a delfína skákavého z místních sbírek.

Kostru ošetřili odborníci z Akademie výtvarných umění v Praze, Slezského zemského muzea v Opavě, Ústavu chemické technologie restaurování památek Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a společnosti Prudencia 97.

Jiná kostra kytovce je vystavena v historické budově Národního muzea. Symbolem muzea se stala tamní kostra plejtváka myšoka.

adp/ČTK

Dnes, 13:58
Policie dopadla čtyřiadvacetiletého muže, který údajně vyhrožováním donutil svou přítelkyni k tomu, aby přepsala byt...
Včera, 14:16
Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný...
Včera, 12:00
Komerční článek
1. Jaké jsou v současnosti hlavní přednosti virtuálních strojů a jaké další formy virtualizace se...
Včera, 12:00
Fotbalový trenér klubu Bohemians vloni Klokany z vršovického Ďolíčku zachránil a dokonce s nimi atakoval...
Včera, 09:25
Jak ovlivnil covid-19 dění na Praze 10 a její rozpočet? Jaké má teď starostka Desítky...
Včera, 04:00
Národní technická knihovna se spolu s Prahu 6 rozhodla obdarovat literaturou seniory v domech s...
23.2.2021
Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal...
23.2.2021
Díky spolupráci společnosti Czech Photo a České tiskové kanceláře zakončí svou tour venkovní výstava Nežádoucí...
23.2.2021
Opoziční zastupitel Tomáš Pek (TOP 09) kritizuje magistrát za přidělení dotace Praze 10 na téměř...
22.2.2021
Kunratický les rozkládající se na území městské části Praha–Kunratice nabízí úžasnou příležitost k rekreaci. Je...
22.2.2021
Spousty koček, čtrnáct psů, tři kozy, dvě slepice a prase. A také patnáct lidských bytostí,...
Reklama