Metropole, rok 2021 – co nás čeká?

Máme nový rok 2021. Začal bez oslav a ohňostrojů, se zákazem vycházení, zavřenými školami, restauracemi, obchody. Bez kultury a sportu, s rekordními čísly nakažených, s katastrofálním propadem ekonomiky. Ale také s prvními očkovanými proti COVID 19 a s nadějí, že to nejhorší je právě teď, nebo už za námi. Jaký tedy bude rok 2021? Zde je několik událostí, které obyvatele Prahy v letošním roce mohou očekávat. 

Podnikatelský masakr

Žádná krize nebo recese nedokázaly takovým způsobem ochromit českou ekonomiku jako koronavir. Následky karanténních opatření, lockdownů, zavření lidí, obchodů a služeb se přitom naplno projeví až nyní, především v první polovině roku. A nejhůř na tom budou podnikatelé. Jestli denně chodíte okolo stažených rolet obchodů a restaurací, vězte, že velká část z nich už zůstane stažená. 

Praha vytváří skoro 26 % HDP celé republiky, služby se na její ekonomice podílejí až 85 %.  A právě služby jsou krizí postižené nejvíce. Asociace malých a středních podniků a živnostníků odhaduje, že krizi nepřežije až 15 % podnikatelů ve službách. Zkrátka – masakr.

3 tipy na luxusní bydlení v Praze

Praha zchudne, bude škrtat

Nové daňové změny srazí příjmy Prahy až o osm miliard, další miliardy uloupne koronavirový propad ekonomiky a také krach turistického ruchu. Pražští radní slibují, že tempo investic, klíčové pro podporu pražské ekonomiky, zůstane zachováno, škrtat v rozpočtu dosahujícímu výše 88 miliard, se bude jinde. „Kvůli očekávaným nižším příjmům jsme museli po mnoha letech růstu přistoupit ke škrtům v běžných výdajích. Ty se dotkly všech oblastí působení města s výjimkou veřejné dopravy a svozu odpadu,“ říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast financí a rozpočtu. „Nevylučuji, že se schválený rozpočet bude v příštím roce ještě měnit. Skutečný propad daňových příjmů nyní nelze přesně odhadnout.“ Shrnuto, Praze se lépe nepovede. 

Začíná stavba metra D

Historickým okamžikem bude určitě zahájení stavby metra D, která jen letos spolkne přes 1,5 miliardy korun. Vltavu také po mnoha desetiletích překlene nový most – lávka HolKa – Holešovic do Karlína. Dopravu v Praze negativně poznamenají velké rekonstrukce tramvajových tratí a pražských dopravních tepen, například mostu Krejcárek, Barrandovského mostu, nebo vltavských nábřeží. Zatímco chaos vyvolaný těmito investicemi chápou pražští řidiči jako nutné zlo, těžko tak přijmou pokračující snahu magistrátu vyhnat dopravu z centra. Podle nejnovějších zpráv pražští radní plánují znemožnit průjezd Malou Stranou i Starým Městem.

Pražští radní rozhodli. Podpoří družstevní a spolkové bydlení

Zdravotnictví

První polovina roku bude zcela určitě v režii tažení proti covid-19, respektive hromadného očkování. Zatím jsou očkováni ti nejohroženější, tedy zdravotníci a další lidé z první linie. Postupně se dostane i na ostatní. V Praze se bude očkovat ve velkých nemocnicích, později snad i u praktických lékařů, hlavní město také zřídí vlastní očkovací centrum v poliklinice ve Spálené ulici. Od 15. ledna by se měl spustit rezervační systém, hlavní vlna očkování by měla nastat na jaře. 

Ještě jedna důležitá událost čeká letos pražské zdravotnictví – začne přestavba Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí.

No pasarán! Magistrát plánuje úplně zavřít obě nábřeží

Sčítání lidu, domů a bytů napoví, kdo v pražských bytech vlastně bydlí 

Hned v březnu nás čeká zásadní okamžik roku, sčítání lidu. To se v Česku uskuteční po deseti letech, v plánu je od 27. března do 9. dubna. Zaštiťovat ho bude Český statistický úřad ve spolupráci s Českou poštou. Účast a vyplnění dotazníku je povinné pro všechny, kteří mají v Česku trvalý či přechodný, alespoň devadesátidenní pobyt nebo azyl. Těm, kteří dotazník nevyplní, hrozí pokuta až deset tisíc korun. Oproti předchozímu sčítání se bude odpovídat na méně otázek – z původních 47 jich v novém sčítání bude pouze 23. Pro Prahu je důležité i v tom, že by mohlo zpřesnit odhady, jaká část bytového fondu není využívána k bydlení, ale ke krátkodobým pronájmům. 

Pražskou koalici čeká zatěžkávací zkouška parlamentními volbami

Na politické scéně se letošní rok ponese ve znamení voleb do Poslanecké sněmovny, které se budou konat 8. a 9. října. Do pražského zastupitelstva ani do obvodů se nevolí, ale i tak pražskou politiku čeká velmi hektické období vzhledem k tomu, že její členové budou pravděpodobně kandidovat proti sobě – ODS a TOP 09 v koalici s KDU-ČSL, Piráti v koalici se STAN. 

Praha bude hledat pozemky pro byty. Zaměří se i na brownfieldy

Zdražení vody

O sedm korun víc zaplatí Pražané od nového roku za kubík neboli tisíc litrů vody. Na zdražení má podle PVK vliv jednak výrazné omezení spotřeby vody na území hlavního města způsobené i epidemií covid-19, což zvětšuje podíl rozpočítávaných nákladů pro zbývající zákazníky, i znovu se rozbíhající provoz úpravny vody v Podolí. Za posledních dvacet zdražila voda v Praze na trojnásobek, litr vody tak letos bude stát  deset haléřů. 

Rozjíždí se obří developerské projekty

Jako první z obřích developerských projektů se rozjíždí stavba nové čtvrti na území bývalého nákladového nádraží Smíchov – mezi ulicemi Nádražní a Stroupežnického vyroste Smíchov City, v první fázi zde najde bydlení 3300 lidí. Je to jen první z plánovaných projektů, které mají zcela změnit tvář Prahy. Celkem by v nich mělo najít bydlení 250 tisíc lidí. Největšími staveništi se stanou kromě Prahy 5 také Praha 3, 4 a 9.

Koronavirus znovu zasáhl kulturu. Praha dá méně peněz na granty

Kultura

Na letošní rok je z minulého přeložena celá řada velkých koncertů, nové se plánují. Optimisty jsou i organizátoři hudebních a divadelních festivalů, o které nejen Praha vloni přišla. Například novocirkusová Letní Letná, činoherní Letní shakespearovské slavnosti nebo hudební Metronome už zveřejnily letošní termíny a naznačily hlavní program a spustily prodej vstupenek. Nad vším samozřejmě visí jedno velké „snad“. Ale snad alespoň zde je na co se těšit. 

Včera, 15:09
Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz...
Včera, 13:50
Spolek Loutky v nemocnici již 15 let ulehčuje dětem v nemocnicích a léčebnách pobyt a...
Včera, 12:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 12:20
Vláda podle premiéra Andreje Babiše nechce rozvolňovat epidemická opatření. Sněmovna bude na žádost vlády jednat...
Včera, 12:00
Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků...
Včera, 10:40
Češky za nákupy na internetu podle průzkumu společnosti Testuj.to utratí průměrně zhruba 2 tisíce korun...
Včera, 09:33
Za rok 2020 odhalili detektivové pojišťovny v Praze podvody za 124 milionů korun. Ta se...
Včera, 07:41
V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla v Praze pod záštitou místopředsedy vlády a...
Včera, 06:00
Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou poslaneckou novelu...
19.1.2021
V roce 2000, v době tzv. opoziční smlouvy, byla Česká televize na pokraji ovládnutí tehdejší...
19.1.2021
Komerční článek
Podstatou tohoto útoku je získávání informací pomocí odposlechu, přičemž útočník se stává v komunikaci prostředníkem,...
Reklama