mapa regionů
zavřít mapu

Máme nový rok 2021. Začal bez oslav a ohňostrojů, se zákazem vycházení, zavřenými školami, restauracemi, obchody. Bez kultury a sportu, s rekordními čísly nakažených, s katastrofálním propadem ekonomiky. Ale také s prvními očkovanými proti COVID 19 a s nadějí, že to nejhorší je právě teď, nebo už za námi. Jaký tedy bude rok 2021? Zde je několik událostí, které obyvatele Prahy v letošním roce mohou očekávat.
Žádná krize nebo recese nedokázaly takovým způsobem ochromit českou ekonomiku jako koronavir. Následky karanténních opatření, lockdownů, zavření lidí, obchodů a služeb se přitom naplno projeví až nyní, především v první polovině roku. A nejhůř na tom budou podnikatelé. Jestli denně chodíte okolo stažených rolet obchodů a restaurací, vězte, že velká část z nich už zůstane stažená.
Praha vytváří skoro 26 % HDP celé republiky, služby se na její ekonomice podílejí až 85 %. A právě služby jsou krizí postižené nejvíce. Asociace malých a středních podniků a živnostníků odhaduje, že krizi nepřežije až 15 % podnikatelů ve službách. Zkrátka – masakr.
Nové daňové změny srazí příjmy Prahy až o osm miliard, další miliardy uloupne koronavirový propad ekonomiky a také krach turistického ruchu. Pražští radní slibují, že tempo investic, klíčové pro podporu pražské ekonomiky, zůstane zachováno, škrtat v rozpočtu dosahujícímu výše 88 miliard, se bude jinde. „Kvůli očekávaným nižším příjmům jsme museli po mnoha letech růstu přistoupit ke škrtům v běžných výdajích. Ty se dotkly všech oblastí působení města s výjimkou veřejné dopravy a svozu odpadu,“ říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hlavního města Prahy pro oblast financí a rozpočtu. „Nevylučuji, že se schválený rozpočet bude v příštím roce ještě měnit. Skutečný propad daňových příjmů nyní nelze přesně odhadnout.“ Shrnuto, Praze se lépe nepovede.
Historickým okamžikem bude určitě zahájení stavby metra D, která jen letos spolkne přes 1,5 miliardy korun. Vltavu také po mnoha desetiletích překlene nový most – lávka HolKa – Holešovic do Karlína. Dopravu v Praze negativně poznamenají velké rekonstrukce tramvajových tratí a pražských dopravních tepen, například mostu Krejcárek, Barrandovského mostu, nebo vltavských nábřeží. Zatímco chaos vyvolaný těmito investicemi chápou pražští řidiči jako nutné zlo, těžko tak přijmou pokračující snahu magistrátu vyhnat dopravu z centra. Podle nejnovějších zpráv pražští radní plánují znemožnit průjezd Malou Stranou i Starým Městem.
První polovina roku bude zcela určitě v režii tažení proti covid-19, respektive hromadného očkování. Zatím jsou očkováni ti nejohroženější, tedy zdravotníci a další lidé z první linie. Postupně se dostane i na ostatní. V Praze se bude očkovat ve velkých nemocnicích, později snad i u praktických lékařů, hlavní město také zřídí vlastní očkovací centrum v poliklinice ve Spálené ulici. Od 15. ledna by se měl spustit rezervační systém, hlavní vlna očkování by měla nastat na jaře.
Ještě jedna důležitá událost čeká letos pražské zdravotnictví – začne přestavba Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí.
Hned v březnu nás čeká zásadní okamžik roku, sčítání lidu. To se v Česku uskuteční po deseti letech, v plánu je od 27. března do 9. dubna. Zaštiťovat ho bude Český statistický úřad ve spolupráci s Českou poštou. Účast a vyplnění dotazníku je povinné pro všechny, kteří mají v Česku trvalý či přechodný, alespoň devadesátidenní pobyt nebo azyl. Těm, kteří dotazník nevyplní, hrozí pokuta až deset tisíc korun. Oproti předchozímu sčítání se bude odpovídat na méně otázek – z původních 47 jich v novém sčítání bude pouze 23. Pro Prahu je důležité i v tom, že by mohlo zpřesnit odhady, jaká část bytového fondu není využívána k bydlení, ale ke krátkodobým pronájmům.
Na politické scéně se letošní rok ponese ve znamení voleb do Poslanecké sněmovny, které se budou konat 8. a 9. října. Do pražského zastupitelstva ani do obvodů se nevolí, ale i tak pražskou politiku čeká velmi hektické období vzhledem k tomu, že její členové budou pravděpodobně kandidovat proti sobě – ODS a TOP 09 v koalici s KDU-ČSL, Piráti v koalici se STAN.
O sedm korun víc zaplatí Pražané od nového roku za kubík neboli tisíc litrů vody. Na zdražení má podle PVK vliv jednak výrazné omezení spotřeby vody na území hlavního města způsobené i epidemií covid-19, což zvětšuje podíl rozpočítávaných nákladů pro zbývající zákazníky, i znovu se rozbíhající provoz úpravny vody v Podolí. Za posledních dvacet zdražila voda v Praze na trojnásobek, litr vody tak letos bude stát deset haléřů.
Jako první z obřích developerských projektů se rozjíždí stavba nové čtvrti na území bývalého nákladového nádraží Smíchov – mezi ulicemi Nádražní a Stroupežnického vyroste Smíchov City, v první fázi zde najde bydlení 3300 lidí. Je to jen první z plánovaných projektů, které mají zcela změnit tvář Prahy. Celkem by v nich mělo najít bydlení 250 tisíc lidí. Největšími staveništi se stanou kromě Prahy 5 také Praha 3, 4 a 9.
Na letošní rok je z minulého přeložena celá řada velkých koncertů, nové se plánují. Optimisty jsou i organizátoři hudebních a divadelních festivalů, o které nejen Praha vloni přišla. Například novocirkusová Letní Letná, činoherní Letní shakespearovské slavnosti nebo hudební Metronome už zveřejnily letošní termíny a naznačily hlavní program a spustily prodej vstupenek. Nad vším samozřejmě visí jedno velké „snad“. Ale snad alespoň zde je na co se těšit.