4℃
Dnes je 19. listopad , svátek má Alžběta

Místostarostou Prahy 10 je Martin Sekal, nahradil Filipa Humplíka

Zástupcem starostky Prahy 10 se stal Martin Sekal (ODS). Nahradil Filipa Humplíka (ODS), který rezignoval ze zdravotních důvodů. V pondělí o tom po několikahodinovém projednávání rozhodli zastupitelé městské části. Sekal si ponechá v gesci dopravu, parkování, plánovanou rekonstrukci radnice a řešení chátrajícího kulturního domu Eden. Opozice na jednání kritizovala vedení městské části za velké množství uvolněných radních a poradců, koalice kritiku odmítla. V Praze 10 vládne koalice Vlasta, Piráti a ODS.

„Filip Humplík rezignoval jak z pozice místostarosty, tak z pozice člena rady, nadále zůstává zastupitelem,“ uvedla starostka Renata Chmelová (Vlasta). Sám Humplík rezignaci před časem ohlásil na svém facebookovém profilu, kromě zdůvodnění zdravotními důvody svůj krok blíže nekomentoval. Dnešního jednání se nezúčastnil.

Jednání začalo v 15:00 a tajná volba nového místostarosty byla zařazena jako první bod. Zastupitelé se k ní nicméně dostali až zhruba po 20:30, předcházela jí několikahodinová kritika vedení radnice ze strany opozice při diskusi a interpelacích. Sekal zároveň rezignoval na post předsedy sociálního a zdravotního výboru, kterému dosud předsedal.

Opoziční zastupitelka a bývala starostka Radmila Kleslová (ANO) na jednání uvedla, že koalice měla příležitost k tomu ušetřit peníze za uvolněnou funkci místostarosty, kterých má pět. „Nevyužijete této příležitosti a zase chcete někoho zaplatit,“ uvedla. Opozice kritizovala vedení radnice také za zaměstnávání poradců, kterých je podle ní nestandardní počet.

Chmelová k tomu řekla, že vedení městské části stojí stejně jako v minulém období a že případné náklady navíc vyplývají z nařízení vlády, které samospráva neovlivní. Podle zástupců koalice je v pořádku, když dělají členové rady svoji práci na plný úvazek a stoprocentně se jí věnují, což předpokládá, že budou adekvátně zaplaceni.

Pokud jde o poradce, koalice se podle starostky snaží nastavit strategické řízení městské části do dalších let, zlepšit procesy a efektivněji vést projekty, k čemuž jsou potřeba lidé. Minulá vedení radnice se podle Chmelové chovala často nehospodárně, což se tato koalice snaží napravit.

Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší pražskou městskou částí a šestou největší obcí v zemi. Žije v ní téměř 110.000 lidí. Zahrnuje celé Vršovice, většinu Strašnic a Malešic a části Záběhlic, Michle, Vinohrad, Hrdlořez, Hloubětína a Žižkova.

OMH, ČTK

Včera, 18:33
Praha prodá bytové domy s pozemky na Černém Mostě za zhruba 858 milionů korun. Jde...
Včera, 15:44
Ode dneška se rozšiřují zóny placeného stání v Praze 5 a 6 na další oblasti....
Včera, 14:33
Technická správa komunikací hl. m. Prahy zahájila třetí etapu oprav Evropské ulice ve směru z...
Včera, 13:01
Tak už jste doslavili a domanifestovali? Tak nastal čas na klid k práci a trochu...
Včera, 11:13
Premiér Andrej Babiš (ANO) si v pátek prohlédl areál hlavního třídicího střediska České pošty v...
Vršovická vodárenská věž
17.11.2019
Pražský magistrát letos k 30. červnu investoval do vodohospodářské infrastruktury zhruba 847,5 milionu korun, což...
17.11.2019
Obvodní soud pro Prahu 1 ve středu uložil dvěma německým turistům za posprejování Karlova mostu...
17.11.2019
Ponořte se do tajů přírody a poznejte, jak se rozmnožují kosatce nebo jak si rostliny...
17.11.2019
Parkování pro rezidenty, tzv. modré zóny, začnou už v pondělí 18. listopadu platit i v...
16.11.2019
Do 29. listopadu můžete navštívit výstavu „Sametový Žižkov… svobodomyslný a nezkrotný“, která zachycuje Prahu 3...
Reklama