Mnozí lidé se pomalu začínají chystat na Vánoce, jiní bojují každý den o přežití

Další fotky

Před nějakým časem jsem procházel kolem Wilsonova nádraží v Praze, naproti kterému se nachází pověstný park „sherwood“. Místo, které je v létě a teplejších dnech útočištěm bezdomovců, kteří se tady třeba trochu prospí. Občas dostanou od někoho cigaretu nebo pár drobných na rohlíky. Toho dne zde jedna politická strana rozdávala polévku a guláš zdarma. Podle odhadu sem přišlo asi 150 lidí.

Pomoc všem potřebným

V těchto dnech se Náš REGION vydal do pobočky Armády spásy v Tusarově ulici v Holešovicích Praze 7. Po předchozí domluvě s ředitelkou Mgr. Jitkou Modlitbovou jsme dorazili krátce po jedenácté hodině. Právě v tu dobu se zde každý den začínají scházet lidé v nouzi na polední polévku s chlebem. Nakonec se zde sešlo 26 osob, z toho 3 ženy. Do budovy, kde je jídelna a lůžková část a místnosti pro personál jsme nemohli, a to vzhledem k nouzovému stavu. Přísná bezpečnostní opatření, roušky a dezinfekce zde platí několikanásobně. Řada klientů totiž přespává na půdách domů, ve sklepích, na náplavkách, prostě kde se dá. Ve dne pak bloudí spolu s ostatními ulicemi, přestože všichni nosí roušky, případné riziko nákazy covidem-19 je rozhodně zvýšené. „Nabízíme několik možností pomoci lidem, kteří se z různých příčin ocitli bez domova, v extrémní sociální situaci a nejsou schopni tuto situaci sami bez cizí pomoci řešit,“ sdělila Našemu REGIONU Mgr. Jitka Modlitbová.
Jedná se o koncepční program na pomoc lidem, kteří si neví rady se svou složitou situací. „Pracujeme s lidmi bez domova na ulicích, v terénu, přes nízkoprahová zařízení, azylové domy až po možnost tréninkového bydlení,“ doplnila.

Po zaplacení ubytovny a léků mu zbude stokoruna

Asi nejstarším mužem, který od nás dostal čokoládu jako něco sladkého po polévce byl Gejza G. (71). V životě prý nikomu nic zlého neudělal. Na tváři měl hluboké vrásky jako otisk smutného osudu, který jej v jeho věku potkal. Žije ze dne na den. Oči měl vyhaslé, ale když dostal čokoládu, pokusil se o úsměv. Dříve prý pracoval jako řidič. Na Slovensku i v Čechách. Naposledy pro Technickou správu komunikací. V roce 2015 odešel do starobního důchodu. „Dostávám 6.600 korun,“ řekl nám. Bydlí na ubytovně, kde platí 4700 korun. „Pak dávám 1800 korun za léky a zbyde mi stokoruna.“ Nyní chce požádat sociální pracovníky Armády spásy, aby mu pomohli sepsat žádost o příspěvek na bydlení.

Brigáda? Padesát korun na hodinu, chléb, sůl a voda z kohoutku

Další muž se představil jako Ladislav G. (69). Oblečení měl čisté, na ústech roušku. Až donedávna žil jako každý jiný, pracoval jako dělník. Pak ale přišla rána. Manželka se s ním po 30 letech soužití rozvedla. Nájemní byt opustil. Má dceru (34), která má svůj život a s otcem se moc nebaví. Po manželce žádné dělení majetku nepožadoval. Jejich veškerý společný majetek je starší nábytek, nějaké drobnosti, porcelán a bankovní konta na nule. Snaží se sehnat nějakou brigádu. Ale v těchto dnech proti němu stojí nouzový stav, kdy se prakticky zastavil život, a především vysoký věk. „Před několika lety stačilo o víkendu zajít na Výstaviště v Praze 7. Bývala tam taková nelegální pracovní burza. Někdy po ránu vždy přijeli podnikatelé a lidé s dodávkami, kteří si z davu čekajících vybírali pomocníky. Třeba na stavební práce jako pomocnou sílu.“ Práce na zahradě, vyklízení půdy a sklepení. „Ale bylo nás tam hodně. Podnikatelé nakonec srazili hodinovou mzdu na 50 korun. Někteří byli ochotni pracovat i za těch padesát korun, takže od tý doby víc nedostaneš. Tenkrát jsem s kamarádem dělal třeba deset hodin v kuse. Dali nám akorát vodu a nějakej chleba. Ale furt to bylo lepší, než odejít s prázdnou,“ vzpomíná. Vedle letošního nouzového stavu je jeho dalším problémem vysoký věk. „Oni si radši vybírají ty mladší a svalnaté, takže už tam celá léta vůbec nechodím.“ Spí v jedné noclehárně, kde podle vlastních slov platí 30 korun za noc. Má nízký důchod, na kritéria přidělení sociálního bytu od Magistrátu hl. m. Praha nedosáhne.

Praha – Ráj opilých bezdomovců, kravál, štěkot jejich psů a žebrání o drobáky. Městská policie zmatkuje

Exekutoři chtějí 75 tisíc, úroky rostou

Poté jsme oslovili Jiřího M. (45). Vše prý začalo před lety, kdy mu náhle zemřela matka. Měla malý byt v domě soukromého majitele, bydlel u ní bez vědomí vlastníka, a tak musel pryč. Bez práce je dlouho. „Já už to raději nepočítám.“ Má sestru, která žije s přítelem, ale ta má prý svých starostí dost. A není na tom také moc dobře.

Jiří se teď dostal do pěkného maléru. Za poslední léta jej třikrát nachytali revizoři. Na zaplacení pokuty neměl. Nereagoval ani na předžalobní výzvy, na poštu moc nechodil, vždy tam na něj čekaly dopisy s pruhem od soudů a exekutorů. Upomínky sociálního a zdravotního pojištění, nač mu také nezbývaly peníze.

Nakonec se jeho závazků za pokuty v MHD ujali soudní exekutoři. Po vyčíslení nákladů teď chtějí dohromady kolem 75 tisíc korun. Prakticky každým dnem úroky rostou a Jiří nemá vůbec žádnou představu, co má dělat. Spoléhá na pomoc sociálních pracovníků Armády spásy, kteří dokáží poradit i ve složitějších případech.

V kriminále mají postel, teplo a jídlo, ale…

Dalším mužem, kterého jsme oslovili, byl Milan D. (38). Nějakých pár let pracoval v dělnické profesi ve Velké Británii a nestěžoval si. Pak se s ním zaměstnavatel rozloučil. Milan zamířil zpět do vlasti. Další práci nesehnal. Když došly úspory, ocitl se na ulici. S matkou nevychází. Má rodinu, ale nechce se o tom bavit. Jeho jedinou jistotou a „rodinou“ je teď Armáda spásy. Polední a podvečerní polévky. A přátelské rady a vstřícnost personálu.

Dalším mužem byl Jaroslav Č. (38). „Oba rodiče jsou po smrti,“ říká. Moc kamarádů nemá a přítelkyni už vůbec ne. Jenže Jaroslav se v minulosti dostal do křížku se zákony. Za krádeže, vloupačky a další trestné činy byl celkem 5x ve vězení. „Dohromady jsem si odseděl 14 let,“ řekl nám. Po posledním propuštění z vězení se zařekl, že dráhu kriminálníka a recidivisty navždy ukončí. Pak se ucházel o místo nějakého skladníka, tam ale chtěli výpis z rejstříku trestů. „Takže jsem měl smůlu,“ dodává. S blížící se zimou zatím nemá žádné představy o tom, jak a kde ji přežije.

V patách má cizineckou policii

Pak jsme si všimli muže (43), který mluvil s výrazně ruským přízvukem. Tvrdil, že se jmenuje Pavel. Ukázal nám ukrajinský pas, a že si neví rady. Povolení k pobytu na území České republiky mu končí letos 16. prosince, pak se musí vrátit do vlasti. Problémem jsou peníze. Za autobus by musel dopravci zaplatit 1.300 korun, které nemá. Kde je sežene, to netuší. „Já něznáju, já ně znáju,“ opakoval dokolečka. Pokud zůstane v naší republice po datu povolení, může ho stíhat cizinecká policie.

Kolem zchátralé polikliniky v Neratovicích se točí desítky miliónů, obyvatelé se bouří, nová poliklinika zatím jen na papíře

Kde všude najdeme pomoc Armády spásy?

„Naše zařízení poskytuje potřebným pomoc v několika rovinách,“ sdělila Našemu REGIONU tisková mluvčí Mgr. Melišová. Jedná se o tzv. terénní práci. „Ta je zaměřena na ty, kteří nenajdou cestu ani vůli navštívit základní nízkoprahové zařízení služeb.“ Tito lidé rezignovali…

„Naši terénní pracovníci nabízejí kontakt, pomoc při řešení některých složitých situací. Pracuje se často nejen s muži, ale i s ženami a také s mladými lidmi, kteří odešli z domova.“

Další službou nabízenou Armádou spásy je nízkoprahové denní centrum, které nabízí všem potřebným, kteří nemají kde bydlet nebo mají nevyhovující podmínky, pomoc formou poradenství, nabídku základní stravy, hygieny a ošacení. Lidé v nepříznivé situaci zde mohou pobývat během dne, mohou řešit své problémy nebo jen tak sbírat síly.

Důležitá je noclehárna, která je určena je určena pro přespání těch, kteří nemají bydlení nebo jejich bydlení je nevyhovující. Do této služby přicházejí často lidé z nízkoprahového denního centra nebo přímo z ulice. „Vedle přespání nabízíme možnost hygieny, skromným stravováním a možnou výměnou prádla,“ doplňuje mluvčí Mgr. Melisová

Velmi důležitý je azylový dům. Ten nabízí možnost nepřetržité služby pro muže, ženy, pro matky nebo rodiny s dětmi. Opět jsou zde ti, kteří nemají kde bydlet, ať už ztratili bydlení z důvodu dluhů, rodinné krize nebo jiných závažných příčin. „Azylový dům poskytuje komplex služeb, kde je například prostor pro přípravu jídla, samozřejmě možnost ubytování, pomoc při jednání na úřadech apod. V rámci sociální rehabilitace se naše organizace zaměřuje na činnosti směřující k dosažení samostatnosti, nezávislosti a soběstačnosti osob, a to pomocí rozvoje a nácviků dovedností, potřebných pro běžný a samostatný život ve společnosti,“ vysvětluje mluvčí.

V sousedství pražských center pomoci závislým se bouří obyvatelé, vadí jim hluk a potyčky

V rámci všestranné pomoci potřebným nemůžeme nezmínit Domov Přístav. Jedná se o zařízení se zvláštním režimem pro lidi bez domova v seniorském věku. Tato skupina obyvatel vykazuje horší zdravotní stav než běžná populace. Pouliční medicína je program pro osoby, které žijí venku na našich ulicích, na nábřežích řek a v opuštěných budovách. Pouliční medicína poskytuje přístup ke zdravotní péči, která odpovídá jejich specifickým potřebám.

Najdeme zde pomoc církevní. „My věříme, že nejlepší formou pomoci je péče o celého člověka, proto v rámci svých sociálních služeb nabízí také duchovní péči. Ta je určena všem, bez ohledu na vyznání.“

V Praze jsou pro přicházející zimu vedle standardní kapacity pobytových služeb připravena noční centra a noclehárny, ve kterých mohou lidé bez domova přečkat první mrazivé dny a noci. Armáda spásy bude i letos poskytovat také noční terénní program„Naším každoročním cílem je to, aby kdokoli, kdo z ulice přijde požádat o pomoc naší organizaci, získal v našich zařízeních prostor“. Armáda spásy byla založena roku 1865 Williamem Boothem z Velké Británie. V současné době tato křesťanská organizace působí ve více než 130 zemích světa.

FOTO: Srdce Bohu, ruce lidem

Srdce Bohu, ruce lidem - Armáda spásySrdce Bohu, ruce lidem - Armáda spásySrdce Bohu, ruce lidem - Armáda spásySrdce Bohu, ruce lidem - Armáda spásySrdce Bohu, ruce lidem - Armáda spásy
Další fotky
Srdce Bohu, ruce lidem - Armáda spásySrdce Bohu, ruce lidem - Armáda spásySrdce Bohu, ruce lidem - Armáda spásy
Dnes, 18:00
Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil loni od...
Dnes, 13:13
Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web má rovněž vyvracet zavádějící...
Dnes, 10:20
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 10:20
Zbigniew Kalina získal cenu Thálie pro činoherce do 33 let i Cenu českého divadla za...
Včera, 16:30
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
Včera, 13:53
Během loňského prosince přibylo na území desáté městské části 46 nových dřevin. Ty radnice zasadila...
Včera, 13:01
Ze 131 diplomových prací na vysokých školách architektury a příbuzných oborů zvítězila práce studenta Vysoké...
Včera, 11:20
V průběhu roku 2022 vyroste ve vršovickém parku pojmenovaném po básnířce Jiřině Haukové a jejím...
Včera, 10:20
V městské části Praha 20 rezignovali v prosinci na svou funkci dva radní – Jana...
Včera, 09:30
  Přípravy na stavbu nové plavební komory Praha - Staré Město na smíchovské straně Vltavy...
Včera, 06:00
O pětatřicet milionů méně na běžné výdaje z rozpočtu, investice do školství a oprav bytového fondu,...
Reklama