Pervitin z Mexika, subutex z lékárny. Drogový trh se mění

V Praze dosud nejoblíbenější drogu vystřídal náhražkový opiát subutex. O pervitin je přesto takový zájem, že se začal dovážet až z Mexika, kde zůstává nejoblíbenější tvrdou drogou, jak se dozvíte v této reportáži.

Jako první bude řeč o Julii (29), dříve prý studovala vysokou školu. Náš REGION ji poznal před časem při jedné návštěvě střediska DROP-IN v ulici Karolíny Světlé. Pervitin Julie poprvé vyzkoušela někdy v 16 letech. Nejdříve ho šňupala, když ale účinky ustoupily, začala si drogu aplikovat nitrožilně. Na památku si odnesla žloutenku typu C. Tvrdé drogy a zejména pervitin ovšem ničí u těžce závislých narkomanů ve finální fázi i mozkové buňky. Devastují tělo, důležité orgány. Po nějaké době, která je u každého individuální, se z jejich uživatelů stanou odpadlíci společnosti. Uniformou se jim stanou roztrhané černé kalhoty a tričko, mikina s kapucí, kšiltovka a tmavé brýle. Jejich majetek se vejde do igelitové tašky.

Kde sehnat peníze?

V dalším příběhu vystupuje další mladá žena, budeme jí říkat Věra (24). Ve svém věku vypadá na čtyřicet. Pokud okamžitě a doslova za minutu dvanáct nepodnikne proti drogám rázné kroky a nevyhledá odbornou pomoc, do normálního života se už nikdy nevrátí a „skončí“. Může to postihnout každého z nás.

Věra na svou denní dávku pervitinu potřebujete minimálně dvě stovky. Nejčastěji míří na vyhlášené Karlovo náměstí v Praze 1, centrum prostituce. Štamgastovi stačí usednout v parku na lavičku. Téměř okamžitě si přisedne prostitutka. „Hele, frajere, nemáš cigáro? Nemáš zapalovač? Hele, já ti ukážu, kde pracuju. Orál za dvě stovky, komplet za 500.“ Vidina drogy a okamžité úlevy je silnější než elementární opatrnost.

Další zdroj financí nabízí drogerie a parfumerie. Prý stačí schovat drahé rtěnky do podprsenky či kalhotek a zmizet. Potom to hluboko pod cenou prodá ve vietnamské večerce a má na fet. Ale jednou každého stejně chytí a následuje stěhování za mříže kriminálu.

Cesta zpět těžká, přetěžká je…

Dealeři na „Karláku“ tu a tam prodají i omítku, tu narkoman vpraví do těla a rázem se ocitne v ohrožení zdraví a života. Omítku nebo slabou dávku pervitinu ředěnou hlínou tu prodávají hlavně Romové. Kvůli vlastnímu obohacení dealeři mnohdy posílají závislé doslova na smrt. „Člověk, který užívá pervitin, je samozřejmě ve větším riziku nejrůznějších zdravotních potíží, předávkování, úrazů, psychických potíží, které mohou vést k sebevražednému jednání,“ řekl Našemu REGIONU známý psycholog Ivan Douda.

V podobném duchu se opakovaně vyjadřoval psycholog a soudní znalec Karel Humhal: „Cesta zpět je těžká, přetěžká. Naštěstí vznikly všude v republice centra pomoci závislým s kvalifikovanými odborníky. Jejich práce je nedocenitelná. Není to jen jejich zaměstnání, ale všichni to vnímají jako v poslání.“

Drogová velkotržnice na Václaváku

„Jaká je drogová situace u nás? Jdi se po půlnoci podívat na Václavák!“ Jelikož bydlím blízko, před nouzovým stavem jsem tam zavítal s kamarádem Karlem, který už tři roky od drog abstinuje. Takřka na každém rohu stál Arab s pestrou nabídkou drog. Před pandemií dost často oslovovali Němce nebo Angličany. Pak jsem se zeptal Karla, kde všude se drogy dají v Praze pořídit: „Chce se mi říct všude, úplně všude. Před pár lety šlo nakoupit pervitin a subutex hlavně Na Knížecí v Praze 5. Pak se dealeři přesunuli na I. P. Pavlova.“ Vedle toho se podle Karla prodávalo také u „koně“ na Václaváku, u Holešovického nádraží, v Sherwoodu před Hlavním nádražím, ve Františkánské zahradě a v okolních pasážích. „A samo sebou v nočních klubech,“ doplňuje.

Invaze pervitinu ze zahraničí

V uplynulých dnes se v tisku objevila informace o tom, že Česko stojí na prahu invaze mexického, holandského a vietnamského pervitinu. Pervitin je oblíbený a domácí produkce „nestíhá“. Mexiko údajně zásobuje celou EU. Co se týče výrobců pervitinu z Vietnamu, jedná se o dlouhodobou záležitost s bohatou historií. Ministr Lubomír Zaorálek před lety označil Vietnam za bezpečnostní hrozbu. Po protestech se naše diplomacie od jeho slov distancovala s tím, že Zaorálkův postoj neodráží oficiální postoj Česka.

Gangy vietnamské provenience se v posledních letech přeorientovávají z pěstování konopí na výrobu pervitinu – je dražší a zisk zaručený. Mimochodem, vietnamští výrobci ředí pervitin krystalickým strychninem (jed na krysy) a heroinem, jde světový unikát kombinace stimulantu a opiátu. Ale třebaže pervitin je mezi uživateli rozšířený, zatím nedosahuje obliby marihuany, nemá její cenovou dostupnost a pro „laického“ zájemce o drogový experiment je i náročnější ho sehnat.

Pervitin až z dalekého Mexika

Národní protidrogová centrála zachytila v posledním období několik větších zásilek pervitinu ze zahraničí. Pokud je řeč o pervitinu z dalekého Mexika, Holandska a Polska, na základě zachycených zásilek v režii policie vyšla najevo pozoruhodná skutečnost. Zahraniční droga má z větší části stejné složení jako domácí produkt. Navíc kilogram látky je asi o sto tisíc korun levnější.

„Na pervitin z Mexika v Česku policisté narazili díky vyšetřování mezinárodních případů, při kterých se zjistilo, že do země dorazily zásilky této drogy,“ řekl generál Jakub Frydrych z Protidrogové centrály. Pokud hrozí invaze pervitinu, má to jeden zásadní háček. Nabídka pervitinu se zvýší, ale k tomu je nutné zajistit spolehlivou síť dealerů, o kterých již byla řeč. Rovněž snížení ceny pervitinu je velmi málo pravděpodobné. Dealeři ředí pervitin vším možným, jen aby svůj zisk zvýšili. A tak je velmi pravděpodobné, že drogu z „dovozu“ budou dealeři ředit dál na úkor zdraví a životů zákazníků.

Generál Frydrych: Extrémně nebezpečný subutex

Hit současné drogové scény nese název subutex. V roce 1978 se u nás začal používat jako lék na bolesti. Postupem času jej lékaři začali předepisovat závislým na heroinu v rámci odvykací kúry. Podle dobře informovaných zdrojů je syntetický opiát v současné době dokonce vyhledávanější drogou než pervitin. „My jsme tuto skutečnost samo sebou zaznamenali. Tento problém se týká především Prahy, Ústecka a Brna. S tím souvisí obrovský černý trh, který je prakticky nekontrolovatelný,“ doplnil Frydrych.

Například Na Knížecí jsem byl svědkem toho, jak jedna slečna získala od lékaře recept na balení subutexu. Sháněla pak peníze na „výběr“, subutex totiž nehradí pojišťovna a jedno balení se sedmi tabletami stojí 1450 korun. Investice se ale dealerům vyplatí. Na černém trhu stojí denní dávka subutexu (tableta) zhruba tři až čtyři stovky, u heroinu jsou to asi čtyři tisíce, přičemž účinky jsou prakticky stejné. Přestože v odborné literatuře najdeme názory některých psychiatrů, že i na tomto léku se může vytvořit silná fyzická i psychická závislost, najdou se údajně i lékaři, kteří ho údajně předepisují skoro jako kapky proti kašli.

Zdroj: vlastní zdroj

Dnes, 12:17
Spolek Občané Prahy 1 protestuje proti výstavbě čtyřpatrového proskleného obchodního domu na náměstí Miloše Formana...
Dnes, 08:18
V Praze bylo ke konci loňského roku hlášeno 90 183 psů, tedy o 4150 více...
Včera, 14:22
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 14:22
Život v metropoli se neustále zdražuje. Ceny potravin, služeb nebo nájmů jsou nad republikovým průměrem...
3.8.2021
Pražská zoo plánuje investovat zhruba 81 milionů korun do ubikací a výběhů pro velbloudy, voliéry...
3.8.2021
Na hlavních komunikacích v Praze v rámci letošní stavební sezóny probíhá a bude ještě probíhat...
2.8.2021
Transfuzní oddělení Zbraslav (Všeobecné fakultní nemocnice Praha 2) hledá dobrovolné dárce krve, mimo jiné kvůli...
2.8.2021
Po devíti letech se v pražské zoologické zahradě narodilo další mládě velblouda dvouhrbého domácího. Pražské...
2.8.2021
Celý týden zaměstnávala pražské hasiče likvidace následků požáru skladu drogistického zboží v pražské Uhříněvsi minulou neděli....
2.8.2021
Od neděle 1. srpna jezdí řidiči po D1 v úseku Mirošovice – Hvězdonice bez omezení...
30.7.2021
Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a patrně půjde do...
Reklama