16℃
Dnes je 17. říjen , svátek má Hedvika

Přestavba Savarinu v centru Prahy má být dokončena v roce 2022

Budoucí podobu historických budov v centru Prahy, které jsou spojené s palácem Savarin a tvoří komplex poblíž Václavského náměstí mezi ulicemi Na Příkopě, Jindřišskou a Panskou, v Praze představil britský architekt Thomas Heatherwick.

Reklama

„Předpokládaná investice je deset miliard korun,“ řekl zástupce investora, firmy Crestyl, Ondřej Micka. Investor chce ještě do konce letošního roku začít s rekonstrukcí paláce Savarin, aby skončila v roce 2021, a celý projekt by měl být dokončen do konce roku 2022.

Deset let plánovaná přestavba, proti jejíž dřívější podobě se vyslovovali památkáři, má pár let nového investora, který jej koupil od nizozemské firmy Ballymore. Crestyl slibuje méně razantní změny v historických objektech a hodně veřejného prostoru. Podle dnešní prezentace třeba barokní jízdárna, která má být podle Heatherwicka srdcem celého projektu a jako jediná bude nekomerčním objektem, dozná ale velkých změn. Vznikne pod ní několik spodních úrovní, aby bylo možné nasměrovat do objektu lidi už od metra.

Mluvčí pražského pracoviště Národního památkového ústavu Andrea Holasová řekla, že k dokumentaci se koná správní řízení. „Věc je momentálně předložena k posouzení na odboru památkové péče magistrátu,“ uvedla. Historický palác Savarin je individuálně chráněnou kulturní památkou. „Projektová dokumentace se průběžně projednává a schvaluje, akce je připravována poměrně citlivě k tomuto mimořádnému palácovému objektu, v současné chvíli se vyjednává o detailech a dolaďují se komplikovanější části konstrukce,“ uvedla mluvčí.

Složitější je podle ní nová výstavba ve vnitrobloku. Existuje kladné stanovisko magistrátních památkářů z roku 2017 ke starší verzi studie zástavby; NPÚ tuto studii vyloučil. Je podána žádost o závazné stanovisko k upravené studii dle nového návrhu, který ale podle ní v zásadě zachovává základní parametry projektu původního co do výšky a objemů. NPÚ magistrátu 9. září poslal vyjádření k upravené studii, jaké je, sdělit nechce s odkazem na trvající správní řízení.

V objektu bývalé jízdárny má být prostor pro pořádání společenských a kulturních akcí. Blok do Panské ulice má nabízet tržnice a restaurace, blok do Jindřišské restaurace a zelené plochy, objekty směrem k Václavskému náměstí budou komerční, uvedl Micka. „Byty nebudou, nepočítalo se s nimi,“ dodal. To se nelíbilo části zastupitelů Prahy 1.

Nový investor přizval k projektu Heatherwicka, který má kromě novostaveb velké zkušenosti s rekonstrukcemi historických nebo revitalizací průmyslových staveb. Savarin se skládá ze čtyř vzájemně propojených částí, zabírají 1,6 hektaru. Nové pasáže podle investora umožní snadný a volný průchod dříve nepřístupným centrem metropole, zahrada a náměstíčko vnesou život do vnitrobloku a veřejně přístupné střešní zahrady a terasy nabídnou výhledy na panorama Prahy. Víc než třetinu ploch mají zaujímat venkovní otevřené prostory a veřejné pasáže.

Studio Heatherwick patří k nejuznávanějším světovým architektonickým ateliérům. Dnes představil mimo jiné přeměnu starého sila v Kapském Městě na muzeum současného afrického umění Zeitz MOCAA, které loni patřilo k nejdiskutovanějším stavbám světa.

OMH, ČTK

Před 2 hodinami
Návštěvníci letošního Čokoládového festivalu v Galerii Harfa se mohou těšit na velkou atrakci – jedinečnou...
Dnes, 09:32
Na jaře vyrostl ve Vysočanech nový tramvajový označník. Měl být nejnovějším technologickým výstřelkem. Digitální tabule...
Dnes, 09:11
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
Dnes, 09:11
Hlídané parkoviště při ulici Chilská s kapacitou 212 parkovacích míst a 4 místa pro ZTP...
Dnes, 08:34
Luděk Klusáček převzal po Martinovi Haškovi během reprezentační pauzy místo na lavičce Bohemians a spolu...
Včera, 14:15
Současnou pantomimu v nejlepší formě a kvalitě představí od 17. do 19. října přehlídka Mime...
Včera, 10:55
Mamut mezi stromy je opět mezi námi. V ďáblickém zahradnictví už na své nové majitele...
Včera, 08:51
Tak mnoho, tak málo. Pod tímto názvem se od 9. října 2019 v Domě U...
15.10.2019
Po roce se vrací do Prahy Divadlo bratří Formanů se svojí kočovnou Wild West Show...
15.10.2019
Pražský dopravní podnik (DPP) si nechá vypracovat projekt opravy haly a dvora tramvajové vozovny ve...
15.10.2019
Osm z deseti lidí, kterým se v Praze zastaví srdce, resuscitují ještě před příjezdem záchranářů...
Reklama