Praktici na Zlínsku doočkovali, nebyl zájem. Kraj chystá vakcinaci dětí

30.6.2021
Jan Štoll

Všechny dávky vakcíny firem AstraZeneca a Moderna, které do Zlínského kraje přijdou, směřují právě k praktickým lékařům. „Předpokládáme, že u praktiků v ordinacích skončí druhé dávky u Astry cirka během 14 dní. A co se týká Moderny, do konce července budou všechny druhé dávky vyočkovány,“ řekl krajský předseda Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

První dávky vakcínou společnosti AstraZeneca podle něj už praktici v kraji nepodávají, v případě Moderny je jich minimální množství. „V tuto chvíli rozvážíme maximálně 200 dávek týdně na první očkování,“ dodal Nečas.

Dostali vakcínu ale nemohli s ní očkovat

Vakcínu firmy Johnson&Johnson si objednávali někteří praktici individuálně. „Jakmile si ji objednali, tak v ten moment dostali informaci z ministerstva, že není vhodná pro očkování mladších 60 let. A to je problém, protože 60 a plus mají už všechny naočkované. Ti mladší se na to víceméně těšili, ale dneska už to odmítají. Takže tato vakcína leží u praktiků v lednicích. My se snažíme vysvětlovat, že to není úplně zakázané, nicméně zájem není, takže vakcína nám pravděpodobně expiruje,“ řekl Nečas.

Startuje očkování dětí

Zlínský kraj plánuje v prvním červencovém týdnu vakcinaci dětí ve věku 12 až 16 let. Očkovat se má ve třech očkovacích centrech i v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost. V kraji se to týká zhruba 20 tisíc dětí.

„My už dneska víme, že podmínky pro očkování dětí, tedy že na pracovišti bude přítomen praktický lékař pro děti a dorost, splní minimálně tři očkovací místa. Chtěli bychom udělat i pilotní projekt, že bychom dostali vakcínu třeba i do ordinací přímo praktických lékařů pro děti a dorost,“ řekl krajský koordinátor očkování Jiří Lučan.

Z očkovacích center podle něj zatím splnily podmínky Uherskohradišťská nemocnice, zařízení Medical Plus v Uherském Hradišti a očkovací místo v luhačovickém zdravotním středisku, jehož provoz garantuje klinika IVF Zlín.

Kraj podle Lučana nepředpokládá, že by se do očkování zapojili všichni praktici pro děti a dorost, ale vznikla by kombinace ordinací a očkovacích center, z nichž by si mohli lidé vybrat. „My bychom chtěli trošičku vytvořit tlak na to, aby se to přeneslo do těch ordinací, kam si myslíme, že to patří. I vzhledem k tomu, že právě praktičtí lékaři pro děti a dorost znají ty své děti, které by případně očkovali. V současné chvíli se bavíme o projeveném zájmu zhruba od deseti ordinací s tím, že se to zatím upřesňuje, navyšuje,“ řekl Lučan.

„Aktuální čekací doba na vakcínu se pohybuje od dvou do 14 dní,“ uvedl Lučan. Do kraje podle něj zamíří téměř 40 tisíc dávek vakcíny, v dalších dvou týdnech to bude zhruba o polovinu méně.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte