„Vnímám to jako znásilnění historického centra Prahy.“ Lidé se bouří proti skleněné kostce u InterContinentalu

5.8.2021
Jitka Kačánová

Spor o využití prostoru na náměstí Miloše Formana se táhne už delší dobu. Developeři si brousí zuby na lukrativní nezastavěný pozemek v historickém jádru Prahy, místní občané, ale i například zastupitelé Prahy 1, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) nebo Česká komora architektů jsou zásadně proti. „Náměstí Miloše Formana není prolukou ani místem určeným k zastavění,“ vyjádřila se již před časem právě komora architektů vedená někdejším pražským primátorem Janem Kaslem.

Patnáct odvolání

Po červnovém územním rozhodnutí stavebního úřadu, které by upravilo možnost výstavby budovy na rohu Pařížské a Bílkovy ulice, se na úřadu městké části Praha 1 sešlo celkem 15 odvolání. Samotná Praha 1 již minulý rok přijala usnesení, kde požaduje zachování nezastavitelnostI této plochy. „Naše městská část podala námitky do územního řízení a následně v jejich duchu požádala o prozkoumání rozhodnutí stavebního úřadu, aby byly vyloučeny veškeré pochybnosti, které se v průběhu řízení objevily,“ řekl Našemu REGIONU Petr Bidlo, vedoucí oddělení vnějších vztahů Jedničky.

Proti rozhodnutí se odvolal mimo jiné spolek Občané Prahy 1, který je přesvědčený, že za revitalizací okolí hotelu InterContinental a náměstí Miloše Formana se skrývá záměr developera protlačit do památkové zóny prosklenou komerční budovu, velkorysé nájezdové koridory a parkoviště pro turistické autobusy. „Pokud se dnes dostatečně hlasitě neozveme, příštím cílem nenasytných developerů může být třeba Staroměstské náměstí s parcelou po zničeném křídle Staroměstské radnice. Proto říkáme zásadní NE výstavbě jakékoliv budovy v prostoru náměstí Miloše Formana v samém srdci historického centra a požadujeme po námi zvolených zastupitelích odpovědný postoj k našemu společnému kulturně – historickému dědictví a jednoznačnou podporu našemu stanovisku!“ píše spolek ve své petici.

Jménem Rady hlavního města se odvolal i IPR. Sdružení na ochranu životního prostřední Arnika však jeho odvolání zkritizoval, neboť bez žádosti o přezkum původního kladného stanoviska magistrátu bude prý neúčinné. Arnika také vytkla magistrátu, že investorům a zároveň majitelům hotelu InterContinental – podnikatelům Oldřichovi Šlemrovi, Eduardovi Kučerovi a Pavlovi Baudišovi – přístup na městské pozemky kolem staveniště vůbec povolil. „Praha je snad jediný vlastník na světě, který umožnil výstavbu s využitím svých pozemků, a zároveň se proti té samé stavbě brání odvoláním. Postup je bohužel natolik amatérský, až se zdá, že jde jen o pouhé divadlo pro voliče,“ upozorila Anna Vinklárková z Arniky.

Revitalizace přínosem?

Stavební úřad ale považuje projekt včetně novostaveb za přínosný a v souladu se všemi požadavky a předpisy. „Stavební úřad konstatuje, že předloženým návrhem revitalizace dojde k rozšíření veřejného prostoru v území záměru na téměř 6 tisíc metrů čtverečních, což považuje za přínos z hlediska urbanistického a architektonického,“ stojí v územním rozhodnutí.

Současní majitelé hotelu Intercontinental jej zakoupili v lednu 2019 přes svůj fond R2G a následně představili projekt, který počítá s komplexní úpravou okolí hotelu včetně nových veřejných prostranství a staveb. Prozatím začali s rekonstrukcí hotelu, který bude po přestavbě provozovat řetězec Fairmont Hotels & Resorts pod jménem Golden Prague Hotel. Ta vzbudila velké kontroverze kvůli podezření, že při stavebních úpravách unikají do vzduchu částečky azbestu.

Hotel InterContinental vznikal v brutalistním stylu v Pařížské ulici mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v bývalém Československu a patří mezi architektonicky významné novostavby v centru města. Ministerstvo kultury nicméně loni neschválilo jeho zařazení mezi památkově chráněné budovy.

Slavní proti kostce

„Páni konšelé, dejte nám v této těžké době naději, že dokážeme ubránit před barbarskými a nevratnými zásahy magický prostor Staré Prahy. Zvažujte pečlivě svá rozhodnutí,“ Eliška Balzerová

„Stavět budovu na náměstí Miloše Formana vnímám jako znásilnění historického centra Prahy,“ Barbora Munzarová

„Při pohledu na obludu, kterou chtějí postavit na konci Pařížské ulice, jsem si vzpomněl na legendární větu Mirka Donutila: Komu tím prospějete?“ Pavel Zedníček

Zdroj: vlastní zdrojNepřehlédněte