• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Pražští zastupitelé mají program schůze, projednají navíc koloběžky či školy

  23.3.2023
  Doris Drienová

  Pražští zastupitelé si na své čtvrteční schůzi po téměř tříhodinové diskusi schválili program, na který doplnili několik bodů navržených zastupiteli opozičních ANO a Prahy Sobě. Oproti původnímu návrhu tak zastupitelstvo projedná nedostatečné kapacity středních škol, zpracování harmonogramů velkých dopravních staveb nebo audity v souvislosti s kauzou Dozimetr. Dál také hluk z koncertů v branických ledárnách, zástavbu zahrádkářské kolonie ve Vysočanech, zahraniční cesty zastupitelů, problematiku elektrických koloběžek a omezení tranzitu na Smetanově nábřeží a Malé Straně.

  Otázku elektrických koloběžek na program navrhl Pavel Zelenka (Praha Sobě). Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) k tomu nejprve řekl, že vhodnější by bylo otázku vozítek zaclánějících na chodnících v centru města řešit až na dubnovém zasedání, protože město čeká na právní analýzu. Nakonec se však strany domluvily, že věc otevřou již ve čtvrtek.

  Lídr Prahy Sobě Jan Čižinský na program úspěšně navrhl bod týkající se nedostatečných kapacit středních škol v metropoli. Pavel Vyhnánek (Praha Sobě) pak prosadil bod, týkající se vypracování harmonogramů velkých dopravních staveb. Jím navržený materiál, který se zabývá mediálními výroky primátora Bohuslava Svobody (ODS), naopak zastupitelé na program nezařadili, stejně jako návrh Hany Třeštíkové (Praha Sobě) týkající se přidělení deseti milionů korun pro Galerii hlavního města Prahy na program Umění pro město financující výtvarná díla v ulicích metropole.

  Na program se nedostala ani otázka nových monitorovacích vozů v parkovacích zónách, který navrhla opoziční zastupitelka Barbora Rázga ANO). Městské části si podle ní stěžují na počet a kvalitu snímků registračních značek, které loni zavedená nová auta dodávají. Hřib k tomu řekl, že Technická správa komunikací (TSK) a vysoutěžený provozovatel celý systém převzali od firmy Eltodo a nejprve bylo nutné „vychytat mouchy“. Nyní již podle něj systém bude fungovat dobře.

  Se svým návrhem uspěl zastupitel ANO Patrik Nacher, který chce znovu otevřít otázku hudební produkce v areálu bývalých ledáren v Braníku, na kterou si stěžují místní obyvatelé. Minulé vedení magistrátu nejprve chtělo problém řešit vyhláškou, poté od toho ustoupila a ustanovila pracovní skupinu, která měla přijít s řešením. „Uplynulo tři čtvrtě roku a mě by zajímalo, jestli ta doporučení vznikla a jaké jsou výsledky,“ řekl Nacher.

  Na návrh Ondřeje Prokopa (ANO) zastupitelé do projednání zařadili materiál týkající se hloubkových auditů, které město plánuje v souvislosti s korupční kauzou Dozimetr v dopravním podniku. Na program se dostala i otázka plánované demolice zahrádkářských chatek v Praze 9 kvůli developerské výstavbě. K projednání zastupitelé zařadili také body řešící zahraniční cesty zastupitelů a omezení tranzitní dopravy na Smetanově nábřeží a Malé Straně.

  Z původního programu zastupitelstvo od 14:00 projedná budoucnost železničního mostu přes Vltavu mezi Podskalím a Smíchovem. Podle navrženého usnesení Praha podpoří jeho celkovou rekonstrukci proti plánu Správy železnic (SŽ), která chce jeho svrchní konstrukci nahradit novou a ponechat pouze pilíře. Na programu jednání jsou dále například převody dříve přidělených dotací městským částem a příspěvkovým organizacím města do letošního roku nebo nové dotace radnicím.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte