Kulturní akce s očekávanou návštěvností desítek tisíc lidí připravila na příští rok Plzeň. Připomene si 730 let od založení, 80 let od osvobození a deset let od doby, kdy byla Evropským hlavním městem kultury (EHMK). Programy oslav nabídnou kromě tradičních akcí světelné show a videomappingy, světelné loutky či vzdušnou akrobatickou show. Do oslav zapojí město zahraniční a lokální umělce i samotné Plzeňany, řekli novinářům představitelé města a organizátoři oslav.
Oslavy zahájí 8. března na náměstí čtyřhodinová akce Plzeň 2025 – Open up! Videomapping na stěně katedrály připomene významné momenty z historie, současnosti, kultury i sportu města. Následné vystoupení přivede poprvé do Plzně obří světelné loutky Dundu, řekla radní pro kulturu Eliška Bartáková (ANO). Osmimetrová loutka otce a třímetrová loutka jeho dcery budou chodit mezi lidmi a glosovat plzeňské reálie a témata. Večer završí projekce 730 krátkých videí, která natočí Plzeňané.
Další velkou akcí bude 21. a 22. března desátý, dosud největší, ročník festivalu světla Blik Blik. Na trase od Tech Toweru na Slovanech na náměstí Republiky nabídne 20 světelných instalací a projekcí. Květen patří Slavnostem svobody. V červnu při každoročním festivalu Wallz, při němž umělci malují na fasády a zdi, vznikne monumentální freska v Křižíkových sadech naproti největší plzeňské nástěnné malbě Theatrum mundi z roku 2001. Nová freska, na níž město vypsalo mezinárodní výzvu, má být o tom, co kultura znamená pro občany města, řekla Bartáková.
Oslavy završí 12. až 14. září akce Plzeň v záři. V pátek a v sobotu nabídne program z evropské produkce, neděle bude patřit lokální scéně.
Páteční a sobotní program tvoří koncert skupiny The Rackers z belgického EHMK 2015 Monsu. Francouzské interaktivní představení se světelnými objekty pak projde sady na náměstí. Večer vyvrcholí španělským akrobatickým představením Muaré Experience za doprovodu rockového koncertu. Z 21 vystupujících umělců bude 12 zavěšených na jeřábu nad hlavami lidí, řekla vedoucí odboru kultury Květuše Sokolová. V neděli bude hudební a taneční program se světelnými efekty v režii Divadla J. K. Tyla. Na velké akce očekává Sokolová návštěvnost každý večer kolem 20.000 lidí.
Plzeň má na příští rok v návrhu rozpočtu na památky a kulturu 7,9 procenta všech výdajů, což je přes 851 milionů korun, letos bylo schváleno 523 milionů, tedy 5,6 procenta všech výdajů rozpočtu. Naprostou většinu tvoří právě kultura. „To je hodně, jak se potkáváme v Evropě, mají města třeba jen tři procenta rozpočtu,“ řekla Sokolová.
Plzeň byla po Praze druhým městem v ČR s titulem EHMK. Třetí budou v roce 2028 České Budějovice. Dozvuky titulu jsou v Plzni patrné dodnes. Přetrvala řada větších i menších akcí. „A hlavně se Plzeňané naučili žít kulturou, což nám i vyplývá z našich průzkumů, které jednou za tři roky děláme,“ dodala Sokolová.
Zdroj: ČTK