Před jedenatřiceti lety se ve válce v Jugoslávii odehrál masakr, při kterém zahynulo více než 200 lidí

20.11.2022
Jaroslav Svoboda

Masakr, nazývaný masakrem na farmě Ovčara, se odehrál v noci z 20. na 21. listopadu 1991. Jednalo se o největší masakr v srbsko-chorvatské válce, který Chorvaté dodnes vnímají jako jednu z největších národních tragédií.

Počátek devadesátých let minulého století byl na Balkáně ve znamení válek v Jugoslávii. V roce 1991 během srbsko-chorvatských bojů došlo ke krvavé události ve městě Vukovar na východě Chorvatska. Jugoslávská lidová armáda vesnici obsadila 16. listopadu 1991. Ranění chorvatští vojáci i civilisté se v tu dobu nacházeli v budově místní nemocnice a podle dohody, uzavřené mezi chorvatským a jugoslávským politickým vedením, měli být z oblasti evakuováni.

Tuto evakuaci ale neprovedla Jugoslávská lidová armáda, ale příslušníci srbských paravojenských jednotek. Evakuované chorvatské vojáky i civilisty však jejich „zachránci“ neodvezli na chorvatské území, ale na prasečí farmu Ovčara vzdálenou 5 km od města. Mnozí z civilistů byli nejprve zbiti, později pak odvedeni ven a spolu s příslušníky poražené chorvatské armády i západních novinářů a dobrovolníků zastřeleni a naházeni do hromadných hrobů. Ty byly následně zavezeny zeminou.

Žádám Srbsko o odpuštění, řekl Zeman. Omluvil se za bombardování Jugoslávie

Ostatky obětí byly v srpnu 1996 exhumovány, identifikováno bylo celkem 193 osob. V roce 2007 odsoudil Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii v Haagu jugoslávské důstojníky podílející se na celé události k několikaletým trestům. Další viníci byli odsouzeni i samotnými srbskými soudy k mnohaletým trestům.

V roce 2010 navštívil Vukovar tehdejší srbský prezident Boris Tadič a spolu se svým chorvatským protějškem Ivem Josipovičem položil věnce k památníku obětí. Také se oficiálně omluvil za masakr a jasně se distancoval od praktik Srbska v devadesátých letech. Vyslovil se také za demokratické Srbko, které bude hledat cestu míru a spolupráce s Chorvatskem.


Témata:

Nepřehlédněte