Před námi je další Suchej únor, už deset let se do něj zapojují i Plzeňané

25.1.2022
Andrea Jančová

Obyvatelé západočeské metropole se v únoru opět mohou zapojit do zdravotně osvětové kampaně Suchej únor, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Kampaň se již desátým rokem snaží omezit nadměrnou spotřebu alkoholu, rizikově v Česku pije více než jeden milion lidí.

Loni si měsíční střízlivost vyzkoušelo až 700 tisíc Čechů, každý druhý konzumaci omezil i po skončení únorové kampaně. Pravidla výzvy jsou jednoduchá – celý únor ani kapku alkoholu. Účastníci se mohou tradičně registrovat k výzvě na stránkách www.suchejunor.cz.

„Registrované účastníky provedeme měsícem na suchu od začátku do konce. Máme pro ně připravené informačně i zábavou nabité newslettery a rovněž unikátní knihu, kterou jsme vydali. Registrací lidé podpoří nejen kampaň, ale především naši další činnost na poli osvěty, vzdělávání a prevence rizikového chování. A to nejenom ve vztahu k alkoholu, ale i k dalším návykovým látkám a závislostem,” vysvětlil Petr Freimann, ředitel neziskové organizace Suchej únor.

Každý rok se kampaň snaží otevírat nová témata, která ve společnosti rezonují. Změny na trhu práce a v pracovním prostředí vůbec, stejně jako rostoucí poptávka českých firem po konceptu zdravého prostředí pro zaměstnance. „Letos chceme otevřít diskuzi zejména o zdravém firemním prostředí ve vztahu k rizikovému užívání. Koneckonců, každý sedmý dospělý, kterého potkáme v práci, je potenciálně rizikový konzument. Stejně tak se pouštíme do tématu konzumace alkoholických nápojů dětmi,” uvedl Petr Freimann.

Významnou novinkou letošního ročníku se proto stalo vydání Suchého průvodce pro nezávislé firmy, který pomáhá se zvládáním rizikového chování a užívání alkoholu na pracovišti. Opět nechybí ani Test nezávislosti, úspěšná skupina na facebooku pro sdílení zážitků. V loňském roce Suchej únor vydal také knihu, která je opět dostupná registrovaným účastníkům i na pultech českých knihkupectví. Ve 28 kapitolách představuje 72 českých osobností alkohol s lehkostí i vážností – ve všech jeho společenských rolích.

Zdroj : vzNepřehlédněte