Předvánoční shon nahrává kapsářům. Případů kapesních krádeží v tomto období přibývá

6.12.2021
Jiří Bydžovský

I když policejní statistiky mluví o tom, že kapesních krádeží celorepublikově ubylo. Měli bychom být na pozoru. Za celý rok 2019 kradli kapsáři ve 4 900 případech, v období od ledna do dubna pak policie řešila 2 017 takových událostí. Loni ve stejném období statistiky zaznamenaly 691 případů. Kapsáři ale nezahálí.Zejména v tomto předvánočním čase. Zaměřují se především na místa, kde se pohybuje větší množství lidí. Jsou to například nákupní centra, vozidla hromadné dopravy nebo kulturní  akce. Kapsáři mají svou techniku zvládnutou a otázka odcizení osobních věcí je pro ně otázkou několika vteřin.  

To, že vám chybí doklady,peníze, nebo platební karta zjistíte většinou ve chvíli,kdy už jsou zloději pryč. Muži často nosí peněženky v zadní kapse kalhot a ženy zase ukládají své peněženky navrch svých kabelek.  „To je přímo pozvánkou pro kapsáře. Peněženku, doklady, nebo jiné cennosti proto schovávejte do vnitřních kapes svého oděvu nebo až na dno kabelky nebo tašky. Vhodné je také nenosit doklady přímo v peněžence, lépe je nosit je odděleně. Rozhodně u sebe nenoste platební kartu spolu s napsaným PIN kódem,“radí mluvčí českobudějovických strážníků Věra Školková.

Mějte neustále pod dozorem své kabelky, tašky, batohy a jiná zavazadla. Častým nešvarem je pověsit si kabelku s peněženkou na nákupní košík a pustit jí z dohledu. Nesprávné je také nošení batohu na zádech, zejména v davu, kde nemáme o svém zavazadle přehled. „Oznámení o krádeži kabelek, tašek, peněženek, mobilních telefonů a jiných cenností pocházejí také často od zákazníků restaurací nebo barů. Majitelé těchto věcí je nechají bez dozoru a odejdou například k baru nebo na toaletu. Kapsář potom nemusí vynaložit téměř žádné úsilí a bez povšimnutí se obohatit na úkor poškozeného,“ uvedla Školková s tím, že takových případů lidé ohlásí každý rok desítky.

„Strážníci Městské policie České Budějovice se i letos před Vánoci zaměří na možnou činnost kapsářů. Preventivní činnost budou vykonávat především v místech, kde se očekává větší pohyb osob, jako jsou například obchodní centra nebo parkoviště v jejich blízkosti,“ dodala mluvčí.

Policejní kontroly parkovišť před supermarkety zahájili i policisté od začátku prosince. „Potrvají do konce měsíce. Již několik let se policistům na Strakonicku daří kontrolami v předvánočním období minimalizovat trestnou činnost, především vloupání do vozidel zaparkovaných před supermarkety,“doplňuje strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková.

Zdroj:vzNepřehlédněte