Přesné modely historických budov v Hořicích jsou k vidění v místním muzeu

16.10.2021
Fefík

Na letošní podzim si pro své návštěvníky nachystalo Městské muzeum a galerie Hořice unikátní výstavu 3D modelů kamenných památek partnerských měst Hořice a Strzegom.

Jedná se o přesné miniatury významných stavebních a uměleckých památek obou spřátelených měst, k jejichž vytvoření byly použity nejnovější technologie 3D tisku. Celý projekt vypracovala SUPŠ sochařská a kamenická v Hořicích. Zaměření stavebních objektů v městech Hořice a Strzegom a následné zpracování dat a tisk 3D modelů probíhalo od září 2020 do června 2021 jako součást projektu EU Svět kamene, v rámci česko-polské spolupráce.

Objekty, postavené nebo vytvořené převážně z kamene, byly vybrány zastupitelstvy obou měst.

Jezuitská kolej v Jičíně je ve stínu jiných zdejších památek. Město ji opravuje, ale co s ní, to neví

Hořice jsou reprezentovány svými nejkrásnějšími pamětihodnostmi: radnice, Masarykova věž samostatnosti, kostel Narození Panny Marie, Hřbitovní portál a Riegrův obelisk.

Město Strzegom vybralo tyto kamenné stavební památky: bazilika sv. Petra a Pavla, kostel sv. Antonína, kostel sv. Barbory a Bašta a Zobáková věž jako pozůstatky městského opevnění.

Vybrané objekty byly snímány dronem. Přesnost digitálního modelu dosahuje dvou tří centimetrů. Výstava „3D miniatury – Hořice a Strzegom jako na dlani“ bude k vidění do 10. října v Multimediálním sále muzea.

Zdroj: Adéla Černá, MMG


Témata:

Nepřehlédněte