• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Při ničivém náletu zahynulo 213 lidí. Pardubice si připomenou krutou část své historie

    21.8.2024

    Pardubice si v sobotu připomenou 80. výročí nejničivějšího náletu na město. Zahynulo při něm 213 lidí. Město při této příležitosti zpřístupní veřejnosti kryt civilní ochrany na Dubině a v kostele sv. Bartoloměje se uskuteční koncert věnovaný obětem náletů, uvedla radnice v tiskové zprávě.

    Ve třech kostelech v Pardubicích se k výročí rozezní ve 12:00 a 17:00 kostelní zvony, zazní v čase, kdy dopadly v srpnu na město bomby. Od 10:00 do 15:00 také magistrát bezplatně zpřístupní stálý úkryt civilní ochrany na Dubině na adrese Erno Košťála 1012, kde je část expozice věnována právě bombardování města.

    „Návštěvníci mohou zažít také pocity lidí při bombardování, a to v replice sklepního prostoru, do kterých se ukrývali. Večer od 19:00 se bude konat v kostele sv. Bartoloměje chrámový koncert věnovaný obětem bombardování Pardubic v roce 1944,“ uvedla Alexandra Tušlová z tiskového úseku magistrátu.

    Pardubice zasáhly v roce 1944 tři nálety. Všechny byly součástí rozsáhlé celoevropské operace spojeneckých sil, jejímž cílem bylo zničit rafinerie, které zásobovaly německé válečné stroje palivem, včetně pardubické rafinerie minerálních olejů Fanto-Werke, dnes se firma jmenuje Paramo.

    V noci z 21. na 22. července spadly letecké pumy kvůli několika nepříznivým okolnostem na obydlené oblasti ve východní části Pardubic. Útok si vyžádal 43 lidských životů a zničil 23 domů. Nálet 24. srpna byl nejtragičtější počtem obětí. O půl roku později přišel třetí a velmi přesný nálet, jehož následkem byly také ztráty na životech. Uskutečnil se 28. prosince 1944 a vyžádal si sedm životů.

    Americké stíhačky se nad Pardubicemi objevily ještě v dubnu roku 1945, zaútočily na letiště. Nálety se ale obešly bez obětí na životech a beze ztrát na majetku.

    „Naše město si zaslouží, abychom nezapomínali na tragické události, které ovlivnily jeho historii. Před osmdesáti lety 24. srpna 1944 ve 12 hodin a 17 minut dopadly na Pardubice a okolní obce smrtící pumy ze spojeneckých letadel. Během minut vyhasly pod troskami domů životy 213 lidí, co do počtu obětí tak tento den patří k nejtragičtějším v historii Pardubic,“ řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

    Zatímco červencové bombardování provedli Britové, v srpnu zaútočily americké bombardéry z italských základen. Útok zasáhl nejen rafinerii, ale také cukrovar, továrnu Kapo, nádražní halu a obytné domy ve městě včetně veřejných krytů. Pumy padaly na město ve čtyřech vlnách. „Bomby zasáhly i přilehlé obce Svítkov, Popkovice a Nové Jesenčany. Celkem bylo úplně zničeno 83 domů a více než 600 dalších bylo různě poškozeno,“ řekla Šárka Kuchtová z Institutu Paměti národa v Pardubicích.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte