Při opravách Myslivny v Ostrově objevili stavitelé původní kamenné podlahy

15.10.2021
Roman Kořinek

V Ostrově na Karlovarsku pokračuje přestavba bývalého hotelu Myslivna za více než 40 milionů korun. Vzniknou tam byty. Několik let nevyužívanou budovu v centru začala stavební firma opravovat v létě, nyní provádí bourací práce. Stavitelé tam odkryli pravděpodobně původní kamenné podlahy ze 17. století, na kterých kdysi stávali koně, informoval ostrovský starosta Jan Bureš (ODS).

„V prvním nadzemním podlaží jsme objevili původní kamenné podlahy, o kterých se celkem s jistotou dá předpokládat, že na nich stávali koně princezny Augusty Sibylly. Také se tam objevily kamenné žlaby, ze kterých pili vodu,“ řekl Bureš a dodal: „Objekt pochází z přelomu 17. a 18. století, kdy se v Ostrově střídaly rody Sasko-Lauenburští a Bádenští.“

Objekt původně sloužil jako hospodářské zázemí panského sídla, přičemž v přízemí východní části byla pravděpodobně konírna. Po pozdějších rozsáhlých úpravách byl využíván jako hostinec, kterému se říkalo U Westfálce.

Podle starosty jsou původní podlahy pro budoucí účel objektu nepoužitelné a budou zakryty. V přízemí se totiž počítá s nebytovými prostory. Kamenné žlaby chce uskladnit v městském lapidáriu.

Myslivna je kulturní památkou, stojí navíc v městské památkové zóně. Vzniknout tam má 13 nadstandardních bytů včetně tří mezonetových. Kromě střechy, která je již po rekonstrukci, se opraví vnitřek budovy i fasáda. Do budoucna se počítá také s úpravou okolí.

Letos má město na akci v rozpočtu deset milionů korun, dalších 30 milionů chce investovat příští rok. Na rekonstrukci střechy dala radnice 6,5 milionu, přičemž 1,5 milionu korun pokryla dotace z fondu ministerstva kultury na záchranu objektů v městských památkových zónách.

Zdroj: čtk

 Nepřehlédněte