Při Svatováclavském hasičském setkání v Neznašově hořelo

27.9.2021
Jiří Bydžovský

Zhruba dvě stovky lidí oslavily s místními hasiči a mírným předstihem svátek patrona české země v Neznašově na Českobudějovicku. Součástí programu byly ukázky zásahu hasičů dnes a před sto lety. Na hřišti v Neznašově dokonce i „hořelo“. Dobrovolné hasiče přišli podpořit lidé ze všech pěti místních částí.

„Svatováclavské hasičské setkání v Neznašově je tradiční akcí navštěvovanou nejen členy našich sborů dobrovolných hasičů a obyvateli všech pěti místních částí obce, ale i sousedy z celého okolí. Slavnosti mají vždy velmi slušnou úroveň i návštěvnost,“ uvedl starosta Všemyslic Karel Tůma.

Oslavu svátku patrona české země odstartovaly ukázky práce hasičů s technikou, kterou od sebe dělí sto let. Kvůli tomu na fotbalovém hřišti dokonce i hořelo. Profesionálové z Týna nad Vltavou předvedli vyprošťování řidiče zaklíněného v havarovaném osobním automobilu, jejich dobrovolní kolegové z Neznašova pak v dobových uniformách hašení požáru „domku“ z palet s historickou stříkačkou z roku 1925. Děti měly k dispozici skákací hrad. Pro ně i dospělé připravili hasiči několik soutěží.

Dobrovolným hasičům ve Všemyslicích se daří. Vlastní SDH mají čtyři z pěti místních částí obce. Největší, s přibližně 70 z celkem necelých 200 členů, sídlí v Neznašově. A není divu. Více než polovina všech obyvatel obce totiž žije právě zde. Zatímco obvykle dává obci, coby územnímu samosprávnému celku, jméno ta z místních částí, která je zpravidla největší a sídlí zde obecní úřad, ve Všemyslicích je to jinak. Úřad, základní školu, mateřskou školu, nebo třeba poštu mají v Neznašově.

„Vlastní sbory dobrovolných hasičů mají kromě nás také Všemyslice, Všeteč a Bohunice. Samozřejmě velice úzce spolupracujeme a máme společnou zásahovou jednotku,“ poznamenal velitel SDH Neznašov a velitel Jednotky SDH Všemyslice Michal Nedbal. Zdejší hasiči se věnují také mládeži. „Dětské družstvo jsme založili v březnu 2015 a hned rok poté jsme začali jezdit po soutěžích. Bohužel přišel covid, všechno se zastavilo a část dětí odrostla. Přibývají sice nové, ale pomalu, takže v současné době jich máme jedenáct. Nicméně stále je to víc, než na začátku,“ konstatovala náměstkyně starosty SDH Neznašov Petra Sládková.

Vedle své bezpečnostní úlohy mají dobrovolní hasiči pro obec zásadní význam i v roli tahounů sportovního, kulturního a společenského života. V obci  se ročně uskuteční okolo třicítky různých akcí. Jejich hlavními organizátory jsou většinou členové SDH.

Zdroj: vz


Témata:

Nepřehlédněte