• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Příběh komedie Splašené nůžky, kterou uvádí mladoboleslavské divadlo, mají možnost ovlivnit i diváci

  22.2.2024
  Fefík

  První letošní novou inscenací Městského divadla Mladá Boleslav je titul Splašené nůžky. Stovky repríz této hry po celém světe dokazují její kouzlo pro diváky už proto, že nikdy není stejná.

  Děj diváka zavede do jednoho zdánlivě obyčejného kadeřnického salonu, o který se dělí svérázné duo kadeřníků – Antonín „Tony“ Řezníček a Barbara Marková. K těm chodí různá klientela – obchodník se starožitnostmi Lorenc,  mladík Milan Veverka, dáma z vyšší společnosti Schubertová  nebo třeba jistý pan Rosický…. A všichni najednou budou ve špatnou chvíli na špatném místě. Nebo ne? Jisté je jen to, že na scéně se rozvine příběh s detektivní zápletkou, který budou mít možnost přímo ovlivnit sami diváci.

  Komedie s názvem Splašené (někdy také Bláznivé) nůžky udivuje diváky již mnohá desetiletí. Na úplném začátku stála hra německého autora Paula Pörtnera Scherenschnitt, kterou autor napsal v roce 1963 jako detektivní psychodrama. Na konci 70. let se ale titulu chopili američtí herci a producenti Bruce Jordan a Marylin Abramsová. Ti vytvořili komedii s detektivní zápletkou plnou herecké improvizace. Od roku 1980, kdy měla inscenace premiéru v Bostonu, byla přeložena do 11 světových jazyků a vidělo ji přes 9 miliónů diváků na více než čtyřiceti místech světa.

  Liberecké Divadlo F. X. Šaldy uvádí drsný příběh z irského venkova plný svérázného humoru

   

  Tři její nastudování v USA jsou zapsána v Guinessově knize rekordů na prvních třech místech jako nejdéle hraná činohra v historii amerického divadla. Bostonská inscenace je dokonce zaznamenána jako druhý nejdéle uváděný nemuzikálový titul na světě. Předstihla jí pouze detektivka od Aghaty Christie Past na myši.

  V režii Michaely Doleželové, kterou už mladoboleslavští diváci mohou znát jako režisérku inscenace Jméno, se diváci mohou těšit na Romana Teprta, Milana Ligače, Karolinu Frydeckou, Magdalenu Jirounkovou, Radima Madeju a Petra Prokeše.

  Zdroj: Pavel Šubrt, SM Mladá Boleslav  Nepřehlédněte