Příbramští politici se poštěkali kvůli prodeji papalášké chaty na Šumavě

Turistickou chatu Granit na šumavském Zadově, město Příbram prodávat nebude. Po vášnivé výměně názorů ji převede pod sportovní organizaci, která ji zkusí provozovat. Školy v přírodě a lyžařské výcviky dětí se v ní ale ani tak pořádat nebudou.

Město Příbram provozuje se ztrátou chatu se 37 lůžky, která je hned u lyžařské sjezdovky. Úvahy o jejím prodeji tak zněly logicky.

„V radě města jsme se shodli na tom, že je celá řada racionálních důvodů proč chatu Granit nejen neprovozovat, ale ani nevlastnit,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

Záměr ale vyvolal bouřlivou výměnu názorů mezi politiky.

„Jedná se o nepochopitelnou věc. Může za tím být buď naprostá manažerská neschopnost, nebo jiný skrytý zámysl. Tato veliká chata se nachází ve výjimečně atraktivní lokalitě. Pamatuji si ze svého působení na městě, že náklady na její provoz činí asi 1 milion korun ročně, tržby jsou o něco nižší,“ napsal na sociálních sítích bývalý radní Václav Dvořák.

„Podle mého jsou nepochopitelnou věcí některé vesmírné úkazy, nebo počet členů rodiny Kelly Family. Nikoliv však prodej ztrátového majetku,“ reagoval exstarosta a současný radní Jindřich Vařeka.

Není se čemu divit, ceny za nocleh jsou opravdu lidové. Pro zaměstnance města a jejich rodiny stojí noc za lůžko v nejdražším pokoji 250 korun v zimní sezóně, v letní pak 200 korun. Děti zaplatí po 100 koruně po celý rok.

„Covidový rok 2020 znamenal ztrátu více než 300 tisíc korun, ve které nejsou zahrnuty náklady na administrativu, na práci úředníků, kteří mají na starosti správu objektu. Jedná se tedy pouhou provozní ztrátu,“ upřesnil ztrátu starosta Konvalinka.

Soudobá rekonstrukce římského vojáka s gladiem v ruce

Historie gladiátorských her. Původně se jednalo o pohřební rituály

„Od té doby co si město tuto chatu pořídilo, sloužila hlavně papalášům a pravidelně prodělávala,“ řekl radní Vařeka.

Opoziční zastupitel za TOP 09 Václav Švenda podle ČTK namítl, že město netrpí akutním nedostatkem prostředků, aby se nutně muselo zbavovat majetku. Ztráta z provozu chaty byla podle něj relativně malá. Město navíc objekt podle Švendy nepropagovalo, řada lidí z Příbrami o něm neví.

„Starost o chatu Granit spadala po čtyři roky pod pana Švendu a to za dohledu ekonoma radnice pana Dvořáka,“ vmetl radní Vařeka, zapomněl při tom ale zmínit, že sám byl starostou.

Zastupitelé nakonec třiadvaceti hlasy schválili, že chata se prodávat nebude.

„Ve spolupráci s vedením Sportovních zařízení města přišel nápad, že by chatu Granit mohla provozovat právě tato příspěvková organizace. Po vypracování studie proveditelnosti se toto jeví jako schůdné řešení,“ dodal starosta Konvalinka.

Město začne do chaty investovat, počítá se 3 až 7 miliony korun v následujících dvou až třech letech.

„Základní investice by měly jít hlavně do systému topení, který je poplatný době. Kotle jsou staré 23 let, objekt je vytápěn topnými oleji, což není ani ekonomické ani ekologické, takže první co přijde na řadu, bude systém vytápění,“ popsal starosta.

Modernizováno bude i vnitřní vybavení chaty.

„Zároveň se bude investovat do elektronizace provozu, kdy bude zaveden nový objednávkový systém a do budoucna bychom chtěli i systém kódového přístupu do objektu, abychom mohli využít i vzdáleného správcování,“ dodal starosta Konvalinka.

Ačkoliv je chata přímo u sjezdovky, zatím se neuvažuje o jejím využití pro děti ze škol či školek.

„Tento objekt bohužel v tuto chvíli dispozičně nenabízí možnost pořádání například škol v přírodě či lyžařských výcviků, a to zejména nevyhovujícím gastro zázemím, kde je pouze společná kuchyňka, není tam výdejna stravy, o kuchyni a vaření pro větší kolektivy se nedá hovořit,“ vysvětlil starosta Konvalinka.

Chata tak bude podle strarosty sloužit pro individuální rekreaci skupin osob, podobně jako se pronajímají soukromé chalupy.

Praha vede v pojistných podvodech. Je rájem zločineckých skupin

Včera, 14:19
Zemědělský ústav opět zachytil škodlivé organismy v osivu paprik z Číny. Můžou způsobit zničení celé...
Včera, 14:10
V Česku byla v jednom případě potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru. Informace o několika podezřeních...
Včera, 13:25
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 13:25
Déjà vu je velmi zvláštní, prchavý pocit, že se opakuje něco, co se už kdysi...
Včera, 12:47
Francie poskytne Česku k polovině března 100 tisíc dávek vakcíny proti covidu-10 od firem Pfizer/BioNTech. Babiš...
Včera, 12:00
Mnohé domácí či zahraniční výzkumy potvrzují, že seniorky a senioři mají své intimní a sexuální...
Včera, 11:15
Největší vojevůdci v dějinách lidstva se bohužel nehodnotí zejména z toho hlediska, zda bojovali za...
Včera, 10:40
Prodeje léků na předpis v českých lékárnách a nemocnicích loni činily 71 miliard korun, což...
Včera, 09:40
Podle odborů automobilky Škoda Auto je v tuzemských závodech Škody celkem 684 nakažených koronavirem. Jde...
Včera, 09:21
Při rýmě a bolesti v krku nemusíte hned kupovat drahé léky. Zkuste nejdříve bylinky, které...
Včera, 04:37
Komunistický puč v únoru roku 1948 i tehdejší studentské protesty proti převratu si dnes připomenou...
Reklama