Primátor Českých Budějovic ocenil jihočeské osobnosti. Mezi nimi i čtyři hasiče

28.10.2021
Jiří Bydžovský

Medaile Za zásluhy a Za statečnost udělil primátor Jiří Svoboda třinácti významným osobnostem Jihočeského kraje. Medaile se udělují při příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu.

„Město si velice váží lidí, kteří dosáhli ve svých profesích výrazných úspěchů, nebo projevili osobní statečnost. Medaili Za statečnost dostalo v pondělí 25. října 2021 sedm osobností, a to i za rok 2020, kdy se slavnostní ceremoniál nemohl kvůli epidemické situaci uskutečnit. Medailí Za zásluhy bylo uděleno šest,“ uvedl Jiří Svoboda/ANO/ ,primátor Českých Budějovic.

Za HZS Jihočeského kraje obdrželi medaili Za statečnost Tomáš Jiříček a Jan Malík. Medailí Za zásluhy byli oceněni krajský ředitel HZS Jihočeského kraje Lubomír Bureš a ředitel územního odboru České Budějovice Jiří Pešek.

Tomáš Jiříček na 21. listopad roku 2019 určitě nezapomene. Právě tento den prováděl s automobilovým jeřábem práce na stanici Vimperk. Při návratu na svou domovskou stanici v Českých Budějovicích se vracel se svým kolegou. Před sjezdem do obce Husinec došlo na podvozku jeřábu k technické závadě na brzdové soustavě. „Zjistil jsem, že nefungují brzdy. Při průjezdu obcí jsem používal odlehčovací motorovou brzdu, protože provozní brzda rovněž nereagovala, a tak jsem se snažil brzdit parkovací brzdou, což bylo neúčinné. Projížděl jsem co nejbezpečněji, abych jeřáb udržel na silnici a pokusil jsem se zpomalit vyjetím do protisvahu u kostela. Tam se vozidla zastavilo, ale i přes sešlápnutý pedál se dalo zase do pohybu vzad dolů a bylo nutné ho zastavit. Vyhnul jsem se protijedoucímu automobilu a vyjel mimo vozovku vlevo do zeleného pásu a 28 tunové vozidlo zastavil,“ uvedl do protokolu Tomáš Jiříček. Svým naprosto profesionálním jednáním s nasazením vlastního života dokázal minimalizovat nebezpečí, zabránit značným materiálním škodám, a především škodám na zdraví či dokonce na životech spoluobčanů.

Jan Malík prokázal vysokou odbornost, profesionalitu a obrovskou statečnost při záchraně dvou osob ze studny v Borovanech.

Lubomír Bureš ,ředitel Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje se celý život věnuje jediné profesi a dlouhá léta je její klíčovou osobností. Stojí za mnoha realizovanými projekty, ať už se jedná o nákupy mobilní požární techniky, výstavbu nových stanic či investic do modernizace komunikačních a informačních technologií.

Jiří Pešek se podílí při řešení závažných mimořádných událostí a krizových situací, například při povodních, havárii skladu propan-butanu ve společnosti Tomegas, při výskytu ptačí chřipky i při řešení krizové situace spojené s pandemií covidu-19.

Zdroj:vzNepřehlédněte