Primátor Chomutova chtěl otevřít město hazardu. V době, kdy se měli lidé oddlužit

19.1.2022
Jan Štoll

Města a instituce se předhánějí v připomínání lidem, aby se v akci Milostivé léto zbavili dluhů jejich zaplacením. Kupodivu ne v Chomutově, kde podle Exekutorské komory dluží lidé na koruny nejvíce – 6,8 miliardy. Primátor Marek Hrabáč (ANO) při tom prosazoval povolení hazardu. Pomohl by zalepit díru v městské kase, přibylo by ale lidí s neřešitelnými dluhy.

Chomutov sice zavedl nulovou toleranci hazardu už v roce 2015, před koncem loňského roku to ale vypadalo, že se mu opět otevře. „Radnice chce získat peníze do rozpočtu za cenu zničení životů mnoha občanů města a jejich rodin. Kdo ještě dluhy nemá, tomu hazard umožní udělat si je. Jako bychom se vraceli v čase do mafiánských let, kdy zisk z hazardu byl důležitější než kvalita života ve městě,“ uvedl Marian Bystroń, který vede zastupitelský klub PRO Chomutov, které vyhlášku o zákazu hazardu prosadilo.

V listopadu totiž nejdříve zastupitelé rozhodli, že tomu tak bude, aby na prosincovém zasedání rozhodnutí změnili. „Chomutov opět zavedl nulovou toleranci hazardu, hlasy všech zastupitelů byl přijat návrh primátora města o změně vyhlášky z listopadu. Jedním z hlavních důvodů byl fakt, že vláda avizovala ochotu podílet se na výpadcích obecních rozpočtů. Pokud se podaří sanovat koronavirové výpadky v rozpočtu i za přispění státu, nebude pravděpodobně nutné hledat příjmy pro obec v daňových výnosech z hazardu,“ uvedla mluvčí města Zuzana Kroutilová.

Vedení města chtělo původně vylepšit rozpočet právě příjmy z hazardu. Na to, že město chtělo od gamblerů vybrat ročně zhruba 30 milionů korun, které mu budou chybět kvůli výpadku příjmů souvisejícímu s koronavirovou krizí, upozornil server Hlídací pes. Připomeňme, že v Chomutově je 18 tisíc dlužníků se 112 tisíci exekucemi a nelichotivé statistice exekucí dlouhodobě vévodí spolu s Mostem a Ústím nad Labem.  Původní vyhláška, která právě kvůli sociálním dopadům vykázala hazard z města platí od roku 2015, roky ale trvalo, než doběhly licence a všechny herny se podařilo zavřít. Úplně bez hazardu byl Chomutov teprve druhým rokem. „Rozpočtové opatření spočívající v tom, že necháte obyvatele prohrát desítky milionů korun, je od základu bizarní. Náklady na práci policie, soudů, lékařů a sociálních pracovníků, kteří hasí problémy související s hazardem, jsou ve výsledku vyšší než jakýkoliv výnos z heren. Chomutov potřebuje zdravý rozvoj, nikoliv krok zpět,“ varoval senátor Přemysl Rabas (SENÁTOR 21). A nejen podle něj, hazard přitahuje další problémy, jako užívání drog a pouliční kriminalitu. Rozpočtu si podle něho má město vylepšit jinak, například důkladnou přípravou kvalitních rozvojových projektů. „Na severozápad Čech přijdou miliardy korun z tzv. Fondu spravedlivé transformace nebo z modernizačního fondu a právě se připravují pravidla dalších dotačních zdrojů. O to víc nesmyslné je povolovat byznys spojený s kriminalitou a sociálními problémy,“ dodal.

Město se inspirovalo u sousedních Otvic, kde kasino funguje. „My bezmocně pouze přihlížíme, jak daňové výnosy končí mimo náš rozpočet,” uvedl primátor Chomutova Marek Hrabáč. Kasíno je v jiném katastru, sociální náklady tak podle vedení města nese Chomutov a výnosy Otvice.

Opozice odhadla, že aby se město dokázalo dostat na předpokládaný příjem 30 milionů korun ročně, museli by hráči v kasinech prohrát kolem 130 milionů korun.

STO


Témata:

Nepřehlédněte