• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pro extrémně obézní pacienty musí vyjíždět speciální sanitka

  14.6.2024
  Simona Knotková

  Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně koupila sanitku přizpůsobenou k převozu velmi obézních pacientů.

  Nové vozidlo je větší a má specifické vybavení, sdělila mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Sanitka stála necelé tři miliony korun.

  „Největší devizou je elektrohydraulické transportní lehátko. To ulehčí posádce manipulaci s pacientem a jeho nakládání do sanitního vozidla. Je to bezpečnější i pro samotného pacienta,“ uvedl vedoucí dopravy KNTB Leoš Růžička. „Dále jsou uvnitř dvě transportní sedačky, které lze přes rampu vytáhnout z vozidla a pacienta bez překládání odvézt do domu nebo vynést, kam je potřeba,“ uvedl Růžička.

  Součástí sanitky je i takzvaný schodolez, s jehož pomocí je možné pacienta v domě bez výtahu vyvézt i do vyšších pater nebo svézt dolů. „Takových výjezdů má doprava v KNTB několik denně. Pacientů nad 140 kilogramů převážejí v průměru čtyři za měsíc,“ uvedla mluvčí.

  Obézních pacientů v poslední době přibývá. „Momentálně u nás leží dva pacienti s hmotností 150 kilogramů, před pár měsíci měl jeden z našich pacientů dokonce 230 kilo. Péče o ně je samozřejmě mnohem složitější,“ uvedla vrchní sestra gerontologického oddělení KNTB Edita Habartová. „Nedávno jsem řešila transport jednoho takového pacienta po ukončení hospitalizace domů, a to byl problém. Nemohla jsem nikoho sehnat, nakonec mi pomohli dobrovolní hasiči a pacienta pomohli transportovat do třetího patra domu bez výtahu,“ uvedla Habartová.

  „Situace ohledně transportu velmi obézních pacientů se teď výrazně zlepší. KNTB totiž uzavřela první smlouvu o spolupráci v této oblasti, a to s městem Zlínem, respektive jejich dobrovolnými hasiči. Město vyšlo nemocnici vstříc, spolupráce je bezplatná. Do budoucna se předpokládají další oficiální spolupráce s jednotkami dobrovolných hasičů napříč celým Zlínským krajem. Jednání však stále probíhají,“ uvedla mluvčí.

  Zdroj: ČTK



  Nepřehlédněte