• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Problematické ubytovny v Příbrami mají zmizet. Nahradí je zařízení pro seniory

  21.6.2024
  Simona Knotková

  Z problematických ubytoven v ulici Pod Čertovým pahorkem by mohlo vzniknout zařízení pro seniory.

  Šlo by o malometrážní byty s pečovatelskou službou a pobytové sociální služby, jako jsou domov se zvláštním režimem, centrum následné péče nebo odlehčovací lůžka. Vedení města se na tom dohodlo s vlastníkem, společností Stavus. Firma chce do přestavby dvou objektů investovat 100 až 150 milionů korun. Město by si od ní mohlo zařízení pronajmout a provozovat. Počítá s tím memorandum, které na posledním jednání schválili zastupitelé, řekl novinářům starosta Jan Konvalinka (za ANO). Přestavba budov by podle něj mohla začít v roce 2026.

  V nynějších ubytovnách má podle prvních návrhů vzniknout 66 jednopokojových a 39 dvoupokojových bytů v režimu domu s pečovatelskou službou, 88 lůžek následné péče a 75 lůžek pro domov se zvláštním režimem. Tyto počty ale nejsou konečné, možností je vybudovat více lůžek na úkor bytů. „Byl bych velmi rád, kdyby se nám tam podařilo udělat ještě pár lůžek sloužících jako hospic, který nám tady v regionu chybí,“ dodal starosta.

  Město už dříve informovalo o tom, že by mohlo ubytovny v ulici Pod Čertovým pahorkem odkoupit. Podle starosty by to byla možnost, jak se vypořádat s častými stížnostmi na nepořádek, vandalismus a hluk, a zároveň by tím radnice přispěla k řešení bytové krize ve městě. Majitel ubytoven ale takovému řešení nebyl nakloněn. Jednání nakonec dospěla k uzavření memoranda o přestavbě ubytoven na zařízení pro seniory.

  Dosavadním nájemníkům, kteří mají dlouhodobé smlouvy a s nimiž nebyly problémy, firma zajistí ubytování ve svých dalších zařízeních. „Stavus má v Příbrami kapacity v jiných ubytovnách, další kapacitu buduje v Mariánské ulici. Tam by se postupně přesouvali nájemníci, zpravidla by šlo o ty, kteří mají dlouhodobé nájemní smlouvy a nevykazují nějakou problematičnost v chování,“ dodal starosta. S hledáním ubytování nájemníkům pomůže i město prostřednictvím sociální služby.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte