• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Problémy pohraničních měst: Nedostatek práce, odliv obyvatel

    Aš na Chebsku, Nejdek na Karlovarsku a Kraslice na Sokolovsku společně v Paktu ohrožených měst postupují při řešení akutních problémů v pohraničí s centrálními institucemi. Kromě odlivu obyvatel a znevýhodnění na trhu práce města trápí zvyšující se výdaje na výkon státní správy a nižší příjmy do městských rozpočtů, řekl starosta Aše Vítězslav Kokoř (ANO).

    „Tím, že jsme přišli o 100 milionů z hazardu, což je čtvrtina rozpočtu, a chystá se také, že doplatek za nepedagogické pracovníky půjde za městem, což bude přibližně 26 milionů korun, tak jsme se podívali, jaké stát vynakládá prostředky za státní správu. A zjistili jsme, že tam doplácíme přes 20 milionů korun, což je více než 50 procent celkových nákladů za státní správu,“ uvedl Kokoř.

    Příspěvek na státní správu je podle něj už řadu let stále stejný a není nijak kompenzován. Naopak má Aš příští rok dostat o 600 000 korun méně. Navíc bude město muset zmíněných 26 milionů na platech 58 nepedagogických pracovníků, které ve svých zřizovaných institucích zaměstnává, vynaložit ze svého rozpočtu. Podle Kokoře tak nezbydou peníze na běžný chod, údržbu, a už vůbec ne na investice. Ty tak Aši nezbývá než řešit dotacemi, na které ovšem ne vždy dosáhne.

    Podobně jsou na tom i Kraslice, kde město se změnou rozpočtového určení daní přijde o deset milionů korun, což je podle starosty Jana Šimka (ANO) přibližně osm procent ročního rozpočtu. Na 40 zaměstnanců vykonávajících agendy státní správy město ročně doplácí 15 milionů korun. Dosud byla tato částka kompenzována městským příjmem z hazardu, příští rok z něj ale Kraslice dostanou pouhé čtyři miliony. Nejdek dostává ročně z hazardu 1,3 milionu korun. Kvůli postupnému odlivu obyvatel ale město s rozsáhlou infrastrukturou nemá dostatek peněz na běžnou údržbu budov a silnic nebo provoz veřejného osvětlení.

    Všechna tři města trápí kromě nedostatku lékařů a vysokého věku těch současných, odlivu obyvatel a chybějících financí na investice také nedostatek kvalifikovaných pracovníků i úbytek pracovních míst. „Potřebovali bychom nějak zvýhodnit investory, kteří do Aše přijdou, protože nám chybí pracovní síla, která odchází do Německa. Zvýhodnění by se mělo týkat snížení daní. Nechali jsme proto připravit dopadovou studii, kde jsme se inspirovali i sousedními německými městy,“ dodal Kokoř. Studii Aš plánuje představit v listopadu.

    Problémy měst v pohraničí se podle jejich představitelů prohlubují a je to dlouhodobá záležitost. Pakt ohrožených měst proto uzavřela tři příhraniční města letos v květnu. Cílem je, aby mohla jako svazek obcí efektivněji jednat s centrálními orgány a institucemi. První podoba paktu se začala rýsovat loni na podzim mezi Kraslicemi se zhruba 6500 obyvateli a Aší s 12 800 obyvateli. Později se k městům ze Sokolovska a Chebska přidal i Nejdek z Karlovarska, který má 7800 obyvatel, a i když neleží bezprostředně u německých hranic, problémy jeho vedení tíží stejné. Starostka Ludmila Vocelková (ANO) vidí největší sílu svazku měst, která samostatně upozorňují na problémy několik let, v možnosti společného postupu.

    Zdroj: ČTK


    Témata:

    Nepřehlédněte