• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Proč hořelo České Švýcarsko? Policie má okruh podezřelých

  25.1.2023
  Simona Knotková

  Policie má vytipovaný okruh osob, které se pohybovaly v oblasti Malinového dolu v národním parku České Švýcarsko, kde loni vznikl nejrozsáhlejší lesní požár v ČR. Informoval o tom náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování Zbyněk Dvořák. Oheň se poté rozšířil na 1060 hektarů a způsobil škody za stovky milionů korun.

  „Můžu říct, že se zabýváme okruhem osob, které se v té lokalitě v tu dobu nacházely, a dá se z našeho pohledu říci, že mohou být za jistých okolností podezřelé z toho, že se mohly založení požáru nějakým způsobem účastnit,“ uvedl Dvořák. Zda jde o cizince nebo o Čechy, nechtěl náměstek specifikovat. „Jestli něco dnes můžeme říct, tak můžeme s jistotou tvrdit, že ke vzniku požáru došlo v lokalitě bočního hřebenu Malinového dolu,“ řekl Dvořák. Místo ohniska bylo podle zjištění policie na plochu zhruba 50 metrů krát 16 metrů. „Tam ten požár bezesporu vznikl,“ doplnil.

  Kriminalisté použili satelitní snímky Armády ČR a evropské agentury Copernicus. „Na základě těchto digitálních dat vytváříme 3D model celého území, který je zanesen v jednotlivých vrstvách,“ řekl náměstek. Jde například o vrstvu zajištěných stop nebo poškozených objektů a infrastruktury. „Závěrem technického způsobu ohledání bude to, že budeme schopni vymodelovat, jakým způsobem se požár šířil,“ dodal Dvořák.

  Sestavena byla také časová osa, podle které satelity detekovaly vznik požáru 24. července ve 2:09 ráno. Ještě v 00:48 satelit požár nezaznamenal. Strážci národního parku Saské Švýcarsko uviděli mezi Hřenskem a Janovem stoupající hustý dým mezi 5:45 a 6:45 ráno. Krátce nato strážci na české straně přivolali na pomoc dobrovolné hasiče a později na místo dorazily i jednotky hasičského záchranného sboru. Během dopoledne a odpoledne se požár šířil. Nejprve byl zasažen hřeben Malinového dolu, později se požár šířil směrem na Německo a ke Klepáči. Ve 14:40 vzniklo další ohnisko vzdálené až kilometr od původního požáru. V 18:38 se museli hasiči na druhém ohnisku stáhnout. Plameny je obklíčily a došla jim voda.

  Policie už dřív vyloučila, že by požár vznikl v důsledku atmosférických vlivů. Zatím není jasné, jestli si v lese někdo rozdělal oheň nebo třeba odhodil nedopalek cigarety. „Mezi těmito vyšetřovacími verzemi jsme ještě žádnou neupřednostnili a obě mají v současné době stejnou prioritu,“ podotkl Dvořák. Policie teď čeká na odborné vyjádření hasičského záchranného sboru. Vyslýcháni jsou také svědci události, kterých je několik stovek.

  U požáru se vystřídalo zhruba 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Policie vyšetřuje událost jako obecné ohrožení. Prověřování potrvá pravděpodobně několik měsíců. Konečné náklady na zásah hasičů byly vyčísleny na 226 milionů korun, národní park škody odhadl zhruba na 100 milionů korun. Evakuováni byli tehdy obyvatelé Vysoké Lípy u Jetřichovic, Hřenska a osad Mezná a Mezní Louka. V Mezné úplně shořely tři domy, několik dalších plameny poničily.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte