• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Procházel vedlejšími uličkami velkoměst, fotografoval bezejmenné tváře v davu. Reportér Jovan Dezort

  25.1.2020
  Fefík
  Další fotky

  V Muzeu hl. m. Prahy probíhá výstava fotografa – reportéra Jovana Dezorta k jeho 85. narozeninám.

  Výběr vystavených snímků je přednostně zaměřen na Prahu a její život, který Jovan Dezort sleduje od 60. let 20. století, na osobnosti kultury a společenského dění i další autorova oblíbená témata.
  Brněnský rodák Jovan Dezort patří ke klasikům české černobílé reportážní fotografie 20. století. Soubor jeho snímků z Prahy 50. až 70. let minulého století, který je stěžejní částí výstavy, přináší desítky momentek, kratičkých příběhů z pražských ulic a náměstí. Vedle neznámých Pražanů a života města výstava představuje i snímky známých a slavných osobností české kultury. Nejde ovšem o stylizované ateliérové portréty, protože i zde uplatnil Jovan Dezort svoje schopnosti pohotového fotografa.

  Jovan Dezort měl náročnou průpravu z laboratoře i praxe v Archeologickém ústavu Akademie věd v Brně a odbornost profesionálního fotoreportéra získal potom v Československé tiskové kanceláři v Praze.
  V rámci reportážní tvorby pro ČTK se Jovan Dezort specializoval na fotografie kulturních událostí. Festival Pražské jaro fotografoval čtvrt století a hudební soutěž Concertino Praga třicet let. I z těchto souborů přináší výstava ukázky stejně jako z dalších tematických okruhů, například fotografie z venkova nebo zahraničí.

  Pětadvacátý ročník Czech Press Photo můžete vidět na Staroměstské radnici ještě v lednu

  Fotografoval v Číně, SSSR, Egyptě, Thajsku nebo ve Vietnamu. Velké světové události a státníci ho příliš nelákaly. Raději se procházel vedlejšími uličkami velkoměst, fascinovala ho třeba jedna tvář v bezejmenném davu, stará žebračka nebo smějící se dítě. Jako agenturní fotoreportér vyhledával protiklady a pozadí, zprostředkovával stav věcí a situací v komplexnosti.
  Geniálně portrétoval významné osobnosti z celého světa, například dirigenta Herberta von Karajana.

  V severním Vietnamu zažil roku 1968 dobu nejhorších leteckých náletů na Hanoj. Přesto ani jeho drastické a brutální záběry z tohoto válkou ohroženého města nepřinášejí povrchní agitaci. Zobrazují život dětí, vyrůstajících ve válce, pro něž jsou vražedné události každodenní realitou. Hledají ochranu v krytech a hrobech a přesto mají chuť a čas ke hrám. Právě nevtíravost jeho vietnamských reportáží konfrontuje pozorovatele s brutální realitou a nesmyslností války vůbec. Za soubor fotografií pořízených v této zemi v době války získal Hlavní cenu v celosvětové soutěži MON Mír Vietnamu (1973).

  Jaroslav Rössler. Byl jeho Opus I první českou moderní fotografií?

  Okruh své reportážní činnosti rozšířil na užitou, módní a reklamní fotografii. Charakteristickým rysem jeho snímků vždy byla přirozenost a bezprostřednost při zachycování života lidí, což mu vyneslo řadu cen a uznání v domácích i mezinárodních soutěžích. Získal například Zlatou pečeť na prestižním World Press Photo (Haag, 1970) a cenu v mezinárodní soutěži Puls planety (1970).

  Výstava Objektivem fotografa Jovana Dezorta v hlavní budově muzea na Florenci seznámí návštěvníky s tvorbou fotografa v reprezentativním výběru cca 130 snímků. Veřejnosti bude přístupná do 26. dubna

  FOTO: Fotografie Jovana Dezorta

  Fotografie Jovana Dezorta - 1 572376481-budovani-podchodu-pro-pesi-na-vaclavskem-namesti-v-letech-1967-1968-podchod-se-stal-nasledne-soucasti-stanice-metraFotografie Jovana Dezorta - 2 dezortfotoFotografie Jovana Dezorta - 3 76484-jilska-ulice-na-starem-meste-v-50-letech-tu-byl-provoz-minimalni-1957Fotografie Jovana Dezorta - 4 1572376481-postovni-vuz-tazeny-konem-v-karmelitske-ulici-na-male-strane-v-pozadi-chram-sv-mikulase-1959Fotografie Jovana Dezorta - 5 1572376490-praha-nocni-parking-60-leta
  Další fotky
  Fotografie Jovana Dezorta - 6 495-preplnena-tramvaj-60-letaFotografie Jovana Dezorta - 7 Děti_s_vánočním_kaprem,_1974,_foto_Dezort_018aFotografie Jovana Dezorta - 9 muzeum prahyFotografie Jovana Dezorta - 0 1572376499-vymena-pichle-pneumatiky-u-krajnice-vozovky-1959

  .

     Nepřehlédněte