• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Projděte se po Zikmundově vile. Virtuálně

  15.2.2024
  Simona Knotková

  Zlínská Zikmundova vila, ve které žil řadu let cestovatel Miroslav Zikmund (1919 až 2021), začala nabízet virtuální prohlídky.

  Klasické komentované prohlídky vily obohatí video se záběry ze Zikmundova života. V plánu jsou také besedy se zajímavými hosty, v nejbližší době do vily zavítají architekt Josef Pleskot nebo vnuk Jiřího Hanzelky, Jakub Brynda, řekli novinářům zástupci Nadačního fondu Zikmundova vila, který vilu spravuje. Připravuje se také projekt na obnovu prostor vily, její rozsáhlé zahrady i oplocení.

  Virtuální prohlídka vznikla ve spolupráci s Technologickým inovačním centrem (TIC), umožňuje prozkoumat vilu on-line. „3D vizualizace jsme v Technologickém inovačním centru zvyklí používat k nejrůznějším účelům, například pro žáky k zobrazení moderních profesí nebo v sociální oblasti pro zvýšení kvality života našich seniorů. Jsem velice potěšen, že jsme mohli rozšířit portfolio našich 3D aplikací o prohlídku Zikmundovy vily. Věřím, že virtuální procházka bude motivovat zájemce přijet do Zlína osobně a poznat odkaz Miroslava Zikmunda,“ uvedl jednatel TIC Lukáš Trčka.

  Zájem o prohlídky vily byl loni velký. „Bylo 142 prohlídek, kdy v listopadu jsme přivítali tisícího návštěvníka. Měli jsme také 13 besed,“ uvedla ředitelka Nadačního fondu Zikmundova vila Dagmar Výlupková. Vybrané termíny prohlídek obohatí video se záběry Miroslava Zikmunda. Připravil ho cestovatel a režisér Petr Horký. „Cílem projektu je zachovat ducha pana Zikmunda a přiblížit jeho život ve vile veřejnosti. Virtuální prohlídka a komentovaná videa také chtějí přenést na návštěvníky autentičnost a historii tohoto výjimečného místa,“ uvedla Výlupková.

  Nadační fond naváže na loni započatou spolupráci se zlínskou Baťovou vilou. Lidé budou moci zavítat do obou objektů v jeden den. Připravuje se i spojení s dalšími významnými zlínskými vilami.

  Od rekonstrukce vily uplynulo 70 let a objekt potřebuje renovaci. „V současné době proto připravujeme ve spolupráci s architektem Petrem Všetečkou a s Ateliérem Krejčiříkovi projekt na renovaci prostor vily a zahrady a jejího oplocení. Měl by být připravený k realizaci do konce letošního roku,“ uvedl předseda nadačního fondu Čestmír Vančura. Fond chce vilu více představit veřejnosti a otevřít zahradu. „Měly by se tam dít kulturní akce, minikoncerty, čtení, povídání se zajímavými lidmi. Hlavně v létě, chtěli bychom využít krásného výhledu na Zlín. Ověřili jsme si to loni,“ uvedla Výlupková.

  Vila je kulturní památkou, postavena byla v letech 1934 až 1935 jako baťovský dům pro prvního hejtmana zlínského okresu Josefa Januštíka a jeho ženu Marii. O devět let později koupil objekt oscarový režisér Elmar Klos a v roce 1953 se majitelem stal Miroslav Zikmund. Tehdy vila získala dnešní podobu. Zikmund v vile strávil téměř 70 let. V roce 2020 ji prodal zlínskému podnikateli a prezidentovi zlínského filmového festivalu Čestmíru Vančurovi. Vančura ve shodě se Zikmundovým přáním založil nadační fond, který se o dům stará a otevřel jej veřejnosti. V interiéru jsou tisíce knih a stovky předmětů získaných z cest po světě. Objekt také dlouhá léta sloužil jako útočiště umělců, spisovatelů a členů disentu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte