Provoz krajského centra pro uprchlíky bude zachován i na podzim

13.8.2022
Roman Kořinek

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Karlových Varech bude fungovat i na podzim. Do regionu stále přichází několik desítek uprchlíků týdně, provoz agend v depozitáři krajské knihovny bude prozatím zachován, informoval hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Kraj už na náklady spojené s uprchlickou vlnou dal přes 100 milionů korun.

O pokračování provozu KACPU rozhodlo vedení kraje po jednání se členy krizového štábu i všemi složkami, které tam působí. „Stále nejefektivnější je nechat asistenční centrum v provozu. Jsou tam situovány jednotlivé agendy, člověk si tam zařídí vše na jednom místě. Krajská knihovna je náš prostor, takže nás ani nic nestojí,“ řekl Kulhánek.

Uprchlické centrum bude otevřené nepřetržitě. Možnost dočasného přenocování i humanitární pomoci bude zachována. Potřebné agendy spojené s registrací příchozích budou pracovat vždy v pondělí, středu a pátek od 8:00 do 15:00. V případě potřeby, například příjezdu velké skupiny, se mohou agendy podle hejtmana kdykoli do hodiny zprovoznit.

Do kraje v poslední době s poklesem uprchlické vlny přichází několik desítek lidí týdně. Největší nával byl v polovině března, kdy centrem prošlo až 700 lidí za den. Minulý pátek pracovníci centra odbavili 71 lidí. Centrem od začátku ruské agrese na Ukrajině prošlo 15.775 uprchlíků, reálně jich v kraji pobývá podle odhadů asi polovina. KACPU zprostředkovalo ubytování 4260 běženců.

Karlovarský kraj dal na náklady spojené s přílivem uprchlíků dosud 110 milionů korun. Jde o náklady spojené s asistenčním centrem i úhrady za ubytování. Zhruba třetinu výdajů už stát kraji uhradil, uvedl hejtman.

Zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte