Provoz u Chocně se zastavil. Vlaky mají více než hodinové zpoždění

4.12.2022
Simona Knotková

Kvůli poruše trakčního vedení je zhruba od 13:00 zastavený provoz na železničním koridoru v úseku Choceň – Ústí nad Orlicí na Orlickoústecku. Vlak najel do takzvané hákovnice, které se používají jako bezpečnostní prvek při opravách na trati. Vlak tak poškodil svůj sběrač proudu i trakční vedení. Při nehodě se nikdo nezranil. Informovala o tom mluvčí Radka Pistoriusová.

Na opravě trakčního vedení Správa železnic pracuje. Na webu uvedla dobu zastavení provozu do 15:00. České dráhy předpokládají obnovení provozu zhruba v 15:30. „Vlaky dálkové dopravy zatím vyčkají ve vhodných stanicích,“ uvedly České dráhy. Zpoždění rychlíků Ostravan, Svitava, Slovácký expres a Valašský expres České dráhy odhadly na 60 až 90 minut.

Úsek trati mezi Ústím nad Orlicí – Brandýsem nad Orlicí nyní Správa železnic modernizuje. Vlaky tam jezdí po jedné koleji.

Nehoda se stala v první den, kdy Správa železnic kvůli bezpečnosti pracovníků po delší době použila instalaci hákovnic. U odbočky Bezpráví, kde se nehoda stala, budou hákovnice používané do 8. prosince. Původně se předpokládalo osazování hákovnic od listopadu do konce dubna příštího roku. Správa železnic ale dobu používání hákovnic výrazně zkrátila, aby minimalizovala poruchy na trakčním vedení při provozu elektrických vlaků. Ty v létě často zastavovaly provoz na železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou.

Hákovnice zajišťují, aby se při průjezdu vlaku do opravovaného úseku vedení nedostal elektrický proud, což by ohrozilo bezpečnost pracovníků. Při chybě strojvedoucího, když nestáhne sběrač lokomotivy, však hákovnice sběrač poškodí.

Celková rekonstrukce úseku mezi Ústím nad Orlicí a Brandýsem nad Orlicí by měla skončit v červnu příštího roku. Poté se na svou původní trasu vrátí dálkové expresy spojující Prahu s Brnem.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte